GNS Network

Yandex.Metrica


Kısa bir süre önce kendi web analiz servisi Yandex.Metrica’yı Türkiye’de hizmete sunan Yandex, bugün Metrica’nın sağladığı verilerle çalışacak web uygulamalarının geliştirilmesine olanak sağlayan uygulama programlama arayüzünü (API) hizmete sundu.

Webmasterlar için, Yandex.Metrica’nın sağladığı tüm analiz raporlarına rahat bir şekilde erişim sağlayan yeni API aracılığıyla, web sitelerinin performansını takip edecek mobil uygulamalar oluşturmak, halihazırdaki veri sayaçlarıyla çalışarak gerektiğinde yenilerini eklemek veya sitelerine erişim haklarını ayarlamak gibi pek çok şey mümkün olacak. API aracılığıyla Yandex.Metrica’nın ticari web uygulamalarına entegre edilmesiyle, şirket çalışanları ve pazarlama uzmanları için kişiselleştirilmiş raporlar da hazırlanabilecek. İçerik yönetim sistemleri tasarımcıları ise müşterilerine Metrica’nın analiz araçlarını içeren CMS’ler sunabilecekler. Bunun dışında, API yardımıyla hazırlanan web uygulamalarına dahil edilen web analizi verileri, “standart” olmayan, daha yaratıcı şekillerde sunulabilecek.
Web sitelerine gelen trafiği coğrafi ve demografik açıdan detaylı olarak ölçmeye, ziyaretçi davranışlarını analiz etmeye, çevrimiçi reklam ve pazarlama kampanyalarını daha net ve kolayca ölçümlemeye olanak sağlayan Yandex.Metrica gibi, tamamen ücretsiz olarak sunulan Metrica API’sinin başvuru kılavuzuna şu adresten ulaşılabilir.
Yandex.Metrica API’si REST prensiplerine uygun olarak hazırlanmış olup, otorizasyonu OAuth 2.0 protokolüne göre çalışmaktadır.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle