GNS Network

SEO da Rekabet Artıyor


Seo çalışmaları yapan arkadaşlar ve ajanslar son dönemde artan rekabet ve belirsizlik sürecinin bitmesini işlerin alışılmış haline oturmasını dört gözle beklerlerken açıklamalar ve söylentiler ile örtüşen tek nokta artık rekabet yüzdeleri alışılmış oranlarda ya da bildiğimiz kalıplarda değiller.Benzer konularda makale yazma alışkanlığım pek olmasa da bu makalemi geçenlerde yazdığım google aramaları ile ilgili olarak açıklamalarıma destekler nitelikte olarak sürdüreceğim değerli arkadaşlar keza kendini avutan ya da müşteri portföyünü yitirmemek için çabalayan bir kesim kesin yargılar ile mazaretler sunma yoluna girmekte ki yaygınlaşması yakın zamanda içten bile değil.Kendini Avutan Kesme Göre;


Google ülke filtresini kaldırdı ve aramalarda diğer ülkelerin arama sonuçlarının yansıması nedeni ile bir rekabet patlaması yaşanıyor. Bu yoruma yanıtım şudur ki sipariş panelinde müşterisine siten wordpress mi değil mi diyerekten bir soru ibaresi ekleyen bir ekibin bu gibi bir durumu analiz etmesi sonucu ortaya çıkacak yanıtlar söylentiden öteye geçmeyecektir. Keza %100 yerli içerikler yani bir diğer dilde meydana gelen kelime guruplar ile örtüşmesi mümkün dahi olmayan kelime guruplarının da aynı etkiye marus kalması translate tabanlı bir aramanın etkisinden çok öte bir durumdur.

Dost acı söyler diyerek nacizane yanıtımı bu açıklamalara eklemek isterim. Dikkat edilmesi gereken nokta yabancı rekabetten uzak kelimeler ile denemeler yaparak kolayca ulaşılabilecek bir durumda. Buyrun deneyin derim. Diğer yandan bu rekabet patlaması ile googlenin engage uygulamasını bir adım öteye taşıyarak büyük küçük çaplı girişim demeden yaptığı aramaların tek yanıtı şudur ki; portföyünüzde gözü olanlar seo sektöründeki rakipleriniz değil bizzat googlenin kendisidir. Son dönemde sürekli vurguladığımız ve hemen hemen herkesin hem fikir olduğu bir nokta seo sektörünün göz ardı edilmeyecek kadar büyüdüğü ve güçlü bir potansiyele sahip olduğudur. Bu noktada googlenin yapacağı en küçük 6 aylık bir dalgalanma bile çaktırmadan seo potansiyelinin %70 ini adwords programına dahil etmesine yetecek artacaktır.


Güçlü Potansiyeller Dağima Çekicidir!


Bu noktada seo alanında yaşanan bu zirve noktasının ortakları direkt olarak üzerinde çalıştığınız arama motorlarının kendileri olacaktır. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur. Avrupa menşeili bir kaç ülkede kısa süreli atlatılan bu durum tek bir sebepten (alternatif arama motoru fikrinin oturması) ile atlatılmış ve google geri adım atmıştır. Bu noktada ülkemize googlenin gözünden bakıldığında yapılacak en iyimser yorum " Kolay lokma!" yorumu olcaktır ki bu bile gayet iyimser bir yorumdur.

Neredeyse yıllardır bu gibi durumlarda aynı yorumları tüm webmasterler yaparlar. Alternatif arama motoru fikrinin kafalarda oturması demek bu gibi durumların kısa süreli atlatılması anlamına gelmektedir. Uzun vadelerde de olsa da bu yaşanan ilk girişim değildir ve zihniyet bu şekilde ilerlediği sürece son da olmayacaktır. Tekelleşmeye bile bile koştuğumuz sürece sonuçlar her zaman bir öncekinden çok daha ağır olmakta. Keza bu yaşanan durumun bu kadar ciddi etkiler yaratması da bir önceki girişimlere nazaran çok daha fazla web tabanlı uygulama adaptasyonunu ticaret sektörünün benimsemiş olması.

Bu konuda benim nacizane önerim eğer ki sektör ile ilgilenen kişiler arasında iseniz mazeret uydurmayalım, bireysel girşimci iseniz alternatif arama motorları her zaman oldu ve desteklendiği sürece kalıcı da olacaklardır emin olun( bu cümleden kastım son dönemde türeyen manuel girişli bir kaç girişim değil yanlış anlaşılmasın.Dizin alt yapılı, sıfır algoritmaya sahip bu girişimler elbette ki çağın çok gerisindeler ve geliştirilmeye muhtaçlar).

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle