GNS Network

Web Tasarımda 2013 Trendleri


Nisan ayının sonlarına yaklaşırken web tasarım alanında 2013 yılının çizgisi yavaş yavaşta olsa oturmaya başladı gibi. 2012 yılının analizinde de belirttiğim gibi heyecan verisi yeniliklerden onal kodlama güncellemeleri ve sitelerin bu güncellemelere adaptasyonları beklenenden çok daha hızlı ve çabuk bir şekilde gerçekleşmekte. Diğer yandan bireysel yayıncılar ve kendi ağını kurmaya çalışan guruplarda artık geriye dönük bir yapı değil yenilikleri araştırmada hızlandılar gibi görülüyor.Adaptasyon Beklenenden Hızlı Bir Şekilde ilerliyor


HTML5 ve CSS3 gibi güncellemelerin gerçekleştirilmesinden bu yana çok zaman geçmedi (fikirler eski olabilir ancak geliştiriciler halen daha bu kodlamaları tam anlamıyla stabil bir hale getirmediler) ancak artık ek olarak apletlerin ihtiyaçlarının ortadan kalkması bile tasarımcıların kolları sıvamasına yetti. Ek maliyetleri azaltan gelişmeler her sektörde olduğu gibi tasarım alanında da çabuk ilgi gördü ve sürüncemeli yaklaşan guruplar yanlızca deva oturmuş yayıncılar oldu ki bu durumu zamanla oturmuş olan yayın politikalarına bağlıyorum. Artık öyle görünüyor ki daha önceki incelemelerinde de bahsettiğim gibi mobil tasarım dönemine il adımımızı attık sanırım  bu gelişmeler ve çabalar ışığında. Tabi ki bu bu genellemeleri dünya geneli bir çerçevede yapıyorum keza yerli tasarımcılar için durum hız bakımından biraz farklı olsa da artık 2012 yılı başlarında bahsettiğim ciddiyeti kavramış durumdalar ve bu gerilemenin farklı alanlardaki telafi arayışları webmaster topluluklarıdı daha düzenli bir çalışma anlayışına itmekte.


Telafi Arayışları ve Yerli Sektöre Getirileri


Yukarıda bahsettiğim telafi arayışları neticesinde yerli sektör ve özellikle uyum konusunda güçlük çeken küçük çaplı girişimler bu durumu minimum zararla tamamlamak için farklı arayışlara başlamışlar gibi görünüyor. Keza alanları dışında yatırımlar yaparak sosyal dayanaklı projeler bi hayli hızlanmış durumda. İşin en güzel yanı ise bu sosyal dayanaklı projeler 2012 öncesinde olduğu gibi "varolanı analiz et daha iyisini yapmaya çalış" kısır döngüsünden uzak "kullanıcı odaklı ve yeni projeler üret, tanıtım ayağını güçlendir" mantığında gibi şu dönem için. Kişisel fikrim entegrasyonunu tamamlayamamış oluşumlar bu yeni bonus fikir ile çalışmalarını sürdürdükleri sürece büyük zararlardan uzak duracaklar gibi.


Reklam Gelirleri ve Yeni Yasalar


Bu ay içersinde tartışmalarına rastladığım yeni yasalar online film vs siteler ile reklam gelirleri hedefleyen ve bu alanda çok hızlı bir şekilde yayılan fikri biraz olsun frenleyecek gibi geliyor. Bu alanda neler yapılabileceğine ilişkin yıllar içinde yasal bir çok girişim olmasına karşın son girişimler umut vadediyor.Bu konuda fikirlerim yanlış anlaşılmasın, keza kimsenin gelirlerine laf edeceğim yok ancak legal yollardan da bu gelirleri elde etmek mümkün olabileceği gibi tek gereksinimler güçlü ekip çalışmaları + güncel kelime analizinden geçmektedir. Keza bu alanda da destek vermeye hazır bir çok platformda mevcut.Durum böyleyken 2013 sonlarında benim kişisel beklentim yaratıcı yönü yüksek ve yeni kulvarlar yaratabilen projeleri görme şansımız artacak gibi.


Güçlenen Yeni İş Kolları


Yıllardır tüm yazılarımda bahsettiğim organik kelimesi artık yerli sektördeki işverenlerinde kulağına çalınmış gibi görülüyor. Keza gerek daha önceden yaşadıkları kötü tecrübeler ve gerekse de bizzat şahit oldukları hüsran sahneleri organik çalışmalarda ve sosyal medya ayağında realitenin önemini ortaya koymuş gibi. İllegal girişimlerden uzak organik çalışmaların yani emeğin maximum düzeyde olduğu bir sektör bir çok arkadaşım gibi benimde tek temennim ve bu alandaki gelişmeler beni oldukça mutlu etmekte.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle