GNS Network

Forumlarda Site Tanıtımı ve Seo


Bu yazımda forumlarda site tanıtımının site hitinize ve seo değerlerinize ne gibi bir katkı sağlayacağından bahsetmeye çalışacağım değerli arkadaşlar.Uzunca bir zamandır, yıllardır diyebilirim bir çok forumum oldu ve halihazırda da yayında farklı kategorilerde forumlarım mevcut ve bu alandaki tanıtımları yakından takip etme şansım oluyor dolayısı ile.Önerilerimi uzunca zamandır bu konu her açıldığında tekrarlasamda forumların çokluğu ve üyeliğin kolaylığı nedeniyle ciddiye alan pek yok ne yazıkki.

Öncelikle forumlarda tanıtımın eksilerinden bahsetmek istiyorum değerli arkadaşlar.Tanıtım çeşitlerine bir çoğumuz aşikarızdır sanırım bunlar profilden, imzadan ve konu içinden link vermek gibi üç ana gurupta toparlanır admin ile iletişime geçerek footer yada benzeri bir yerden link almamış iseniz şayet. Ayrı ayrı etkierine bakacak olursak;

Profilden link almak: Arkadaşlar index kirliliği yaratmamak için içeriği ve üyesi çok olan forumlar robots.txt den bu kısımların indexlenmesini engelleyebiliyorlar diğer forumların yine çoğuda nofollow link olarak gösteriyorlarki buda basitçe linke önek ekleme metodudurki açıkça arama motorlarının botlarına ben bu siteyi tavsiye etmiyorum der ve seo açısından bir katkısı olmaz.

Konu ve İmzada Link Almak: Yayındaki forumların %99 u linkler için üyelik gerektiri ve kalan %1 i de nofolow gösterir arkadaşlar.Bu tür kategorilerin forum içi tartışma ortamı olduğunu belli etmek için bu gibi önlemler şarttır ki bloglar nasılki kişisel kullanım amaçlı ise forumlarda tartışma ortamlarıdır. Her hazır sistemin kendine ağit bir kulvarı vardır açıkçası. Gelelim link aldınız kaza bela bir forumdan.Yine seonuza bir katkısı olmayacaktır, keza forumlarda bu gibi linklerin milyonlarcası olur ve seo nuza etkisi yok denecek kadar az olacaktır değerli arkadaşlar.En mantıklısı ve benim önerim admin ile iletişime geçerek içerik bakımından sizin sitenize yakın bir çizgi takip eden bir forumun footerinden ya da banner reklam alanından reklam ya da link almanız olacaktır.Bu gibi link alımlarının azımsanmayacak bir etkisi olur. Linkinizin her sayfada ayrı ayrı indexleneceğini düşünürsek konu sayısının yaklaşık 2 katı bir link indexlenmesi olacaktır.

Artıları nelerdir deseniz.Kazabela konuya girecek bir kaç kişiden bir kaç hit alabilirsiniz ve herhangi bir siteden aldığınız bir linkin %1 i kadar bir seo kazancınız olacaktır.Güncel hit listler, sosyal linkpaylaşım siteleri, sosyal medya siteleri ve blogları ben aştım artık sıra foruma geldi diyorsanız diyecek bir şey yok. Devam seo da sınır yok :)

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle