GNS Network

Site Dışı Seo Çalışmalarında Yeni Dönem


Son dönemde google arama sonuçları iyiden iyiye değişmekte ve bir çok sektör de e-ticaret siteleri gözle görülür yükselişlerini sürdürmekteler. Diğer yandan seo çalışmalarına başlamadan önce siteniz wordpress mi değil mi? wordpress değilse hemen bir tane kuralım tayfası şaşkınlıklarından yeni yeni uyanıyorlar gibi. İlk bulunan kılıf ülkeler arası filtrenin kaldırılması olduğunda yazdığım makalelerde site dışı seo çalışmalarını backlink mantığına otrtan kimselerin bu güncellemeden maximum zararı alacak kişiler olduğundan bahsetmiştim.  Yavaş yavaş da olsa bu durumun farkına varan kesim artmakta ve bu durumda geçte olsa zarardan dönecek kişiler olacak gibi.Neden Ülke Filtresi Söylentileri!


Değerli arkadaşlar ülke olarak her ne kadar sosyal medya vs platformlarda kullanım yüzdemiz çok gibi görülse de web tabanlı uygulamalar bazında oturmuş çok az sitemiz var ve son güncellemelerde yeni olmasına rağmen backlinkler ile yerlerini sağlamış siteler düştüğünde bir çok sektörde artık oturmuş olan eski ve köklü e-ticaret siteleri ve eski forum siteleri yükselişe geçtiler. Diğer yandan mevcut arama da gösterim sınırını dolduracak kadar köklü sitemiz mevcut değil ve malesefki arama sonuçlarına oturmuş ve ulusrar arası ölçeklerde büyümüş sitelerin gösterimleri oldukça doğal bir durumdur.


Paravan , İmleme ve Spam Link Çalışmalarına Veda Etme Zamanı


Son dönemde webmasterleri ve sosyal etkileşime açık site sahiplerini çileden çıkaran sonradan seocu gençler son dönemlerini yaşamaktalar ki bu durum ziyadesi ile iyi bir haber gibi. Keza google güncelleme açıklamalarında backlink çalışmalarına taviz vermeyeceğini açık bir biçimde belirtmiş durumda. Bu artık su götürmez bir gerçek ve backlink - hacklink satışları için şikayetleri de kabul etmekteki önümüzdeki bir kaç ay içersinde rakipler arası güçlü bir backlink şikayet trafiği ile bu çalışmalar da temizlenecek gibi görülmekte.


Neler Yapmalı?


a- Yeni Bir Sitem Var Neler Yapmalıyım?


Yeni bir siteniz var ise mutlaka ve mutlaka çalışmalarınızı organik metodlar ile yürütün ve organik metodlar ile de olsa backlink çalışmalarından ve yine benzeri paravan, imleme çalışmalarından uzak durun. Keza organik çalışma bu demek değildir ki spiderlerin gözünde de backlink backlinktir organik ya da değil gibi algılanmaz. Google plus başta olmak üzere soyal medya üzerinden çalışmalara başlayın. Mutlaka google plus hesabınıza konum ekleyerek bu hesabı web siteniz ile ilişkilendirin. Markalaşmaya çalışın ki bu seo furyasından önce her webmasterin söylediği ilk kelime idi. Her nedense yeni metodların çabuk sonuçlarına kapılan arkadaşlar bunları unutmuş gibiler. Ancak şu son duruma bir bakarsanız markalaşan siteler yerlerini ve ziyaretçi potansiyellerini korumaktalar. İlerleyen günlerde bu yavaş farkediş sürerse çok da sağlam konumlar sağlacaklar.Bu konuda önerilerimi uzatmıyorum keza blogum fazlasıyla bu gibi öneriler ile dolu seo kategorisinde bir tur atarak çok iyi bir şekilde bilgi almanız mümkün.


b- Eski Bir Sitem Var Neler Yapmalıyım?


Eski bir site sahibi iseniz ve son 6 aylık dilimde yaşanan backlink karmaşaso ile yerinizi sağlamış iseniz durum kesinlikle zor olacaktır. Hit ve sıralama düşüşü mutlaka olacaktır bundan bir kaçışınız olmayacak. Amaç zararı minimuma çekmek olmalıdır ilk olarak bunun için ise;  • Kademeli olarak backlinklerinizden kurtulun. Bunların başında yabancı içerikli siteler ve düşük değerlerdeki imleme siteleri gelmelidir. Bu çalışmayı kademeli olarak yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

  • Belli bir özgün içerik akışı yakalayın. Hedef kelimelerinizin tekrarlarından kaçınarak farklı türevlerinde abartmamak kaydıyla özgün içerik akışınızı sağlayın. Abartmamak önemlidir unutmayın. Çok ciddi yüklenmeler sıralama kaybına neden olacaktır ve kaçınılmaz bir durum olarak içerik tekrarından kurtulamayacaksınız.

  • Site dışı çalışmalarınızı backlink odağından kaldırarak site adınızı, sloganınızı  ya da birinci sıra da yerinizi koruduğunu bir kelime ya da kelime gurubu üzerinde odaklayın. Bırakın ziyaratçiler google üzerinden bu kelimeleri sorgulatarak size ulaşsınlar.

  • Site içi vurgulama metodlarından vazgeçin artık çeşitlilik sınırına ulaştıktan sonrası gereksiz ve spamdır.

  • Site için linkleme çalışmalarınızı minimum seviyede yapabilirsiniz. Kısır döngü mantığı bir çok güncelleme gibi bu güncellemeden sonra da sa,salim ayakta.

Son olarak değerli arkadaşlar bu düzeltme ve düzenlemeleri yaparken sabırlı olun. Oluösuz indexlerinizin temizlenmesi googlenin sitenizin ve backlink aldığınız siteleri ziyaret sıklığına göre zaman alacaktır unutmayın. Bu süre sonunda zamanla olumsuz yüklerinizden kurtuldukça sitenizdeki yükselişi zamanla görebilirsiniz.

Benim işim acil çok daha hızlı bir metod istiyorum derseniz tek önerik şu olacaktır; domaininizi boş bir index e yönlendirerek indexlenmeleri kapatabilir tüm indexlerinizin temizlenmesini bekleyebilirsiniz. Sonrasında eski sitenizin link yapısını değiştirerek tekrardan sitenize yönlendirerek temiz bir başlangıç yapmakta mümkündür.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle