GNS Network

Google Aramalara Başladı!


Googlenin son güncellemelerinden sonra alt üst olan sıralamalar bir çok kesim tarafından halen şaşkınlıkla karşılanmasına rağmen dünya genelinde googlenin başlattığı bu çalışma bir çok avrupa ülkesinde Bing in birincil arama motoru olarak kullanılması ile sonuçlanınca sralamalar ve algoritmalar eski halini almaya başladı. Ancak ülkemizde ikincil bir arama motoru hayal dahi edilemezken google istediklerini ülkemiz başta olmak üzere bir çok ülkede hayata geçirmeye devam ediyor.Hangi Uygulamalar ile Yola Çıkıldı?


Google güncellemelerine başlamadan önce başlattığı engage uygulaması ile sertifika sahibi olmayan bir çok kişiye google kupon dağıtma yetkisi vererek güncellemelerini sürdürdüğü bu süreç içersinde adwords portfoy çalışmalarına start vermiş oldu. Bu kişiler yanlızca çevrelerindeki kişileri adwords kampanyalarına dahil bile etmiş ollsalar maddi kazancı hesaplamak bie güç hale geliyor gerçektende. Diğer yandan güncellemeler ile artık oturmuş güçlü siteler bile yerlebir olurken tek açık kapıyı güçlü içerik akışı olan sitelere bırakarak arama sonuçlarının kalitesini yükseltmese belli bir çizgide bırakmayı başardı gibi.


Çalışma Sonunda Aramalar ile İkinci Aşama!


Çalışma sonlanmasına az kala google müşteri temsilcileri kolları sıvayarak yüksek potansiyelli ya da güncelleme öncesi iyi sıralamalara sahip olan siteler başta olmak üzere portföy aramalarına başladı. Amaç açık adwords reklam programına ücretsiz danışmanlık karşılığı dahil edilmek ister misiniz? Cevapların büyük bir çoğunlugu işleri sekteye uğrayan kurumsal sitelerde evet olmakta iken yanlızca ülkemizde bile adwords devasa bir portföy artışı yaşamakta ve şu günlerde bu aramalar devam etmekte.

Aramaların sürdüğü şu dönemde karşımıza iki seçenek çıkmakta. İlki başarısı bir çok ülke tarafından kanıtlanmış arama motoru tercihimizi değiştirmek olmakta ve bu seçenek bizler için zor bir durum gibi geliyor ilk bakışta. İkincisi ise google hedeflediği portföye ulaşıncaya dek beklemek ve bu seçenek sektördeki orta derece girişimleri fena halde vuracağa benziyor. Güçlü girişimler güçlü içerik akışları sağlayarak bu dönemi atlatabilme potansiyeline sahip iken orta derece girişimler birer birer düşmekte ya da son kozlarını oynamaktalar. Dileyim bu durumun uzamaması yönünde keza orta ölçek denilen kavramın internet sektöründe sonu olur bu çalışmanın uzaması.


Bu Dönemden Çıkıncaya Dek Neler Yapılabilinir?


Değerli arkadaşlar bu çalışmaların sürdüğü şu dönemde sitelerinizde çok farklı sonuçlar elde etmeye başlamış iseniz yapmanız gerekenler yukarıda da bahsettiğim gibi güçlü bir içerik akışı sağlamak ve bu akışı stabil bir konuma getirerek bu dönem boyunca veri akışınızı korumak olacaktır. Diğer yandan sitenizde gözardı ettiğiniz sıralamanızı şu döneme kadar etkilemeyen kodlama bozukluları var ise bunlarıda ele almaya başlayın derim. Köklü değişimlerden kaçınarak bu kodlama bozukluklarını kademeli olarak temizlemeye gayret edin.Diğer yandan paravan ya da backlin çalışmalarından şu dönemde uzak durun ve deneme amaçlı bile olsa birer ikişer çalışmaların sonuçları hiçete iç açıcı olmayacaktır.Tekbir ana site üzerinde yoğunlaşın ve bu sitenize ağit bir google + hesabı oluşturarak bu hesapta google maps ile adres bilgilerinizi tanımlayın. Kısa sürede mevcut düşüş eğrisinden sitenizin toparlanmalar göstermeye başladığını göreceksiniz bundan şüpheniz olmasın.

Son olarak ikincil bir arama motoruna fırsat vermemiş olamanın dez-avantajını şu dönemde ciddi bir şekilde yaşadığımızı belirtmek isterim...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle