GNS Network

Seo da Hacklink Yapmak ve Tespit Yöntemleri


Evet değerli arkadaşlar kaçınılmaz olarak her ne kadar bu tarz konulardan uzak kalmaya çalışsamda seo makalelerimde konu döndü dolaştı hacklink (hack-link) tabirine geldi. Her ne kadar içinde hack kelimesi geçen her türlü içerikten nefret etsemde belli bir noktada mecbur kalarak gelen sorular doğrultusunda bu gibi konulara değinmek zorunda kalıyorum. Malum sektör ülkemizde öyle bir haldeki %70 i genellikle sütten ağzı yanmamış meraklı, hevesli ve birazda hava atmayı seven genç dostlarımızdan oluşmakta. Haliyle Hack-Link de gayet hava bir kelime gibi geliyor sanırım uzaktan. Konuya değinmeden önce hack kelimesine değinmek isterim biraz.

Hack Nedir? Kısaca Tarihsel Gelişimi Nasıl Oluşmuştur!


Hacker kelime anlamı itibari ile kırıcı insan anlamına gelmektedir ve ana dilinde yorumlanması genellikle ; bilişim alanında dolandırıcılık yapan kimseler için kullanılmaktadır. Bir kaç temel üzerine inşaa etmek gerekirse bu tabiri; sosyal, bilgi, sektörel tecrübe gibi üç ayak ile çok rahat bir şekilde isminizden uzunca bir süre söz ettirmeniz mümkün tabiki sosyal ayağınızın gücüne bağlı olarak popularitenizin kalıcılığı bell olacaktır. Örnek vermek gerekirse ilk sitem hacklendiğinde henüz bu alanda detaylı olarak çalışmalara başlamamıştım ve şu meşhur milenyum dönemi olan 2000 yılıydı. Microsoftun ve bir kaç güçlü sitenin hacklendiği dönemlerdi. Zone sitelerinde bir kerede 10 bin kadar index kaydı yaptıran guruplara şahit oldum ve açıkçası hiçbiri akşam haberlerine konu olmazlardı :) 2004-2005 döneminde tv kanallarınında sektöre entegrasyon çabaları arttığında bu gurupların bir kaç kez kendini göstermeleri ile çok rahat  konu olmaya başladılar. Tartışmalar şahsen beni ilgilendirmiyor malum halkımız her durum için bir senaryo oturtmaya alışmıştır ve bu durum içinde çeşitli söylentiler dönsede legal yöntemler ile illegal yöntemlerin ülkemiz pazarında iç içe girmeye başladığı dönem o dönemlere denk gelmektedir genellikle. Mantıklı gibi zoraki tanıtım, güvenlik analizi ve tabiki backlink potansiyeli olan bir kulvar gibi. Heleki o dönemde seo değeri, alt sayfa değeri vs pek geçerli değil aksine site ölçütü pr ile başlar pr ile biterdi :) Hadi canım diyenler için ispat açıktır BU SİTEYE GİRİN ve o dönemlerde de açık olan ve bu tartışmaların sıkça olduğu forumları, siteleri bir okuyun.


Gözler Ne Zaman Açıldı?


Aslına bakarsanız daha yeni sitelerimden birinde tanıtım yazan bir bloğun yazılarına bakarken şöyle bir tabir gördüm "Backlink ve Hacklink arasında bir fark yok!" dorudur o mantıkla bakıldığında alt sayfamdan ana sayfama verdiğim linkte backlink sayılır neden farklı ip lokasyonlarında backlink kasayımki alt sayfalarımı link ile doldururum :) Yanlış elbette, hemde büyük bir yanlış bu tarz düz mantıklar. Yaklaşımını tahmin edebiliyorum hacklink ile aldığımız linkler farklı lokasyonlarda, yüksek pr değerlerine sahip, nofollov da değil peki fark nedir? Fark şurada başlıyor değerli arkadaşlar. Sitede yapılacak en küçük güncellemede backlinkleriniz silinir, güvenlik denetlemelerinde backlinkleriniz farkedildiği anda silinir, tema düzenlemelerinde backlinkleriniz silinir, çoğu zaman ftp izinleri nedeniyle alacağınız linkler alt sayfalardan olacaktır ki şöyle bir durum belirteyim artık pr sorgulamalarında ana sayfa ve alt sayfa pr değerleride değişiklik gösterebiliyor yani ölü link almış olabilirsiniz ya da fazla link çıkışı nedeniyle o sayfanın değeri düşecek ve linkiniz ölü konuma düşecektir. Bu da demek oluyor ki backlink dalgalanmalarınız arama motorları tarafından ve özellikle google tarafından hiçte hoş karşılanmayacaktır. İşte bu noktada sizi legal backlinkleriniz kurtaracaktır, legal backlink sayınız çok az ve illegal linkleriniz yüzlerce ise iş sanbox a kadar uzar gider. Sonuç itibari ile sanbox riski var ve filtre demek çoğu zaman domainin çöp olması demektir. E haliyle legal ve illegal linkler arasında dağlar kadar fark varmış.


Hacklink Nasıl Yapılır?


Elbette oturupta seo blogunda hack yöntemlerinden bahsedecek değilim. Keza o alanda uzman birisi sayılmam, malumunuz her alanın uzmanlıkları vardır ve saygı duymak gerek. Ben yanlızca yıllar içinde karşılaştığım ve temizlemem gerektiği kadarı ile bu işlere aşina biriyim. Genel karşılaşılan metodlar aslında ard niyetli bir tasarımcının yapacağı linklemelerden farksızdır. Az sayıda sorunlu dosyanız varsa ftpnizde kabaca metalara linkler gömülür yada, arka plana gömülür. Kelime hedeflemeleri bu linklerde yapılabiliniz ve çalıştığı sürece katkı sağlar. Asıl önemli olan yöntemler ise ardniyetli kişinin sitenizin css lerine ulaşması ile oluşacaktır. Css lere ulaşan kişinin sitenize gömeceği linkler genellikle uzaktan kolaylıkla güncellenebilir ve bunu başaran kişi sitenizden backlink satabilir. Sizin ruhunuz bile duymaz. Bir kaç yöntemde yeni başlayanların yaptıkları hatalarla oluşanlardırki bunlar sitenize satın alarak kurduğunuz ya da diğer sitelerde öğrenerek indirip kurduğunuz eklenti, tema, modül vs dosyalar ile gelen linkler olacaktır.


Hacklink Tespiti ve Engelleme Yöntemleri


Kısa keseceğim kısımdan başlarsak değerli arkadaşlar bu tarz yöntemleri %100 engelleme gibi bir şansınız olmayacaktır. Siz güvenliğinize önem verirsiniz sunucuda başka bir site önem vermez kurtulamazsınız, kalkar tüm sitelerinize bir sunucu kiralar kurtulmak istersiniz sosyal hack kurbanı olursunuz kurtulamazsınız. Bu konuda webmasterlere düşen en önemli iş düzenli aralıklar ile sitenizden link çıkışlarını takip etmek ve herhangi bir ters durumda ilgili sayfanızı ve bu sayfanın ilgili css dosyalarını gözden geçirmek olacaktır. Bu alanda googlenin webmaster araçları yakın döneme kadar yeterli olabliyordu ancak son zamanlarda sağlıklı sonuçlar veremeyebiliyor bu nokta da semoz  tek tavsiyem olacaktır. Ayrıca bir çok araç kullanmanız tabiki sağlıklı olacaktır.


"Dikkat Etmezsek Nolur Kalsın işte" Dememek Önemli


Değerli arkadaşlar hedeflerinizin olduğu ve başında vakit harcayarak bişeyler kazanmayı hedeflediğiniz bir siteniz var ise ne yazıkki bu taramaları ve birçok taramayı sürekli yapmak zorundayız malesefki. Neden? sorusunun cevabı oldukça açıktır. Seo işleri ilgilenen her arkadaşımın aklına gelen ilk durum elbette sayfa başı link yüzdeleri olacaktır ki kendi diğer sayfalarınıza bile link verirken bu konuya dikkat etmelisiniz. Kaldıki farkında olmadığınız linkler nedeni ile link yüzdeniz patlama yaşayabilir. Bir iki lik olarak değerlendirmemek gerekir. Bir sitenin arka planında alınmış bir link her sayfa da, arşiv sayfalarında ve varsa site haritalarınızda ayrı ayrı index alır ve sorgulamalarda bir tane gibi görülen linki aslına bakarsanız sitenizin index sayısına bağlı olarak onlarca, yüzlerce ya da binlerce defa vermiş olursunuz. Bu linklerin artışı ile artık sayfalarınızın indexlenme süreleri düşecek, ardından yeni sayfalarınız index almamaya başlayacak, onun ardından örneğin 50 bin indexli bir siteniz varsa o 50bin index sayfası bir gün 5bir iki gün sonra tekrar 50bin gibi dalgalanmalar göstermeye başlayacak ve zamanla siteniz kendi domain kelimenizde aramalarda dahi alt sayfalarda kalacaktır. Bu durumda sitenizi adwords kelime hedeflemeleri ile kurtarmayı deneyebilirsiniz ki hatadır. Kalite puanlarınız doğalın altında geleceği için yüksek maliyetler ile işler iyice içinden çıkılamaz bir hal alacaktır. Zamanla illegal linklerin artışına göre sitenin arama motorlarındaki hareketleri yaklaşık bu şekilde olacaktır ve sonucu pek hoş olmayacaktır arkadaşlar. Bu şekilde bir çok siteye şahit oldum ve temizlemek durumun süresine bağlı olarak gittikçe zorlaşıyor.Aman dikkat diyorum...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle