GNS Network

Seo'da Webmaster Forumları


Değerli arkadaşlar son zamanlarda bilgi içerikli yazılarımdan inceleme yazılarıma pek fırsatım olmadı ve bu açığı kapatmak için seo sektöründe webmaster forumlarının etkilerinden bahsetmek istiyorum. Gönül isterdi ki övgülerle dolu bir yazı olacağının öngörüsünde bulunayım ancak malesef öyle bir yazı yazmayı istesemde gerçekler ve sektörün hali belli. İçler acısı bir duruma sürüklenirken kirlilikten başka bir etki olmamakta ve işini yapan kısıtlı tecrübe sahibi kesim işten güçten kafalarını kaldırıp bu forumları 7/24 takip edemediklerinden ötürü kaybolup gitmekteler malesefki.Bende geçtiğimiz günlerde erişim güçlüğü çektiğim birine ulaşmak için bu forumlardan birini kullanmak istedim ve denemişken referans olarak sitelerinde bu forumlardan yorumları gösterenleri düşünerek şu forumları bir gezeyim istedim Referans verebilecek potansiyelleri ne durumda diyerekten.Ön Bilgilendirme ve Sebepler


Arkadaşlar bir çok yazımda da belirttiğim üzere seo sektörü zor ve bilgi bakımından geniş bir alana hitap eden bir sektördür. Kurumsal güçlü yapılanmalarda işlerini hafifletmek açısından editör ve tasarım kolları arasında iletişimi sağlar ve tasarımı ve içerik girişini denetleyerek tam bir uyumun oluşmasında katkı sağlar. Dış linkleme çalışmaları için çalışma planı hazırlar. Mevcut sitenin marka değerini güçlendirecek bir tanıtım planı çerçevesinde çalışma planını şekillendirir ve dış linklemeler en azından görünür linklemeler bu şekilde ilerler. Diğer yandan istatistik raporlamaları ile çalışma planını sürekli güncel tutarak çalışmanın kısa sürede hedefine ulaşmasını sağlar. Şöyle bir bilgi alanını özetlersek; • Kodlama hakkında bilgi sahibi olmalı.

 • Birçok altyapıda sunucuların işleyişleri ve performansı hakkında bilgi sahibi olmalı.

 • İstatistik hizmetlerini iyi kullanmalı ve yeni hizmetleri değerlendirmeli.

 • Ara motoru ismi ayırdetmeksizin güncellemelerini en iyi şekilde takip etmeleli.

 • Mümkünse şu anda yürütülmekte olan arama motorlarının seminerlerine katılarak güncellemeler hakkında açıklamaya kavuşturamadığı konuları birinci ağızdan yorumlarını alabilmeli.

 • Sosyal medya platformlarının yaş, kullanıcı ve ticari potansiyelleri hakkında bilgi sahibi olmalı.

 • Güncel ve güçlü birçok site ile bağlantıları olmalı yani sektörde eskilerden olmalı.

gibi duruma göre genişletilebilecek ve çok kapsamlı bir bilgi alanına hitap potansiyeli olabilmelidir değerli arkadaşlar. Yani seo uzmanı metin editörü değildir, sosyal medya bağımlısı değildir (son dönemde smo die bir tabir sivriltmeye çalışıyorlar ve bu nedenle sosyal medya bağımlısı tabirini kullandım arkadaşlar. Sözüm işini hakkıyla yapanlara değil sadece hiç bir şeyden anlamadan kendilerine sektör yaratmaya çalışanlara.), tasarımcı değildir ki bu işi hakkıyla yapabilmesi için tasarımcılara böyle bir yük verilmesi çalışmanın temelinden eksik başlaması anlamına gelir. Bu uygulamayı yapan kurumlara bizzat şahit oldum sonuç hüsrandan öteye geçmedi ve genelde ceza tasarımcıya kesilir böyle durumlarda malesef ki.


Forumlardan SEO


Giriştede bahsettiğim gibi şöyle bir forumlarda seo nun son durumu hakkında bilgi edinmek için ve referansların gerçekçiliği hakkında ön bilgi alabilmek açısından bir dolaştım ve son durum malesef şu; • İşini hakkıyla yapan kesim ya kaybolmuş bu bilgi kirliliğinde ya da tümüyle pes edip kendi siteleri üzerinden çalışmalarını sürdürmekte.

 • Aşırı derecede bir bilgi karmaşası var ve seo nedir ne değildir gibi en temel bilgileri bile öğrenmek imkansız bir hale gelmiş.

 • Referans olarak çok kolayca yanıltılabilecek bir web istatistikçisi olan alexa değerleri bile gösterilir olmuş.

 • Ödemeler iddea ya da paypal üzerinden alınır olmuş.

 • Ciddi bir tanıtım konusunun altında bir kaç yoruma baktığınızda ilk olumsuz tepkiden sonra küfürler havada uçuşuyor ki bu da yaş ortalamasından kaynaklı bir durumdur.

gibi gibi ... uzayıp giden bir çok hal arkadaşlar. Sektöre etkisi nasıl mı oluyor? size geçenlerde bir müşterimle yaşadığım diologdan bir örnek vereyim;


-Beytullah ben söylediğin gibi çalışmaya başlamadan önce bir sektör araşırması yaptım.

-Evet sonuç nedir?

-Sonuç şu ki;

Bir ajans tasarım+seo+adwords a 10 bin tl dedi.
Bir diğer ajans sadece kelime başı 10 bin tl dedi.
Forum referanslara baktım tüm çalışmalar + hosting + domain 50 tl dedi.

Sonuçta şudur ki karşılıklı yaşanan dumur. Hizmet almak isteyen kişinin öncesinde yaşadığı kafa karışıklığı ile yaşadığı şaşkınlık.Şahsen ben bana danışan herkese önce bir sektör araştırması yapmasını bu durumu görmeleri için öncelikle bir öneriyorum ki bir sonra ki çalışmalarında fiyattan önce referans olarak forum yorumu falan değil direk kurumsal iletişim numaraları verebilen kişiler ile çalışmaları için. Referans genel olarak tek bir şekilde yorumlanır unutanlar için tekrardan hatırlatayım;


Ben şu kurumun ya da sitenin işlerini yaptım kişi gayet memnun buyrun sıralamaları ve kişinin (kişilerin) telefon numaraları. Arayarak gerekli bilgileri almanız mümkündür.

Her sektörde referanslar bu şekilde verilir ve bu şekilde ilerlerken seo sektöründe neden forum yorumlarına kadar düştü anlamak mümkün değil doğrusu. Doğabilecek bir maddi hüsran sonrası bu forumların bu şekilde referanslarının incelenerek bir tazminat davasına konu olması yakındır. En azından bana öyle geliyor.


Öneriler


Değerli arkadaşlar işini bilen hiçbir uzman sizlere forum yorumlarıyla gelmez bunu aklınızdan çıkarmayın. Referanslarını çalıştıkları kişilerin telefon numaraları ile gerekli istatistikleri verir ve aklınıza takılan konuları hem önceki müşterilerden hemde istatistik raporlarından görebilirsiniz. Bilişim sektörü forumlara entegre bir yan sanayi doğurmaya başladı ve bunun suçlusu elbette forum kurucuları değil ucuza olan rabet.  ys belgesi olmayan hostingciler, eşedosta yorum attıran seo uzmanları, adwords danışmanlık sertifikası olmayan sertifikalı uzmanlar vs uzayıp giden ve hergün yenisi eklenen bu karmaşadan ne zaman kurtuluruz bilemem ancak çok fazla kişinin hem vaktine hemde naktine sebep olacakları gün gibi aşikar.

Bu konuda hevesli olup böyle konulara başvuran kardeşlerime tavsiyem; cin olmadan adam çarpmaya çalışmayın değerli arkadaşlar. Keza işlerden çakan birilerine rastlarsanız kötü toslarsınız. Kendimden örnek vermem gerekirse ilk kendi yapılandırdığım sunucumda sitemi yayına soktuğumda 2003 yılıydı ve ücret karşılığı gelen tekliflere cevabım her zaman daha uzman birilerini göstermek olurdu. Çok ısrarcı olan kişilerede uzman olmadığımı anlatarak işlerini yapardım ve sonucu ne oldu biliyor musunuz? O dürüst davrandığım kişiler halen daha en ufak sorunlarında beni ararlar ve işlerini güvenerek teslim ederler.Diğer yandan daha uzman diyerek müşteri yönlendirdiğim ve bu işlerde bana bilgi bakımından destek olan kişiler yetiştiremedikleri işleri bana yönlendirirler, takıldığım konularda destek olmaya devam ederler. Dürüstlük en iyi portföy kaynağıdır diyebilirim bu konuda.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle