GNS Network

Seo Şirketi Sayısında Düşüş!


Uzun bir aradan sonra seo şirketi sektöründeki mantar gibi biten ve mucizeler vaad eden seo şirketi girişimlerini inceleme şansım oldu ve görünen o ki seo şirketi hayali bir kaç ay ile sınırlı kalarak kepeng kapatmalar başlamış gibi.  Çabalayan kesim tecrübeli ve başarı odaklı çalışan köklü ekipler dışında ne yapacağını şaşırmış durumdalar ve bu kepenk kapatan arkadaşlar için olmasa da organik seo işi yapan kişiler için iyi bir haber gibi.



Günün Gelişi Dünden Bellidir!


Web tabanlı uygulamalar hele hele google gibi şirketler söz konusu olunca tarih tekerrürden ibarettir. Bunu önceden kestirememek güç olsa gerek ve tabiki bile bile ateşe atlamamak gerek. Tabiki kısa yoldan birinci sıra hedefleyerek bu seo şirketi furyasına kapılan web site sahipleri de bu dönemden ağır yaralar ile çıktılar demek gerekki abartı olmaz. Yıllardır organik çalışmalar konusunda önerilerde bulunmuş biri olarak bu güncellemeler yine bir nebze olsun benim gibi çalışan seo şirketi danışmanlarını mutlu etti elbette. Peki neden yıllardır organik çalışma konusunda ben ve benim gibi danışmanlar önerilerde bulunurlar? Bunun için seo şirketi sektörünün gelişimini yakından takip etmiş ve bu dönemlerde siteler için site içi ve dışı seo şirketi çalışmaları yapmış olmak gerekir ki bahsi geçen süre az bir zaman değildir. Kısaca özetlemek gerekirse;



 • Googlenin hakimiyetini ilan etmesi dönemlerinde ülkemiz bazında kullanıcı potansiyeli ve yayında olan site sayısı bir hayli azdı ve haliyle açılan her site hedef kelimelerinde mutlaka tüm arama motorlarında 24 saat içersinde ilk sayfada 1. sırada yerini alırdı. Şöyle bir örnek vereyim 1999-2000 döneminde ilk blog sayfamı joomla alt yapısından yararlanarak kurmuştum ve joomlaya dağir her kelimede rahatça ilk sıralarda çıkabiliyordum ve domainin anahtar kelimeler ile alakası bile yoktu. Nick + plaka kodu karışımı bir domain desem ne kadar içler acısı bir domain olduğunu tahmin edebilirsiniz sanırım :D

 • Bu dönemlerde artan site sayısı ile google artık ".html" ve dizin formatı yani "/" kullanan sitelere öncelik tanımaya başladı ki uygun altyapıyı kullanan siteler birden bire hit patlaması yaşadılar ve diğer salt kodlama uzantışarı taşıyan siteler dibe vurdular ve ilk seo hareketleri bu dönemlerde url dönüşümleri ile başladı.

 • Bunu takiben çıkan yeni tabir page rank yani sayfa skoru seo ile pek alakası olmasa dahi domain ve site fiyatlarını etkilediği için spam site patlamasına yol açan ilk güncellemedir ve o günden bu güne her güncellemede spam siteler mutlaka kullanılmışlardır. O dönemde içersinde anlamlı tek karakter bulunmayan paravan spam siteler var ike şu dönemde de anlamlı kelimelerden oluşan spam siteler için çözüm aranmakta.

Mevzuuyu fazla uzatacak değilim ancak rekabetin sektöre adım atması ile spam paravanlar ve backlink siteleride adım attılar ve günümüze değin yerlerini küçük değişiklikler ile korumaktalar.


Yetersiz Güncellemeler


Sektörün devi google alduğundan atılan her taş malesef ki googleye çarpmakta :) Her neyse son güncellemelerden sonra organik seo çalışmaları yapan seo şirketi uzmanlarının yüzleri gülse de güncelleme sonrası yapışıp kalan %30 luk spam kökenli siteler için googlenin tırnağını bile oynatmaması biraz üzücü. En azından önceki güncellemeler gibi bu tarz spam siteleri de aşağı çekerek güncellemelere ayak uydurma sürecine dahil olması beklenebilirdi. Malumunuz hiç bir güncelleme yoktur ki illegal bir çözüm bulunmasın ve bu güncelleme içinde yakında bu tarz illegal çözümlerin bulunacağından eminim aslını sorarsanız. Sektörü öfkelendiren eksikler;



 • Ana sayfa sıralaması çok hızlı bir değişime marus kalmaması hedefi güden yapışkan siteler uygulaması ile sıralamada kalan spam siteler siteleri düşen diğer spam site sahipleride dahil olmak üzere legal ve illegal gurupları öfkelendiren yegane eksiklerden.

 • Backlink kökenli güncelleme ile öneri kökenli geçilen yeni sistem paravanların şeklini biraz daha toparlasa da son vermeyeceği bir gerçek.(Bu konuya ayrıca bir alt başlıkta değineceğim) Görünen o ki benim gibi sosyal etkileşime açık siteleri bulunan webmasterler sitelerinden spam içerik temizlemeye devam ederek site indexlerinin kararsızlaşmasına neden olmaya devam edecekler ki bu nedenle yıllardır göz göre göre ziyaretçi rahatını düşünerek kendi sitelerimize yine kendi ellerimiz ile anti seo yapmaktayız.

 • Google gibi bir devin kurduğu link ihbar sayfası pek yakışmadı ve çaresizliğin açık bir nişanı gibi support sayfasında bulunmakta.

 • Diğer yandan halen daha alternatif arama motorlarına bu gibi durumlarda aktif geçiş yapmamamızın cezasını uzunca bir süre daha çekecek gibiyiz.

Paravanlarınızı Kapamayın!


Değerli arkadaşlar bu yıl yapılan bu çalışmaların heniz daha başlangıç aşamasında iken sonuçlarınız bizzat bu blogdan yazmıştırm ve öyle şey olur mu diyen arkadaşların şu anki halini merak ediyorum :) Şu anki güncellemenin yetersizliğinden yukarda biraz bahsetmeye çalıştım ve asıl kilit noktayı ayrıca bir başlıkta açıklamak istedim ki oda paravan ve tanıtım çalışmaları metodudur. Spam içerik çalışması yapan arkadaşların korkmalarını gerektiren bir durum yok keza kurduğunuz spam paravanlarda yapılacak küçük güncellemeler ile şu an ki sisteme tam entegre olabilirsiniz. Bu düzenlemeler;



 • Asıl siteniz ile paravan sitelerinizdeki çakışan başlıkları düzenleyin.

 • İçerik karakter sayılarınızı bir iki kelime ekleyerek ya da çıkararak düzenleyin.

 • Kelime alt etiketli ya da alt etiketsiz linklerinizi temizleyin. Bu linkleri site içi döngü olarak değiştirebilirsiniz ki sayfa link yoğunluğunuz değişmeden kalite oranında bir artış yaşarsınız(bu linklerin tamamını hatta hiçbirini ana sayfaya vermeyin kelime ile ilgili etiket sayfanız ya da o kelime ile ilgili bir diğer sayfanıza verin)

 • Backlink almadan asıl siteye nasıl yönlendirecem paravanımı ? diyen arkadaşlar için cevap şu ki öneri potansiyelinizi artırın. Yani zaten ilk sırada çıktığınız bir kelime (çoğu zaman domaininizin barındırdığı kelimerdir örneğin; "karamelrengi.com" domaini için "karamel rengi" kelimesi gibi) kullanarak bu gelimeyi renkli yazarak mı kalın yazarak mı ziyaretçilerin görmesini sağlarsınız orasını siz düşünün ancak kullanım metodu budur.

 • Dğer bir link çalışması ise forum ve blog konu ve yorumları idi bu çalışmalar için de yine aynı kelime vurgu metodunu kullanabilirsiniz. Burda şuna dikkat edin bazı uyanıkların anlattığı gibi konu sonunda kaynak: www.link.com gibi bir bağlantı vermeyin bu hiçbir işe yaramayacağı gibi hedef kelimede sizi düşürecektir.Bir önceki madde de anlattığım metodu bu tanıtım yazılarına ve yorumlarına uygulayın.

Spam Çalışmalara Yardım Etmek!


Değerli arkadaşlar aslına bakarsanız spam çalışma yapan seo şirketi guruplara yardımcı olmak gibi bir alışkanlığım yok, hiçte olmadı ancak durum şu ki bu kişiler sonuç olarak birilerinden iş almaya devam ediyorlar ve bunu yaptıkçada hiç faydası olmayacak şekilde eski spam çalışmalarını başına kaynak diğerekten bir ibare ekleyerek aynen yapıyorlar.  Böyle körü körüne bir çalışma görmedim ben cidden. Bu insanların fikir aldıkları seo şirketi spamerlerinin yaptıkları işleri açıp bir baksalar bu tarz denemelere alet olmazlar kanımca. En basit örneği şudur ki; googlenin backlink sağlayan ve alan sitelere karşı şikayet aldığı bir dönemde backlink ticareti yapmaya devam eden organik görünümlü hacklink satıcılarının verdikleri fikirlerle yola çıkmamanız gerek. Benim nacizane tavsiyemdir. Googlenin mevcut açıklamalarını okumak ya da bir aylığına bir site kurarak bu önerileri denemek pek te zor değil.

1 yorum:

ARDIÇ

Google yazılarınızı çok beğeniyorum saygılar ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle