GNS Network

URL’lerinizin yapısını geliştirin


Anlaşılması kolay URL’ler içerik bilgisini daha kolay aktarır. Web sitenizdeki dokümanlar için açıklayıcı kategoriler ve dosya adları vermeniz, hem sitenizin daha düzenli hale getirilmesine hem de dokümanlarınızın arama motorları tarafından daha iyi taranmasına yardımcı olur. Bu içerik dosyalarınıza bağlantı eklemek isteyenlere de kolaylık sağlar. Ziyaretçiler, çok uzun ve şifreli gibi görünen, içinde sadece birkaç anlaşılabilir kelime geçen URL’lerden rahatsız olabilirler.

Örnekteki (1) gibi URL’ler kafa karıştırıcı ve rahatsız edici olabilir. Kullanıcılar URL’leri akılda tutma veya ona bağlantı oluşturmada zorlanabilirler. Ayrıca, özellikle URL’de çok fazla anlamsız parametre bulunuyorsa kullanıcılar URL’nin bir bölümünün gereksiz olduğunu düşünebilirler. URL’nin bir bölümünü silerek bağlantıyı kırabilirler.

Bazı kullanıcılar sayfanıza, sayfanın URL’sini kullanarak bağlantı verebilirler. Eğer URL’niz ilgili kelimelerden oluşursa, kullanıcılara ve arama motorlarına sayfanız hakkında bir oturum kimlği değerinden veya anlamsız parametrelerden daha fazla bilgi sağlar. (2)

URL’ler arama sonuçlarında gösterilir:  Son olarak, unutmayın ki bir dokümanın URL’si Google’daki arama sonuçlarının bir parçası olarak dokümanın başlığı ve snippet bölümü altında görüntülenir. Başlık ve özet bilgi bölümünde olduğu gibi, arama sonucundaki URL’de bulunan kelimelerden aranan kelime ile eşleşenler koyu renkle vurgulanır (3). Sağdaki diğer bir örnekte ise nadiren bulunan beyzbol kartları hakkında bir makale içeren bir sayfanın URL’si gösterilmektedir. URL’de, “www.brandonsbaseballcards.com/article/102125/” gibi ID numarası gösterilmesi yerine kelimeler olması arama yapan kişiye daha anlamlı gelecektir.

Google, her türlü URL yapısını, çok karmaşık olsa bile, taramak konusunda başarılıdır. Yine de URL’yi mümkün olduğunca basit yapmak, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına yardımcı olur. Bazı web tasarımcıları bunu yapabilmek için dinamik olarak hazırlanmış URL’leri statik olarak yeniden yazıyorlar, bu her ne kadar Google için iyi olsa da, vurgulamak isteriz ki bu oldukça detaylı bir süreçtir ve eğer düzgün olarak yapılmazsa, sitenizi  tararken sorunlara neden olabilir. İyi URL yapısı hakkında daha fazla bilgi için Web Tasarımcı Yardım Merkezindeki Google uyumlu URL’ler oluşturmak hakkında olan makaleyi öneririz.(1) Beyzbol kartı sitemizdeki bir sayfanın kullanıcıya zorluk yaşatabilecek URL’si(2) Yukarıda vurgulanmış kelimeler kullanıcıya veya arama motoruna daha sayfayı ziyaret etmeden bağlantılı sayfanın ne ile ilgili olduğu hakkında bilgi verir.(3) Bir kullanıcı [baseball cards] araması yapıyor. Anasayfamız sonuçlarda URL’si başlık ve snippet bölümünde görünecek şekilde listeleniyor.

URL’lerde kelimeler kullanın:

Sitenizin içeriği ve yapısına uygun kelimeler içeren URL’ler, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için daha kolay kullanım sağlar. Ziyaretçiler, onları daha kolay hatırlayabilir ve sayfanıza bağlantı vermeye daha kolay ikna olabilir.

Yanlışlar:

  • Gereksiz parametreler ve ID değerleri bulunan uzun URLler oluşturmayın

  • “sayfa1.html” gibi genel sayfa adları seçmeyin

  • Sayfa adında “baseball-cards-baseball-cards-baseballcards.htm” gibi anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanmayın

Basit dizin yapısı oluşturun:

İçeriğinizi iyi organize eden ve kullanıcılara sitenizin neresinde olduğunu gösteren bir dizin yapısı kullanın. Bir URL’de bulunan içerik türünü belirtirken dizin yapınızı kullanmaya çalışın.

Yanlışlar:

  • Çok sayıda alt alta “.../dir1/dir2/dir3/dir4/dir5/dir6/page.html” gibi dizinler kullanmayın

  • İçerikle ilgisi olmayan dizin adları kullanmayın

Bir dokümana ulaşmak için tek URL versiyonu kullanın:

Bazı kullanıcıların bir URL versiyonuna, bazılarınınsa başka bir URL versiyonuna bağlantı vermesinden kaçınmak için (bu durum sayfa görüntüleme sayısının farklı URL versiyonları arasında bölünmesine yol açar), yapıda ve sayfalarınızın arasındaki iç bağlantılarda tek URL kullanmaya ve referans vermeye özen gösterin. Eğer kullanıcıların aynı içeriğe birden fazla URL ile eriştiğini fark ederseniz, bunu düzeltmek için daha az tercih ettiğiniz URL’lerden asıl URLye yönlendirme konusunda 301 redirect (301 yönlendirme) kullanmak iyi bir çözümdür. Eğer yönlendirme yapamıyorsanız kanonik URL (canonical URL) ya da rel=“canonical” bağlantı öğesini kullanabilirsiniz.

Yanlışlar:

  • Alt alan adından ve kök dizininden gelen sayfaların (örneğin “domain.com/ page.htm” ve “sub.domain.com/page.htm”) aynı içeriğe erişmediğine dikkat edin

  • URL’leri büyük harflerle yazmayın (çoğu kullanıcı URL’lerin küçük harfle yazılmasını bekler ve daha kolay hatırlar)3 yorum

Matthew R Giese

güzel makale ve faydalı bilgiler teşekkürler

Zara Tretyakova

site nasıl kurulur dan bir adım sonrası :) teşekkürler güzel makale olmuş

Lillah

seo için olmazsa olmazlardan bir nokta. teşekkürler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle