GNS Network

SEO'da Sosyal İmleme Dizinleri


Sosyal imleme; kısaca sosyal paylaşıma açık sosyal medya platformlarında site bağlantılarınızı dağaha doğrusu ilgi çekebilecek içeriklerinizin bağlantısının vurgulanması olarak kısaca açıklanabilinir değerli arkadaşlar. Bunlar sosyal paylaşım siteleri , bloglar vs uzar gider ancak bu yazımda özellikle üstünde durmak istediğim nokta sosyal imleme dizinleridir ki pek yerli seo çalışmalarında yeni duyulan ve kullanımı tam olarak belli standartlara oturtulmamış bir yöntemdir. Önemli olmasını kısaca sosyal bir akışın olması yanında dizinlerin arama motorları gözündeki önceliklerini taşıması açısından özetleyebiliriz sanırım.Neden Sosyla İmleme Dizinleri?


Sosyal imleme dizinleri belirli bir sosyal akışa yani takipçi-bağlantı etkileşimine sahiptir ve bu nedenle sosyal paylaşım siteleri gibi reel yönlendirmeler ile sitenize takipçi çekebileceğiniz yerlerdir. Diğer yandan dizin sınıfında arama motorları gözünde değerlendirilmesinden ötürü bu gibi ortamlarda paylaştırğınız bağlantıların sağladığı fayda çok daha yüksek olacaktır. Az çok seo çalışmalarına başlayan kişilerin neredeyse ilk öğrendikleri şeylerden biri olan dizinlerin spiderler gözündeki öncelikleri bu noktada önem arzetmekte. Diğer yanda sıkça yapılan bir yanlıştan bahsetmeden de geçmek istemiyorum. Dizin ya da diğer sitelerden sağladığınız backlinkler için belirlenen standartlar bu siteler içinde geçerli olacaktır. Keza yaygınlığın az olması nedeni ile imleme dizinleri ile çalışmayı deneyen arkadaşlar yabancı sitelere yönlenmekteler. Bu yanlıştır değerli arkadaşlar içerik yoğunluğu site diliniz ile ötrüşmeyen sitelerde yapılan imlemelerin sitenize pekte fayda sağlamadığı ortadadır ve boşa kürek çekmek anlamına gelmektedir. Bağlantılarınızın spam sınıfında değerlendirilmesine neden olacaktır.Aman dikkat diyelim, sabır bu nokta da anahtar kelime keza her uygulama gibi bu uygulamada yerli webmasterler tarafından desteklenen ve desteği sağlanan bir uygulamadır ki yerli içerikli imleme dizinleride hızlı bir şekilde artmaya başlamıştır.


Öneriler ve Erişim!


Yaygınlığın artmasına değinmişken sıkça desteklenen pligg tabanlı imleme sitelerinden bahsetmeden olmaz sanırım. Keza içerik özetleriniz, başlıklarınız ve anahtar kelimelerinizi otomatik olarak çekerek size sadece gönder butonuna tıklamayı bırakan bu tarz imleme dizinleri hem zaman açısından hem de çekmiş olduğu özetleri titizlikle hazırlanmış şablonlara oturtması açısından çok faydalıdır. Bazı arkadaşlara bu tarz sitelere ulaşma konusunda yakınırlarken rastlıyorum. Değerli arkadaşlar bu nokta da her konuda olduğu gibi araştırmaktan başka çare yok. Liste paylaşımı vs çoğu zaman yabancı içerikleride barındırmasından ötürü yanıltıcı olabilmekte ve işte bu nedenle google de kolları sıvayarak bir defaya mahsus kendi site içeriği sıtandartlarına uyan kalıplarda bir liste çıkartmanız şart. Bu bir defaya mahsus bir işlem olup ardından gelen günlerde ciddi bir zaman tasarrufu yapmaktadır.


Pligg Sitelere Ulaşmak!


Pligg tabanlı sitelere ulaşma konusu her zaman olduğu gibi goggledeki hünerlerinize kalmış değerli arkadaşlar. Bu konuda bir kaç arama metödunu listelemek gerekirse şu şekilde sıralamamız elbette mümkün; 1. inurl:”upcoming” intitle:”pligg”

 2. inurl:”register” intitle:”pligg”

 3. inurl:”cloud.php” intitle:”pligg”

 4. inurl:”live_comments” intitle:”pligg”

 5. inurl:”faq-en.php” intext:”pligg”

 6. inanchor:”Pligg beta 9 Home”

 7. inanchor:”About Pligg”

 8. inurl:”/pligg” inurl:/register.php

 9. inurl:register.php intext:”upcoming” intext:”published” intext:”submit”

 10. inurl:/register intext:”upcoming” intext:”published” intext:”submit” intext:”Tag Cloud” -inurl:.php

 11. inurl:/register intext:”upcoming” intext:”published” intext:”submit” -inurl:.php

 12. inurl:/register intext:”upcoming” intext:”published” intext:”submit” -inurl:.php intitle:”register”

 13. inurl:/register intext:”Powered by Pligg” -inurl:.php

 14. inurl:/register.php intext:”Powered by Pligg”

 15. “Powered by Pligg”

 16. intitle:”Pligg beta”

 17. “What Is Pligg?”

 18. intitle:”Pligg Beta 9″

 19. inurl:register.php intext:”upcoming” intext:”published” intext:”submit”

 20. inurl:/register intext:”upcoming” intext:”published” intext:”submit” intext:”Tag Cloud” -inurl:.php

 21. inurl:/register intext:”upcoming” intext:”published” intext:”submit” -inurl:.php

 22. inurl:/register intext:”upcoming” intext:”published” intext:”submit” -inurl:.php intitle:”register”

 23. inurl:/register intext:”Powered by Pligg” -inurl:.php

 24. inurl:/register.php intext:”Powered by Pligg”

Bu arama metodlarını kullanarak içerik analizi ile kendi sitenizin içeriğine en uygun pligg tabanlı siteleri eleyerek bir defaya mahsus kendinize salam bir liste hazırlayın ve bu liste üzerinden çalışmalarınızı sürdürün.


Seçim Koşulları Nelerdir ve İmleme Nasıl Yapılır?


Her çalışmada olduğu gibi bu çalışmada da bazı aşamalar ve metodlar vardır ve bu metodlara uyum seviyeniz çalışmanızın verimini belirleyen yegane faktördür değerli arkadaşlar. Evet sosyal imleme dizinleri iyidir ve pligg bunlara başarılı bir örnektir ancak neredeyse her yazımda önemle üzerinde durduğum bir nokta var ki o da şudur; her siteye link yapıştırarak ne imleme ne de backlink çalışması yapmış olursunuz sadece genel adı ile spam çalışması yapmış olursunuz.Öyleyse backlink kalite şartları ve imleme yarar oranlarına göre kendimize kaba taslak bir sınır belirlemeliyiz. Bir kaç soruyla bir taslak hazırlamak gerekirse; 1. Site yaşı ve pr değeri nedir?

 2. İçerik dil ağırlığı nedir?

 3. İllegal tanıtımları yönetimi tarafından filtreleniyor mu?

 4. Pligg gibi hızlı bir imleme sistemi mevcut mu? (bu size kalmış hızlı olmasa da olur diyorsanız bir zararı olmayacaktır zaman konusu dışında pligg örnek olarak ele alındığı için bu maddeyi ekliyorum)

 5. İçerik onay sistemi ne lemde unutulmuş bir site mi? Güncel bir site mi?

Gibi kendi standartlarınızı belirleyin ve yukarıdaki arama metodları ile çıkan sitelere bu şartlar çerçevesinde bir filtralama uygulayın. Sayı %70 oranında düşecektir. Bu oran evet çok büyük bir oran ancak şöyle de düşünebilirsiniz eğer filtreleme uygulamaz iseniz %70 lik bir çalışmanızı hiç fayda sağlamayacağınız sitelerde boşa harcamış olacaktınır.

Evet listemiz hazır ve çalışmalara başlayacağız bu noktada şunlara dikkat edin. Sosyal imleme dizinleri yanlızca dizin siteleri değildir sosyal ayağı vardır ve bu noktada salt dizinlerden ayrılırlar. Yapmanız gereken ana sayfa linkleriniz değil alt sayfa içerik linklerinizi imlemek olmalıdır. İçeriğinizin özetinin çekileceğini ya da sizin yazmanız gerektiğini unutmayın. Bu özetin kalitesine bağlı olarak bu tarz dizinlerin sağlayacağı faydanın kalitesi değişecektir iki kelimeyle sınırlı tutmayın. Eğer minimum bir değer isterseniz arama motorları mantığı ile min 160 karakterlik bir özet max 80 karekterlik bir başlık ve max 3 anahtar kelimelik bir imleme ideal bir imleme sayılabilinir.

İmlememizi bir şekilde yukarıdaki şartlar çerçevesinde yaptık. Yukarıdaki şartlara uymamızdaki yegane amaç min zamanda maximum fayda sağlamaktı. O halde yapmamız gereken bir iş daha var ki o da imleme düzgün bir cümle kurmak ise bu çalışma da nokta ile arama motorlarına çalışmayı tamamladığınızı ve sıradaki cümleye geçeceğinizi belirtmektir. Bunun adıda im pinglemedir değerli arkadaşlar. Bu işlemi yapmak için en ideal yöntem o gün yaptığınız imlemelerin url lerini bir kenara kaydederek toplu url ping sitemlerini kullanarak arama motorlarına url lerinizi pinglemenizdir. Anlatım geneli için öenrdiğim im ve ping servislerini konu sonunda vereceğim. Pingleme işlemide bittiğine göre zevkinize kalmış ayrı bir işlemde bu imlemelerden kaliteli bir kaçını seçerek diğer imleme sitelerinde bu imleme bağlantılarını imlemektir. Bunu genelde yerli içerikli im sitelrinin azlığından kullanıyoruz zaman içersinde seçenek arttıkça tarih olacak bir çalışmadır. Nasıl yapılır derseniz? Örneğin kriterlerinize uygun 10 adet imeleme sitesinde düzenli olarak imlemeler yapıyorsunuz ve bu bağlantıları ping servislerine gönderiyorsunuz. Bu on sitedeki her imlemenizi içerik farkı gözetmeyen imleme sitelerinde imlemeniz bağlantılarınızın kalitesi açısından size fayda sağlayacaktır. Kriter farkı gözetmek zorunda kalmayacağınız üçüncül siteler için bu uygulama yapılabilinir.

Önerdiğim imeleme sitesi elbette: http://wmimle.com/ dur. Hem güncel hem yerli içerikli ve hemde illegal paylaşımlar aizin vermeyen bir im servisidir. Şu an için benim kullandığım toplu ping servisi ise http://pingdevice.com/ sitesidir bu siteden toplu pinglemelerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Yakın zaman böyle bir ping servisini blogumdaki araçlara dahil etmeyi planlıyorum. Malum sürekli kullandığım bir hizmetin elimin altında olması çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Şimdilik bu konuda anlatacaklarım bu kadar. Kafanıza takılanlar olur ise lütfen sormaktan çekinmeyin. Organik günler ve başarılar arkadaşlar...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle