GNS Network

Tasarım mı Yaptıracaksınız? Biliçli Müşteri Profili


Merhaba değerli arkadaşlar sürekli web tasarım tiyoları ya da gelişmelerinden bahsederken bu işlerle uğraşacak vakti olmayan ve müşteri konumunda olan değerli ziyaretçilerimiz için de bir yazı hazırlamak istedim.Sürekli güncelleme ve gelişmelerin arasında bloglarımızda bazen kaybolurken sosyal yaşantımızda bilinçli davranışlarımızdan dem vururuz sürekli.Peki ya a-sosyal ortamda ne kadar bilinçli müşterileriz?

Geçtiğimiz günlerde yaz dolayısıyla bir tasarım işi alayım hem son gelişmeleri paylaşmaktan öte uygulama şansı elde ederim hemde biraz ek gelirin kimseye zararı olmaz diyerekten bir kaç yerle görüşmek istedim ve karşılaştığım manzara ciddi manada içler acısı bir durumdu.Tüm webmasterlere sürekli eskilerin önerileri arasında uzun zamandır ilk sıralarda "Sabır" kelimesi gelir ancak şu zamanlarda durum bununda ötesine ve tek taraflı sabır ile idare edilecek durumu biraz aşmış.

Özellikle 2012 içerisinde e-ticaret, web site, kişisel bilog, sosyal medya denilen a-sosyal medya kelimeleri fazlasıyla söylenince birçok işgüzar yatırımcı hiçbir ön hazırlık ya da araştırma yapmadan sektöre tabiri cağiz ise dalmaya çalışıyor.Grafik tasarımı için telefonda görüştüğünüz müşterinizin grafikten kastının e-ticaret sitesi olduğunu, e-ticaret sitesi kurmak isteyen müşterinizin tasarımcıdan çok site pc arası program yazdıracağı bir programcı aradığını bir çok işi geri teptikten sonra farkedebiliyorsunuz(Bu örnekler yakın zamanda birebir dialoglarım ile karşılaştığım manzaralardan çıkardığım örnekler öylesine yazmıyorum).

Tabiki herkes her şeyi bilmek zorunda değildir ancak şu da varki bir ev kiralamaya çalışırken en basitinden nasıl bir mahalledir, fiyatı ortalamanın üzerinde midir, kaç yıllıktır vs bir çok ön araştırma yapan insanımız bu alanda boşver ilk görüştüğümüz tasarımcı anlatır, sonraki görüştüğümüz bilgi verir ve listenin sonuna doğru görüştüğümüz tasarımcı yapar psikolojisinde.Benle görüşürken hangi işini yarıda bıraktı ya da kaç tl lik bir işi alamadı gibi nazik düşünceler eskilerde kaldı gibi.Aslında yapılması gerekenler arama motorlarında bir kaç kelime aratıp yine bir kaç cümleden oluşan uyarıları dikkatlice okumaktan ibaret.Ne değerli vaktinizi boşa harcar ne de görüştüğünüz insanları dumura uğratırsınız böylelikle.Basitçe sıralayacağım bir kaç önerimi dikkate alır iseniz hem işinizde uzman bir profil çizerek tasarımcı karşısında ciddi bir profil çizer, hem de bu sayede öngörülen fiyatların altında anlaşmalar yapabilirsiniz.İşini bilen ön hazırlık yapmış her kişi her alanda er ya da geç başarıya ulaşır bu kesindir unutmayın.  • Aklıma ilk gelen en basit tavsiyem webmasterler arası e-ticaret e izin veren forumların sizle ilgili bölüm kurallarını mutlaka okuyun.Örneğin hosting alacaksınız tasarımcınızın önerisi şüpheli geliyor ve birazda yüksek.Webmaster forumlarında bu konularda kalıp teşkil etmesi için şablonlar mutlaka vardır bir okuyun derim.Tavsiye isterseniz bu alanda en köklü webmaster forumu r10.net dir.

  • Geniş anlamlı kelimelerden kaçının.Tasarımcı lazım? Ne tasarımcısı: grafik, web, program arayüzü, devre çizimi, 3d... şeklinde uzar gider ve birçounun bir diğeri ile ya hiç alakası yoktur ya da çok az ilgilidir.Basit sözlüklerden bulunabilecek kelimeler için yanlış kişilerle görüşerek neden değerli vaktinizi boşa harcayasınız ki?

  • Web tasarım yaptıracaksınız diyelim.Hangi dil size en uygun dildir. Basit html sayfaları, genellikle müşteri odaklı otomasyon sistemlerinde sıkça kullanılan ve windows hostinglerde tam verim sunan asp mi, genellikle açık kaynak kodlu uygulamalarda ve geliştirmelerine kolaylıkla ulaşılabilinen linux işletim sistemlerinde tam verim sunan php mi?Soruların içinde yanıtlarını unutmuşum :)

  • Peki istediğiiz tasarım için sürekli bir destek personeline ihtiyaç var mı?Genellikle kişisel girişimlerde ya da küçük sitelerde bu tür ihtiyaçlar olmasa da örneğin bir e-ticaret sitesinde ürünlerinizi pazarlayacaksınız ve binlerce çeşidiniz var.Tasarım sonrası minimum bir personele ihtiyacınız olacaktır.Tasarım esnasında mutlaka birden fazla personel işleri hızlandıracaktır.

  • Ne tür belgelere ihtiyacınız var mutlaka araştırın.Faaliyet belgeleri, bankaların sanal pos işlemleri için destek durumları, bayilik ücretleri ve anlaşmaları.Bunlar tümüyle sektörünüz ile alakalıdır ve ben şu kurumla anlaşma yapmadım ama sen siteyi yaparken benim siteme ordan veri çek müşterilerime anında sunalım demek eğer halka açık veriler değilse hem sitenizin işleyişi hemde kanuni açıdan sorunlar yaratır ki bu işlerle uğraşmak istemezsiniz.

  • Referans isteyin.Uygun işinize göre olduğunu söyleyen bir tasarımcı ile karşılaştınız referanslarının tamamını görün.Sizin işinizle alakalı kaç tasarım yapmış ya da hazırlıklımı gelmiş elinde mevcut tasarımları var mı? gibi.Ama unutmayın web tasarımı için birini çağırıpta ben böyle bir bilgisayar programı istiyorum bunu yazabilirmisin? demeyin.Bana dendi uygun bir dille hangi dillerde yazılabileceğini ve kimlerin yazabileceğini bilgimin yettiğince anlatmaya çalışırken döktüğüm terleri ben bilirim.Hiç hoş olmuyor:)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.Kısacık ve yeterli gibi, tabi bilgi sahibi arkadaşların da taktirlerine kalmış bir durum.Özetle hazırlıksız yapılan iş küfretmeden önce abdest almak gibi bir iştir.Siz siz olun her konuda ön araştırma yapın ki abdestinizi küfrettikten sonra tazeleyeceğinizin bilincinde olun(Not:Sİz siz olun yinede küftermeyin. İş hayatınızı olumlu etkilemez eminim :))

1 yorum:

Dev

gerçektende çok haklısınız malesef durum böyle son dönemde

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle