GNS Network

Yandex Webmaster Araçları


Yandex tv reklamları ile alakasız kesimin bile ilgisini çekmesinden bu yana web ortamındaki gelişmeler ölçütünde hayli zaman geçti fakat webmasterler halihazırda aynı kanıda "Google den gelen 1k hit e karşın yandex üzerinden 5-10 hit!". Potensiyel kullanıcı bazında pek bir yol kat edemediği ortada olan yandex eklentileri ve uygulamaları ile bu durumlara pek kulak asmadan kendi politikaları doğrultusunda çalışmalarını sürdürmekte. Bizim açımızdan elbette iyi dileklerden başka bir şey gelmiyor, malumunuz önceden çizilmiş bir yolda ilerleyen işler genellikle dış yorumlar çerçevesinde şekillenmezler ki yandex de tam bu şekilde ilerlemekte.


Temennimiz Google tekelleşmesine alternatif teşkil eden her türlü girişimin başarıya ulaşmasıdır. Keza her alanda tekelleşme kullanıcı bazında ezici külfetlere katlanmak demektir ki artık aktif ggogle araçları kullanıcıları isyanlardalar desek yeridir.Her neyse bu yazımda yandex webmaster araçlarını hep birlikte inceleyelim istedim.Başlamadan önce yandex in webmaster araçları ile neler yapabileceğinizi özetleyelim;  • İndeksleme sırasında hangi hatalar meydana geldi

  • hangi sayfalar arama dizinine girdi

  • kim sitenizin sayfalarına bağlantı veriyor

  • kullanıcılar hangi sorguyla siteye gidiyor

  • siteniz virüslerden nasıl korunur

  • site görünümünü arama sonuçlarında nasıl iyileştiririm

gibi werileri elde etmek mümkün değerli arkadaşlar. Elbette şöyle bir noktanında altını çizmek gerekir ki o da bir arama motorunun herhangi bir aracını kullanıyor iseniz bu aracın diğer uygulamaları ile entegre çalışacağını unutmamak gerekir. Örneğin yandex webmaster araçları üzerinden alacağınız veriler ile google verilerini kıyaslamamak gerekir. Büyük ölçüde size sunulan veriler yine yandex in kullanıcılarına sunmuş olduğu metrica verileri ile örtüşüyor olacaktır.


Yandex Webmaster Araçlarında Site Doğrulamak;


Site doğrulama metodları google webmaster tools kullanıcıları için pekte yabancı olmadıkları metodlar şeklinde. HTML kod ekleme, HTML dosya ile doğrulama, .txt dosya ile doğrulama ya da whois bilgileri ile doğrulama şeklinde gerçekleşiyor.Sitenizi doğrulamanız ardından karşınıza çıkan ilk panelde yandex spiderlerinin en son sitenizi indexleme tarih ve detayları ile sunucu hatalarınız yeralmakta. Diğer yandan hemen sol menüden ulaşabileceğiniz google ile farklarını gösterir bir menü ile karşılaşacaksınız ki veriler google webmaster tools ile google analiz araçlarının bir karşımı gibi görülüyor. Bu özellik benim çok hoşuma gitti şahsen. Birçok veri için bir çok pencere gerekmeden verilerinizi hangi kelimede kaçıncı sıradasınız, hangi kelimelerden en fazla trafik elde ediyorsunuz, sorgu geçmişi ve bunlara ek google webmaster tools özellikleri de mevcut.


Tek Eksik Kullanıcı Potansiyeli;


Daha önceki yazılarımda da yandex in reklam ağından bağsettiğimde de aynı kelimeler ile yazımı noktalamıştım ve yine bunları söylemek ve altını çizmek isterim. Yandex belki yeniliklerinde belki de webmasterlerin uzun zamandır beklediği değişim isteğinden olsa gerek çok sıcak karşılandı ve uygulamaları yenilikleri büyük bir titizlikle Türk webmasterler tarafından takip edilmekte. Ancak yandex tarafında işle bu şekilde değil gibi. Keza popular iletişim yöntemleri olan tv ve reklam ortaklıkları üzerinden reklamlarını döndürmeye devam ederken Rusya da hali hazırda kullanmakta olduğu reklam ortaklığı sistemi ile türk webmasterleri kolaylıkla arkasına alarak bilinirliğini ve kullanıcı potansiyelini üçüncül reklam metodlarından binlerce kat hızlandırabilir. Durum gün gibi ortada iken Yandex in adımlarını yavaş atmasının nedenleri kendileri tarafından ya başarıya giderken ya da hüsrana giderken anlatılacaktır sanırım.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle