GNS Network

Seo - Tasarım ın Kaçınılmaz Bütünlüğü


Öncelikle pazar günümü rezil edip onca işin arasında bu makaleyi bana yazdırmak zorunda bırakanlar için biraz can sıkıcı bir makale yazacağımı başlarken belirteyim değerli arkadaşlar keza bir kaç örnek site ve uygulama ile bu kez örneklerimi renklendirmeyi istiyorum. Öncelikle spincilere değineceğim.

Kodlama Bazlı Tasarımlarda Spinleme

Biz millet olarak kolaya kaçmasını seven insanlar olarak ün yapmışız ancak şu dönemde web ortamında her gün bir yaşımıza girmekten erken yaşta saçları ağartcaz galiba. Değerli arkadaşlar spinleme nedir ne değildir daha evvelki makallelerimde bahsetmiştim ancak şunun altını kalın bir çizgi ile çizmek isterimki varolan tasarımları çalarak ve denemeden açıklamasını spinledim diyerek yanlış bilgiler ile insanları yanıltmak rezillikten ötesi değildir. İlk örneğim geliyor bunlar seocu göya ...

BAĞLANTIDAKİ template yıllar önce tarafımdan hazırlanmış ve wordpress e entegre işlerinde kendimi geliştirmek adına kullandığım, deneme şablonlardan biri gerekli açıklamalar bağlantıda da var. Diğer yandan kaynak belirtme konusuna pek fazla düşmeyen biri olarak birde BU BAĞLANTIDA tema özelliklerini okumanızı öneririm. Hit, backlink ya da tanıtım beklentisi olan birisi olsam temayı abuk subuk kodlar ile doldurarak dağıttığı için bu seo cu olduğunu söyleyen arkadaşlara minnettar olurdum ancak black hat ayağında hiç işi olmamış biri olarak bu gün biraz örneklerim ile bir kaç kişiyi üzmeyi istiyorum keza yapılan iş etik değil. Spin vb bir tanımı da yok.

İçerik Spinleme

İçerik spinleme konusunda da yukarıda girişini yaptığım tanımı biraz genişletmek istiyorum keza çöp sitelere doğru gidiyoruz. Arkadaşlar spinleme ya da içerikleri birleştirerek hoş kapsamlı makaleler hazırlamak güzel çalışmalardır. Böyle çalışmalarda kaynak belirtmeksizin blog yazılarımı kullanan arkadaşlara genellikle emekleri var ise tebrik etmek dışında bir yorumum olmaz ancak yukarıdaki örnekte de olduğu gibi olanı çarpıtmak ve sonuç itibari ile o uygulamayı deneyecek insanları yanıltmak iyi bir uygulama değil.

Güncel durum ve istatistiklerden bu durumun sonuçlarını belirtmek istiyorum keza bu durumu google çakmış gibi görünüyor ki artık içerik temelli siteler ilk panda 4.0 çalışmalarında ciddi hit kayıplarına uğramaya başladılar. Sosyal Seo biraz daha ağırlık kazanacak gibi önümüzdeki günlerde yani sosyal medya ve diğer sitelerdeki önerilme katsayılarınız. Gerçi o kadar uzak bir geleceğe pek bekleme gibi bir ihtiyaç yok gibi. Keza bu durumun etkilerini yavaş yavaş görüyoruz. Yani insanları yanlış bilgilendirmek pahasına boş text kasmanıza bir ihtiyaç kalmadı gibi.

Seo ve Güçlü Kodlama

Yıllardır değindiğim ve modası geçmeyen, asla da geçmeyecek olan güçlü kodlama ve minimal düzeyde seo çalışmasının önemi her dağim sabit kalmakta ve diğer salt seo çalışmalarında yaşayacağınız dalgalanmaları bu şekilde minimuma çekmeniz geçmişten bu ya da her dağim mümkün değerli arkadaşlar. Bünyesinde yanlızca seo uzmanı çalıştıran iş çözüm adayları son zamanlarda yine bir yanlış atak yaparak adwords uzmanları ile çalışmaya başladı ki fena bir durum. Sem ile seo nun bir arada olması demek bilinçsiz kullanıcıya aşırı bir seviyede ulaşım ile gelecek olan aşırı bir madur kitlesidir. Sektör kendi fişini çekmek üzere ciddi bir adım atmış durumda ve ayakta kalacak olan girişimlerin tamamı anlaşmasını kodlama ayağında yapan giriimler olacaktır. Bur durumdan müzdarip bir çok blog okurum var be aktif olarak artık işimi yapmasam da aynı denizin içinde boğulmamak için sektörde isim yapmış 2-3 girişim ile çalışmayı yaklaşık olarak 4 yıldır reddediyorlar.

Malumunu beytullahgunes.com kişisel bir blog sayfası olduğu için affnınıza sığınarak bazen online feryatlar yayınlayabiliyorum diğer makalemde vaktim olur ise içerik bazlı siteleri bekleyen olumsuz gidiş ve bu etkilerden kurtulma yollarına değinmeyi istiyorum vaktim elverdiğince ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle