GNS Network

Sunucu ve Kodlamanın Önemi


Son dönemde dikkatinizi çekmemesi imkansız olan bir kaç yenilikler dizisi sektörde dönmeye başladı değerli arkadaşlar. Bunlar seo hosting terimi ve seo ajanslarının aynı zamanda tasarım işlerine ve hatta hosting ile tasarım işine aynı anda el atması durumudur ki meraktan olan bir durum değil söylemeliyim.Fazladan yükü hiçbir ajans istemez ancak ihtiyaçlar ve imkansızın eşiğine getirilen seo projeleri sektörü bu duruma itti diyebilirim.Her pazarın olduğu gibi bu pazarında arz-talep denkleminde değişmemesi mümkün değildi zaten.

Neden SEO Hosting ve SEO Tasarım Terimleri Sektöre Girdi?

Değerli arkadaşlar yaklaşık 2 yıldır seo alanında rekabetin artması sonucu seo ajansları gittikçe yüklü işler almaya başladılar ancak sonuç şöyle oldu: Acemice yapılan tasarımlar, süreklik kapanıp açılan hosting servisleri vs gibi durumlar nedeniyle başarısız seo çalışmaları. Bu gibi durumlar nedeniyle seçici seo ajansları ve seçici olmayan seo ajansları ortaya çıktı. Seçici seo ajansları bünyesinde kodlama ve sunucu yapılandırması konusunda eksikleri olan ajanslar olarak mecburiyetten kalan ajanslar olurken kimi ajanslar kadrosunu kodlama ve sunucu yapılandırması konusunda tecrübeli kimseleri katarak alanını zorlamaya çalışırlarken kaçınılmaz bir gelişme olarak seo hosting ve seo tasarım kavramlarıyla çeşitlenen ajansları ortaya çıkarmış oldular.

Bireysel bir danışmanla görüşen ürün sahibi sitesini tam anlamıyla düzene sokmak için olumsuz bir yanıt aldığında bu ajanslara yönelirken artık direkt olarak bu gibi ajanslara yönelmeye başladılar.Şahsi yorumum çok yerinde bir gelişme oldu.Geçenlerde seo işini aldığım bir müşterimde şöyle bir durumla karşılaştım ki bu makaleyi yazmamdaki asıl etken budur bunuda söyleyeyim;

Site kurulmuş ama kodlamalara bir göz atıldığın resmen derme çatma kurulmuş olduğu belli oluyor. Sağdan soldan kopyalanıp yapıştırılan kodlarda temizlenmemiş ikincil site bağlantıları, boş satırla, meta hataları gibi bir çok sıkıntının yanında güncel eklentileri kabul etmeyen bir de sunucuyla karşı karşıya kaldım resmen.Dışardan bakıldığında alan adı gayet güzel seçilmiş, site wordpress ile kurulmuş ki insan başarısız olmasına ilk görüşte şaşırıyor.Malumunuz wordpress seo konusunda en el verişli açık kaynak boglardan dır ve alanına uygun domain ve içeriklerle başarısız olma gibi durumlarına ancak yukarıda anlattığım etkiler nedeniyle rastlanır. Bu şekilde hazırlanmış 20 yi aşkın sitenin yanlızca kodlama hatalarını taramam ve onarmam 1,5 ayıma maal oldu yanlız başıma ve içerik, sunucu işlemlerini bu zaman diliminde aynı anda yürütmek zorunda kaldım. Evet hiçbir iş hazır olarak sunulmaz biraz emek harcamak gerekir ancak bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına bir çok makalemde söylediğim gibi sektörde kimlerle hangi pozisyonlarda çalışmış bildiğiniz ya da öğrenebildiğiniz ajans ya da danışmanlarla çalışınız. Aksi halde ilk sayfadan yayınına başlayabileceğiniz düşük rekabetli bir kelimede aylarca hatta yıllarca arka sayfalarda kalabilirsiniz.

Yukarıda anlattığım durum ortaya çıkan seo hosting ve seo tasarım kavramlarının gerekliliğini ve önemini anlatabilmek adınaydı arkadaşlar.Bu gibi uygulamalar ile yola başlayan yayıncılar bir kaç adım önde yola başladıklarından emin olabilirler.Elbette sahte hizmet kurbanı olmamak için her zaman söylediğim gibi tecrübe süresi ve referanslar anahtar kelimelerdir. Lütfen bunlara dikkat edelim.

2 yorum

Pusula İstanbul

Seo Hosting olayı tamamen tpazarlama taktiği bence. Bir faydasının olduğunu düşünmüyorum.

Beytullah GÜNEŞ

2000 yılında böyle bir yorum yapsaydınız belki katılırdım ancak arama motorları ciddi sırandartlar ve kalite politikaları ile son 4 yıldır durmaksızın güncellemelere giderlerken Seo Hosting kavramını kaçınılmaz olarak yaratmış oldular.
Tıpkı ffmpeg hostinge video hosting denmesi gibi arama motoru odaklı hazırlanmış bir hostinge de Seo Hosting denmesi gayet doğal.
Tabi sizinki de bir görüştür saygı duymak gerek.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle