GNS Network

Adwords Kalite Puanı Nedir? Nasıl Artırılır?


Adwords kalite puanı kısaca özetlemek gerekirse kampanyalarınız ilgili anahtar kelimelerde çok daha kolay bir şekilde açık artırmalara girmesini ya da girmiş olduğunuz bir açık artırmada uygun ana sayfa teklifleri ile buna bağlı olarak hesaplı tıklama başına maliyetler ile reklamlarınızın yayınlanmasındaki birinci etkendir. Durum böyle iken reklamlarınızın standartlarını anahtar kelimenizin kalite puanı belirlemekte ve bu kalite puanlarının yükseltilmesi için elden gelen tüm yollar denenmek zorundadır. Keza uzun vadede reklamverenler ya da rekabet oranı yüksek bir sektörde reklam verenler için kalite puanlarının kötü olması demek ciddi mali zararlar demektir. Hem reklamdan dönüşüm ve hemde google ödemeleriniz açısından.Düşük Kalite Puanlarının Zararları Nelerdir?  • Belli bir anahtar kelimede kalite puanınız kötü ise o anahtar kelimede adwords sizi açık artırmaya almayacaktır.Yani reklamlarınız o kelimede gösterilmeyecektir.

  • Diğer yandan vasat bir puanlama ile açık artırma dahiline girdiğinizi var sayarsak bu da size yüksek tıklama başına maliyet ve rekabetin çok olduğu bir kelime ise ilk üçten uzak bir sıralama dmeektir.

  • Yine düşük bir kalite puanı ile girdiğiniz bir açık artırmada diyelimki rakipleriniz gerçek tıklama başına maliyetlerde 1TL ödeyerek rahatlıkla gösterim almaktalar ancak sizde durum böyle olmayacaktır. Rekabet oranına göre bu değerin 3-4 katını ödemeniz mümkün.

  • Sıralamanız için durum yine gayet kötü olacaktır.Düşük kalite puanları ile sıralamada yükselmek için tek yapabileceğiniz şey teklifleri yükselterek maliyetlerinizi artırmaktır ki bu işlemde çoğu zaman yüksek rekabetli bir kelime açık artırmasında sonuç vermeyebilir.

Buraya kadar normal bu açıklamaları google destek sayfasından da almanız mümkün biraz yorumlayarak zararlarınızın sebebini elbette öğrenebilirsiniz.Ancak çözüm yolunda işler biraz karışıyor keza kalite puanı adwords için uzun yıllardır uygulanan ve artık oturmuş bir puanlama sistemidir. Yani zaman her dağim adwords dahilinde değilseniz sizin zararınıza işler.Kişisel tahminim bu süreç adwords e ciddi bir rakip gelmediği sürece bireysel hesap açımını minimuma indirerek ajanslar üzerinden çalışma şekline gitmektedirki adwords açısından bakıldığında bu çok daha az baş ağrısı, çok daha az müşteri destek personeli ve çok daha kolay işleyen bir sistemdir.Gayet mantıklı.


Adwods Kalite Puanalarımı Nasıl Yükseltebilirim?  • İlk ve en önemli etken yukarıda da biraz değindiğim gibi hesabınızın ne kadar eski olduğudur ve bu anahtar kelimede gösterim başına ne kadar tıklama aldığınızın % olarak yüksekliğidir. O anahtar kelimede 10 aramadan 9 unda ilgili reklam gurubunuz tıklandı ise bu kalite puanınızı yukarı çekecektir.Tabi bu ortalama olarak hesabınız eskidikçe sizi çok daha iyi yerlere ve en nihayetinde rakiplerinize oranla çok daha düşük maliyetler ile ilk üç olarak yansıyacaktır.

  • Bazan kampanyalarda gördüğüm ciddi bir hatadan da bahsetmek isterim ki oda görülen url nin her reklam gurubunda farklı verilmesidir ki bu ciddi bir hatadır. Keza görünen url niz de anahtar kelimeniz gibi gösterim başı tıklama değerleri tutulan ve kalite puanlarınızı birinci dereceden etkileyen bir etkendir.Bir kez görülen urlnizi tasarlayın ve bu url üzerinden uzunca bir süre reklam guruplarınızı göstereceğinizi unutmayın.

  • Açılış sayfanızın kalitesi şeklinde bir ibareyi kalite puanlarınıza bakarken görmüşsünüzdür ki bu size iki şeyi anlatır anahtar kelime heflemeniz ve sayfanızın açılış hızı. Keza tasarımınızı ciddi bir şikayet olmadığı sürece adwords den kimse gelip bakmaz.Bunun için reklamını hedeflediğiniz ülkede bir sunucu ve minimum kodlama hatasıyla hazırlanmış bir site sayfa hızınızı yükseltmekte yeterli olacaktır.

  • Anahtar kelimeleriniz kampanyalarınızda olabilir ancak sitenizde bu kelimeler ile bir çalışma yapıldı mı? Bu noktada adwords den çok bir seo uzmanı ile iletişim kurmanızı tavsiye ederim ki çok önemli bir çalışmadır. Ön bilgi açısından yapılması gerekenler şunlarıdr: Sayfa başlığınız max 80 karakter ve hedef anahtar kelimenizi barındırır nitelikte olmalı, ilgili sayfa domaininizin alt sayfa uzantısını editleyerek anahtar kelimenizi içerir bir alt sayfa linki elde etmek faydalı olacaktır, Sayfanızın ilk 160 karakteri hedef anahtar kelimelerinizi barındırır nitelikte oldmalıdır. Mümhünse h tagları ile anahtar kelimelerinizi barındırır sayfa içi başlıklar oluşturun. Diğer çalışmalar için detaylı anlatımlar gerektiğinden bu makaleden ayrı bir makalede anlatmayı planlıyorum keza ilgilenen arkadaşların adım adım ilerlemelerinde fayda olacaktır.

  • Yukarıdaki genel kalite puanları etkenleri dışında bu noktadan sonraki kalite puanı etkenleri kollara ayrılacaktır. Yani Hedeflediğiniz bölgede yukarıdaki etkenler ışığında rakiplerinize göre değerlendirilirsiniz, hedeflediğiniz cihaz ve bölgelerde yine yukarıdaki etkenler ışığında değerlendirilirsiniz, hedeflediğiniz reklam tipinde (görüntülü,metin görüntülü,arama ağı) ayrıca bir değerlendirme alırsınız ve bu üç kulvardaki kalite puanlarınız diğer kulvarlar ile ilişkilendirilmeden kendi kulvarında kalite puanları verecektir.

Evet arkadaşlar yüksek kalite puanları maliyetlerinizi ciddi derecede etkiler ve bu konuda mutlaka çalışma yapmalısınız.Kimse çok daha ucuzu varken fazladan ücret ödemek istemez ya da daha iyisi varken altsıralarda potansiyel ziyaretçi ve müşterilerini rakiplerine kaptırmak istemez. Yüksek kalite punlı günler dileğiyle...Konuyla ilgili sorularınız olur ise lütfen sormaktan çekinmeyin. Sorularınız ışığında yeni makaleler ile elimden geldiğince anlatmaya çalışacağımdan şüpheniz olmasın.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle