GNS Network

Beklenen Google Güncellemeleri Başladı


Google toplu güncellemeleri her site sahibi gibi bizlerinde dört gözle beklediği güncellemeler arasında ilk sırada gelmekte. 2012 ile gelen yeni kodlamalar, microsoft,un son atağı ile mobil, tablet ve pc bileşimi sitelerin takibini akıllıca yapan goole yine kalıcı puntolarla son sözü belirleyecek gibi değerli arkadaşlar. Daha öncedende bahsettiğim ve webmasterleri düşünceli durumlara sürükleyen güncel kodlama dillerinin indexlenmesi ve hedeflemelerindeki farklılıklar bizlerin ciddi manada gözlerini korkuturken bir yıllık oluşum bu dönem içinde olsa son halibi almaya başladı.

HTML5 ve CSS3'ün Mükemmel Uyumu


2012 sonlarına kadar müthiş bir inat ve azimle çalışan coderler çok iyi sonuçlarla yılı geride bırakırken biten yılardından adından sıkça söz edilebilecek bir ikili bıraktırlar. HTML5 ve CSS3! Nedir bu ikilinin avantajları ve neden bu kadar farklılık yarattılar? diyecek olursanız artık ayrıca mobil temaları ve eklentileri rafa kardıran css3 ile siteler çok kolay bir şekilde mobil ve pc ortamlarda çalıştırılabiliniyor ve görselliklerinden pek nir şey kaybetmiyorlar. Yaygınlaşan internet kullanımı tavan yaptığı günümüzde artık internetten ziyade kullanıcıların hangi kanallardan internete bağlandıkları çok daha önemli bir durumda ve yüzdeler açıkça ortada. Özellikle ürün pazarlamaları, satışlar, ücretli hizmetler vs alanlarında artık müşteriler direk o anda hizmeti aramak istiyorlar ve bunların büyük bir çoğunluğuda mabil aygıtlar oluyor.Diğer yandan sektördeki ihtiyaç öyle büyük bir noktada ki özellikle ülkemizde çok geriden takip etmekteyiz ve bu nedenle ise yaklaşık bir değer vermek gerekirse mobil uygulamalara adapte olan siteler %10 gibi bir kesmi oluşturuyor ve hizmet sektöründe bu değerler %2-3 lere kadar düşmekte. Tabiki her geçen gün büyüyen pastadaki o kocaman payı pek fazla bir rakiple paylaşmaksızın bu küçük yüzdeler rahatlıkla toparlayabiliyorlar.


Microsoft Desteği ile Hızlanan Süreç


Windows vizta ve windows 7 henüz tam anlamıyla süreçlerini tamamlamadan microsoft bu kez tabir-i cağiz ise güncellemelerin lokomatifi olarak windows 8 i hazırlamaya henüz ilk kıvılcımlar ile başladı ve süreç sonlanmadan windows 8 hazırdı. Microsoft Türkiye yetkilileri windows 8 in tanıtımlarında sıkça yanlızca şu cümleyi kullanıyorlardı "Çok heyecanlıyı!..." tabi gerekende bu fakat bazı çalışanları ise bu zamana kadar ki en büyük heyecanlarından ziyade en büyük meraklarından ve heveslerinden bahsetmekteydiler. Şu anda sektörden kişiler ile görüştüğümde durumun farkında olmayan ve önemini kavrayamayan ajanslar çoğunlukta ve burum içler acısı bir durumdur.Pazarladığınız bir ürüne çok acil ihtiyacı olan bir potansiyel müşteri sade siteniz mobil uygulamalara adapte olamadığı için açılış süresi, çözünürlük sorunlar, kaymalar vs gibi basit nedenlerden ötürü rakiplerinizin müşterileri olmaya devam etmekte !


Google Adwords Gelişmiş Özellikleri Kilit Noktalar


Microsoft ve özverili coderler işi son noktaya getirdikten sonra tabiki her zaman olduğu gibi sunum ve pazarlama ayağı başlar. İlk css3 sitemi heyecanla yayına soktuğumda en büyük eksiği gün gibi bir hafta içinde google webmaster tools üzerinde basitçe gölüyordu ve bu da hedeflemelerde sapmaların yanında benzeri içerik yoğunluğuna göre az indexlenen sayfalardı.Bu durumdan bahsettiğim yazılarım biloğumda 2012 tarihli makalelerşmde mevcut olsa gerek.Biraz beklemenin en doğrusu olacağını düşünmüştüm ki keza google adaptasyonlara görsel aramalar sayfasını güncelleyerek başladığında artık korkmamak gerektiğini, sürecin son ayağı olan pazarlama güncellemelerininde gelmekte olduğunu sevinçle izledim tıpkı sabırsız bir çok arkadaş gibi. Google ikinci adım olarak gelişmiş adwords özelliklari altında yakın zamanda mobil ağırlıklı yöntemler gurubunu yayına soktu ve zoraki geçiş yolunu reklamverenlerine yakın zamanda gösterdi. Reklam metinleri içinde telefon numaralarınında yakın zamanda kaldırılarak mobil uzantılar ile kullanıma devam edeceğide adwords forumlarında dolaşan söylentiler arasında tabiki.


Mobil SEM Yolda


Yaklaşık 4 ay önce nasıl ki şu anki durumdan bahsetmiş isem değerli arkadaşlar sektörü takip eden bilgili arkadaşlarımda hak vereceklerdir ki mobil entegrasyon son dönemde şart bir konuma gelmiş bir durumda. Yayın araçları, pazarlama araçları vs metodlar bu uyumu tamamladıklarında hali hazıda direnen ajanslar mecburen bu uygulamalara geçmek zorunda olduklarında kaybettikleri büyük potensiyel kayıbı ile yüz yüze kalacaklar burası bir gerçek. Gönül ister ki ülkemiz bu tarz güncellemelerde tıpkı internet kullanım yüzdelerinde olduğu gibi rekorlar kırsa ancak iş yeniliklere gelince malesef ki biraz ağırdan mı alıyoruz nedir!..

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle