GNS Network

Yandex İçerik Esaslı Reklam İncelemesi


Yeni yeni yerine oturan yandex ülkemizde pazara önce duyur sonra adım at prensibi ile yavaşta olsa girmeye devam ediyor değerli arkadaşlar. Önce duyur sonra gir bir başka deyişle önce nabzı ölç ardından nabza göre şerbet ver gibi. Pek seçici olmayan ülkemiz için iş ücretli internet reklamcılığına gelince seçicilikte bir çok ülkeye fark atıyoruz sanırım. Bilgisayarına kazara hangi toolbarın arama motorunu kurdu ise o arama motorunu yıllarca değiştirmeyen biri adwords sertifikası alabiliyor. Bu durum kimsecikleri yermek için değil yanlış anlaşılmasın, yanlızca mevzu para olduğunda bir anda yatırım yapmadan ne denli bir araştırma içine girdiğimizin bir örneğidir.

Her neyse biz Yandex in içerik esaslı reklamlarına devam edelim arkadaşlar. Yandex in içerik esaslı reklamları aslına bakarsanız google  adwords un reklamlarından pekte farklı çalışmıyor. Şöyle ki yandex arama motorundan arama yapan bir kullanıcıya arama esnasında kullandığı anahtar kelimeler baz alınarak uygun reklam kelimeleri ile gösterim yapılıyor. Yandex'in tabiri ile "Kullanıcı reklamı bulmak için kendisi çaba harca!" gerçektende google adwords ve yandex de durum aynı ve bizler aramalarımızla reklamları görmek için kendimiz çaba harcıyoruz. Reklam veren sitesinde içeriklerine uygun kelimeleri arattığında reklamlar gösterime sunuluyor. Ancak standart sonuçlardan farklı olarak seo değerleri yüksek olanlar değil rekabet oranlarının üzerinde ücret ödeyen kullanıcıların reklamları gösteriliyor. Yandex buna bir seçenek ekleyerek dilerseniz yanlızca reklamları görmek isteyen kullanıcılara reklamlarınızı sunabiliriz diyor. Anladığım kadarıyla Genel reklam gösterimlerinde yayıncının seçtiği anahtarkelimelerden biri dahi aransa reklamlarınız gösterilirken yandex de tümü aranması halinde gösteriliyor gibi bir durum yaratılmaya çalışılmış ancak adwords kullanıcıları bilirler ki bu durum pek te yeni bir durum değil özel karakterlerle kelime guruplarınızı sınırlandırarak aynı uygulamayı google adwords ile de yaratmak mümkün.Diğer bir düzenleme de Yandex in içerik esaslı reklamlarını üç guruba ayırması.

İlk gurup arama esaslı reklamlar.Arama esaslı reklam adındanda anlaşılacağı üzere arama sonuçlarında yani yandex üzerinde aramalarda ya da yandex site içi arama eklentilerinde arama yapan kullanıcılara sunduğu bir reklam türü olarak tanımlanıyor. Tek koşul reklam verenin anahtar kelimelerinden bir ya da bir kaçının içerdiği bir arama yapılması. Gayet tanıdık geldi öyle değilmi?

İkinci reklam gurubu ise konu esaslı reklam.Konu esaslı reklamlar arama sonuçları dışında yandex çözüm ortakları yani yandex reklam yayıncılarının sitelerine ekledikleri kodlar aracılığı ile sunulan reklamlar değerli arkadaşlar. Çalışma şekli yine gayet tanıdık bir şekilde konu içeriğini indexleyen yandex in içeriğe uygun reklamları bu konu içersinde sürekli döndürmesi şeklinde oluyor. Bir SEOcu olarak aklıma ilk gelen şey yandex reklam yayıncılarının sitelerinin çok daha iyi indexlendiği oluyor.

Son reklam gurubu ise yandex direct oluyor ve acele edilmiş gibi geldi bana neden derseniz yandex direct yayıncıların reklamlarının medya formatında ya da metin formatında yandex in arama, yayıncı ve diğer hizmetleri üzerinde döndürülmesini sağlar. Ancak yandex ülkemizde henüz tüm fonksiyonlarını devreye sokmamışken bu uygulamayı açması ön hazırlıktan öteye geçmeyecek gibi.

Benim incelemelerimden çıkardığım sonuç; yandex henüz ülkemizde gayet taktir edilir ölçüde ilerlese de tüm hizmetlerini aktif olarak oturtmadı. Haliyle bu hizmetlerini referans gösteren reklam hizmetleri ya da başka hizmetler ile yayıncınız olmak istiyorum demek yanlış bir tavır. Tıpkı reklam stantı olmadan sen afişini ver ben özel arabamın camına asayım ve bir kaç istanbul turu atayım demeye benziyor. Çok büyük fenomen yaratan bir kaç istisna dışında tüm web tabanlı uygulamalar önce bedava hizmetleri ile üyelerinin gönlünü alır ve bunların referansları ile kendi portföyünü oluşturur ve son olarak ücretlendirme işlerine girer.Bu işe de çok küçük değarlerle başlar. Nacizane yorumum çok erken bir adım olmasıdır.

Son olarak meraklılarına yandex e reklam vermenin maliyetlerinden bahsedeyim. En düşük tıklama fiyatı 0,01 USD ve en düşük sipariş hacmi 17 TRY (10 kredi) olarak tanımlanmış. En düşük demek hepsi böyle değil demek değil haliyle sektörünüzdeki rekabet değerleri ile orantılı olarak bu değerler taban alınarak yükselecektir. Bu arada taban hangi kelimeler ile belirlenmiş çok merak ediyorum bilgisi olan arkadaş olan varsa yorumla bildirir ise çok memnun olurum :) Her neyse indirim politikaları 12 ay döngüsüne dayalı. Yani geçerlilik süreniz indirimlerinizde 12 ay ve indirimleriniz reklam yönetim hesabınızda dönen maliyetler toplamınız üzerinden hesaplanıyor. Ne kadar büyük bütçe ile reklam veriyorsanız ya da güncel tabirle ne kadar büyük bir hesap yönetiyorsanız o kadar indiriminiz olur ve bir sonraki alışverişiniz de otomatik olarak olarak devreye girer tabi tek şart indirimi kazandığınız dönem ile bir sonraki işlem tarihiniz arasından 12 aydan daha az bir zaman olmasıdır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle