GNS Network

Seo Sertifikası Uygulamaları Ne Kadar Gerçekçi?


Seo sertifikası uygulamaları yaklaşık olarak 2012 başlarında denenmeye başlanmış ve öncülüğünü bir gurup "Yeni sektör yeni fırsatlar!" diyen eğitimci gurubu çekmiş olup eğitim içerikleri youtube ve google arama sonuçlarından öteye geçmemeiştir malesefki. Diğer yandan son dönemde bu akıma yeni guruplar dahil olma çabası içersinde merakla sektörün artık ne kadar içinden çıkılmaz hale gelebileceğini seyrediyorum. Değerli arkadaşlar seo çalışmaları konusunda sürekli söylediğim sözleri tekrarlıyorum ; "Seo çalışmaları kodlama ve sunucu bilgisi ile başlar mantıklı içerik inşaası ile ilerler...".
Diğer yandan sertifika eğitim içeriklerine bir bakıldığında ne kodlama ne de sunucu bazında otoriter kişilikler değiller, içerik inşaası yönü ile eğitimi sürdürerek mevcut çalışmaları mini wiki tarzında sürdürmeye niyetliler gibi. En önemlisi de şu ki hiç bir arama motoru sağlayıcısı sırlarını ve tiyolarını siz seo çalışması yapan arkadaşlara vermek istemez. Yani verdiğiniz sertifikayı onaylamaz ve sonuç itibari ile aldığınız sertifikanında bir geçerliliği olmaz. Kodlama ve sunucu yapılandırması bazında destek verebilecek kurumlar bu alanda kolları sıvamadan mantar gibi sağda solda çoğalan bu sertifikasyon programlarının ne gibi bir faydası olur pek aklım almıyor ama hayırlısı diyelim.


Neden Kodlama Şart?


Seo uzmanı olarak çalışmalarınıza başladığınızda karşınıza çıkabilecek sitelerden %90 ı wordpress den bağımsız özel kodlama ya da artık oturmuş sitelerdir. Bu durumda asp seo ya da php seo mantıklarını bilmediğiniz sürece kimi guruplar gibi altyapınız wordpress mi değil mi diğe sipariş panelinize seçenekler eklersiniz ve bu alacağınız kurumsal güçlü çalışmalarda tam bir ayak bağı, bir o kadar da isminizin değersizleşmesidir. "Sen bu siteyi sil ben sana wordpress kurayım sonrada deli gibi içerik ve backlink çalışması yapayım çıkarsa çıkar!" ben şahsen böyle bir konuşmaya 5 kuruş prim vermem. Bu arkadaşlar seo uzmanı vs değilde wp uzmanı bile değillerdir keza çıkabilecek sorunlarda yani zaman içersinde yığılan içerik nedeni ile sunucu ya da kodlama bazlı doğabilecek sorunlarda bu kişilerden yardım alma şansınız olmayacaktır.


Sertifika Geçerliliği Nasıl Sağlanır?


Herhangi bir alanda sertifika eğitimi sağlıyor iseniz o konu ile ilgili  otoriter bir kurumdan çalışmalarınızı onaylatarak sertifikanızın geçerliliğini sağlar ve güçlendirirsiniz. Örneğin programlama alanında bir sertifika eğitimi veriyor iseniz bu alanda eğitim veren bir üniversite ile görüşerek eğitim içeriğinizi denetletebilir ve uygun ise o üniversitenin bu eğitimi uygun gördüğüne dağir bir ibare ekleyerek sertifikanızı güçlendirirsiniz. Yasal çalışmaları bir yana bırakırsak bu bilegeçerli ve yeterlidir denilebilir.

Gelelim seo alanına: Bu alanda eğitim veren yasal okullar ve üniversiteler mevcut değil ve haliyle tek otorite olarak arama motorlarının kendileri kalmaktadır. Siz ben böyle bir çalışma yapacağım diyerek bir arama motoru şirketinin kapısını çalar iseniz çalışma içeriğinizin onaylanan kısımları ya kısıtlanacak ya da büyük bir ihtimalle tamamen red cevabı alacaksınız. Sebepte şudur ne bir arama motoru senin içeriğinde şu yanlışlar var al benim algoritmam ve özel sırlarım bunlar düzel diyerek sizin içeriğinizi düzelterek onaylar ne de o sertifikanın altına ben inceledim diyerek bir imza ekler.

Seo alanında sıkça söylenen bir deyiş vardır ki çok doğrudur değerli arkadaşlar ; " Ne arama motoru sağlayıcıları seocuları sever ne de seocular arama motoru sağlayıcılarını sever!" . Seo çalışması demek o arama motoruna bariz olarak reklam kolundan potansiyel reklam verenleri çalmak demektir ki bir kişiyi bile belli yöntemler ile premium kanallardan alarak organik kanallarda üst sıralara dahil etmeniz demek gelecek güncellemelerde o kanalın kapatılması demektir.

Sonuç olarak değerli arkadaşlar bizim insanımız ticareti çok sever ve yıllardır bu sektörde gördüğüm çalışmaların neredeyse tamamı maddi çıkarların katlanmasına yönelik size hiçi sunan uygulamalara dönüşmüştür. Vatan millet sakarya deyip güyelerine gümüş satmaya başlayanlar, seo deyip sadık takipçilerine sertifika satmaya çalışanlar vs. Bunun elbette sonu gelmeyecektir ancak her zaman söylediğim şu söze kulak verin ; "Zor kazanılmış paranızı kolayca böyle uyanıklara kaptırmayın derim!"

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle