GNS Network

Hürriyet Bumerang'ın Yarattığı Hüsran


Merhaba değerli arkadaşlar bu yazımda Hürriyet'in Bumerangından izlenimlerimi aktarmak istiyorum.Öncelikle haberi aldığında birçok webmaster ve blogerin en az benim kadar mutlu olduğunu tahmin edebiliyorum.Fakat yanlış kararlar ve kısa yoldan maximum projeden pirim elde etme çabaları çok geçmediki kendini gösterdi.Şahsen

yerli sektörde arkasına büyük ve köklü bir marka alan yatırımlara her ne kadar ihtiyacmız su götürmesede henüz yeterinde hata yapılmadı sanırım.Suyun akıp yolunu bulması bir kaç yıl daha alacağa benziyor.


Sektörü Heyecanlandıran Girişim


Hürriyet ismini duyduğumda şahsen ilk aklıma gelen markanın beraberinde getirdiği "tecrübe" kelimesi oldu. Şöyleki; profesyonel bir kadro, iyi bir saha araştırması, doğru proje yönetimi, üye odaklı hedefler doğrultusunda kalıcı bir yatırım beklentisi hepimizin aklına gelmiştir mutlaka.Malum bu alanda çalışma yapan, iş edinen ya da en basitinden hobi olarak uzun yıllardır uğraşan herkesin en basit isteyi yerli sektörün artık kendine gelerek bu alanda akılcı ve kalıcı yatırımlar yapmasıdır.Devrim Arabası hikayesini hepimiz biliriz sanırım az ya da çok. Yıllar sonra bu gün tek yaptığımız bu konuda çaba gösterenler için belgeseller çekip özürler dilemek. Özür konusunda iyiyz sanırım, keza bir çok sektörde kendi ellerimizle sektörü öldürdükten sonra belli zaman aralıklarıyla özürler diliyoruz topum olarak.İş internete geldiğinde halen daha sosyal paylaşım sitelerinden ya da iletişim apletlerinden ibaret olduğunu sana bir zihniyet hakim gibi geliyor gündelik haberlere ve beraberinde getirdiği çalışmalara baktığımızda. Ancak durum malesefki bunun çok ilerisinde ve malesefki biz bu durumun çok gerisindeyiz.


Eski Hileler ile Köklü Siteleri Bağlamak Hayal Olurdu


Beklentilerimden yukarıda bahsetmişken hayal kırıklıklarımdan bahsetmeden olmaz. Sanırım bir kaç örnekten ve yorumdan oluşan bir liste halinde yazarsam çok daha anlaşılır olacaktır.

Üye Odaklılık Önemlidir: Bir çok arkadaş yanlış uygulamaları facebook vb ortamlardan yetkililere aktarmaya çalıştığı için bu ortamlardan banlandıklarından müzdarip.Sunulan hizmette kazanç çekilişlerden ibaret.Yani katılan kişilerin tek beklentileri hit ve backlink şeklinde.Kazanç almadan biri bir öneri sunuyorsa bu iyi niyetli bir öneridir ve banlamak yerine dinlenmesi gerekir.Sonuçta sitesindeki backlinki ile girişime bu kişiler destek veriyorlar.

Backlink Kalitesi: Bağlantı odaklı çalışmalarda sunulan backlinkin kriterleri mevcuttur, bu kriterlerden diğer yazılarımda ve son güncellemelerden defalarca bahsettim bahsedeceğimde.Fakat bumerang uygulamasında yazar kafe makalelerine verilen bağlantılar artık çoğu arama motoru tarafından ciddiye dahi alınmayan hit sitelerinin sağladığı hitlerden bile düşük seviyede.Alexa sıralaması her şekilde yükseltilir, ancak kelime odaklı desteği ciddi girişimlerden beklemek her katılımcının hakkıdır.

Bağlantı Kısıtlamaları: Yazarkafe bağlantılarının katkısı neredeyse sıfır olunca insan diğer uygulamalarda telafi arıyor.10 bin hediye gösterim bu noktada devreye giriyor.Şöyle bir hesaplama yapalım bumerangda sitenizin tek sayfa da footer de 10 bin gösterimi yapıldı.Çok iyimser bir oranla ziyaretçilerin %30 u bu gösterimleri takip etti ve otomatikman gösteriminiz 3 bin e düştü.İdare eder bir değer ancak asıl can alıcı nokta 1.5 milyar tanıtım olduğunu söyleyen bumerang da 1.5 milyarda 3 bin şansınız var demektir.Hesaplayalım hemen gösterim değeriniz 0,0000002 oluyor. Basit matematih hesabı ile bu sonuçun rezalet olduğunu söylemek için webmaster olmanıza gerek bile yok.

Yukarıda üç ana başlıkta bumerangı incelemeye ve veriler doğrultusunda yorumlar yapmaya çalıştım arkadaşlar.Sayısal değerler ve uygulama içerikleri yukarıdaki şekilde.Amaç karalama vb çaba değildir.Sadece büyük isim = büyük beklenti = büyük hayal kırıklığı denkleminden ibaret.Bu vb uygulamaları yapmaya çalışan küçük girişimler her gün çoğalıyor ve kimsecikler ciddiye bile almıyor.Bumerang ın benzerlerine göre eleştiriyi hak etmesindeki tek etken büyük bir projenin kişisel girişimleri dahi geçememesinden ibaret.Umarım yerli piyasada iyi girişimleri desteklemeye hazır büyük potansili yerli girişimcilerimiz farkederler artık ve kalıcı uzman projeler üretirler.

Bumerang hakkında veriler dışında kendi yorumuma gelince:Bir süre önce Hürriyetin fırlattığı bumerang halen daha dönüş safhasına geçmedi.Geri dönüşünü iyi takip edip elinde patlarken kafayı gözü yarmamak gerek ya da çok daha deneyimli bir ekiple duvar gibi sağlam projeler üretip bumerangı kendi haline bırakmak en iyisi ve destekçilerine yakışır bir hareket olur sanırım.

4 yorum

Doraccope

Gerçektende tam bir hüsran oldu

lista de emails

ölü doğdu resmen güzel tespit

lista de emails

herkes kolay pirim peşinde hocam dicek bişe yok :(

lista de email

şahsen çok bişey beklemiyordum

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle