GNS Network

Bireysel Seo Çalışmalarında Dikkat!


Bir önceki makalemde son dönemde meydana gelen google dalgalanmalarında ve seo alanındaki söylentiler ile kendimce analizlerimden bahsetmişken bir de uyarıda bulumak için ayrıca bu makaleyi yazmak istedim değerli arkadaşlar. Bir önceki makalemde bahsettiğim üzere şu dönemde farklı fikirler, söylentiler ve çözümler ortalıkta dolansa da bu güncellemelerin şu dönemde yaşanan iki ciddi sonucu var. Bunlardan birincisi artık programlar sitenizi kurtaramıyor (pek başvurmadığım bir yöntem olarak bu duruma sevinmişdim aslına bakarsanız :) ), ikinci nokta ise mevcut rekabet oranı patlaması (olmayan rakiplerele yaşanan bu rekabet patlaması her ne kadar tartışmaya açık olsa da) artık çalışmalarınızı hızlandırmanız anlamına gelmekte.


Bu noktada ise başlıkta belirttiğim bireysel seo çalışmalarına gelmekteyiz. Bunlar bireysel seo danışmanları da olabilir, bireysel konuda hakim işletme sahipleri de olabilir.  Mecbur kalınan noktalarda imdadınıza yetişen bir çok uygulama artık pek bir işe yaramamakta bunu üzülerek söylüyorum. Bir kaç uyanık bunu fırsata çevirmeye çalışarak artık işlevselliğini yitirmiş ellerinde patlayan bu tarz  zor bulunur programları peynir ekmek gibi dağıtmaktalar. Bu nokta da aman dikkat diyelim. Yılların emeğini bir anlık hevesle çöpe atmanız içten bile değil. Zor bulunan bir kaç program buldum hemen deneyelim diyerekten çıktığınız bu yolda yıkıma doğru kesin adımlarla ilerlemeyi kimse seçmez tahminimce. Bu nokta da son kozlarını oynayan bu tarz uyanıklar tahminimce bir kaç aya kadar arkadan yetişen yeni nesillerine bu mesleklerini devrederler :) Malum bu tarz denemelerin sonu gelmez asla.

Diğer bir nokta ise ne kadar organik çalışıyorsanız bu dönemde o kadar sağlıklı sonuçlar elde edersiniz. Bireysel olarak organik çalışmalara ağırlık vermeniz bu dönemde düşüşünüzü yavaşlatacak ve hatta sektördeki rekabet oranına göre durdura da bilecektir. Ancak 2-3 ay öncesine göre ciddi bir rekabete girmek demek organik çalışmalarınıza destek olacak ekiplere ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Bu noktada iki önerim olacak. Maddi desteği olmayan bir çalışmanın içersinde iseniz misafir blog yazarlığı ya da blog dayanışması vb güncel girişimlere dahil olabilirsiniz. Diğer bir çözüm ise sektörünüz ve seo uyumlu içerik girişi konusunda tecrübeli bir kaç arkadaşı yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak ekibinize maddi olanaklarınızın el verdiğince dahil etmeniz olacaktır.

Önerilerden ziyade kişisel görüşüme gelirsek; yazılarımı takip eden arkadaşlar bilirle her zaman mantar gibi türeyen az bilgi çok reklam ile iş alan bireysel girşimlere dağima karşı olmuşumdur. Her insanın eksik olduğu noktalar vardır ve bu noktalarda yardım almaması ya da iş yaptığı kişilere yardım aldırmaması her zaman kötü son senaryoları yazmaktadır. Bu tür batırılmış bir çok işle karşılaştım ve düzelmek inanın hiç çalışma yapılmamış bir sitenin seo çalışmalarından kat ve kat çok daha zahmetli ve rezaletin ölçüsüne bağlı olarak da çok daha uzun vadeli olmakta. Şu dönemde ki durumun bu tarz sonuçları azaltacağını düşünüyorum. Gerekirse gücü ve bilgisi yeten herkes bu dönemi de az hasarlı ya da hasarsız olarak atlatacaktır. Anzak google de meydana gelen bu girişimi birazda oto-kontrol olarak değerlendiriyorum ve bu biraz da olsa insanı teselli ediyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle