GNS Network

Wordpress Mail Gönderme Sorunu ve Çözüm Yolları


Wordpress hazır sistemler arasında artık tartışılmaz derecede revaçtaolan bir içerik yönetim sistemi olarak günden güne yerini pekiştititken diğer yandan hosting sağlayıcılar da bu hazır sistemin getirdiği yüke karşı tedbirler almaktalar. Mail gönderme sorunu da bu tedbirlerden ya da farkında olmadan hosting şirketlerinin yaptıkları hatalardan kaynaklanan bir sorun olarak karşımıza çıkmakta. Wordpress çok iyi bir sistem olmasına karşın boş hali ile birlikte bile hostinginize 2 önemli yük yaratmakta. Bunlardan ilki etkileşimler ve formları ile gönderdikleri maillerin yarattıı işlemci yükü ve bilinen revaçta mail sistemlerinde ip bloklanması yanında ikinci bir yükü de yüklemiş olduğunuz her resmi 3 farklı boyutta keserken sunucuya yüklediği aşırı işlemci limiti. Ben bunlardan ilki olan mail sistemi sorunlu bir hostingde wordpresin bir kaç eklentisinden faydalanarak nasıl sorunsuz olarak mail gönderebilirsiniz bu konuya değinmek istiyorum.

Öncelikle WP Mail SMTP eklentisini indirelim ve aktif bir hale getirelim. Yönetim panelimizde ayarlar gurubunda Wmail şeklinde bir yönetilm bağlantısı aktif hale gelecektir bu bağlantıya tıkladığımızda aşağıda yer alan resimdeki gibi bir panelimiz açılacak. Bu ayarları ne kadar düzgün yaparsanız mail sorununuz o kadar çabuk çözülür sve sağlıklı olarak çalışır emin olabilirsiniz.


Görselde numaralı kısımları sırasıyla ne anlama geldiklerini açıklayayım;  1. Giden meillerde gönderici kısmında göreceğiniz mail adresidir.

  2. Giden maillerde kim göndermiş kısmında göndereceğiniz mail adresidir.

  3. Bu kısımda yer alan iki seçenek wordpress in smtp si mi yoksa eklentide yer alan phpmailler imi kullanacağınızı sormakta. ilk seçenek yani wordpress smtp yi seçmeniz yeterli olacaktır.

  4. Bu kısımda mailinizi gönderilirken kullanılacak smtp hostunu sormakta. bu çoğunlukla hosting şirketlerinde mail.domain.com ya da smtp.domain.com olmaktadır. Hotmail gmail gibi özel servisler için ayrıca aşağıda hostları vereceğim.

  5. Bu kısım ise smtp portunuzu sormakta. Standart hostinglerdeki webmailleriniz ssl kullanmadığı için 587 kullanmaktadır. ssl iniz var ise 465 olarak kullanabilirsiniz. Özel bir servis aracılığı ile gönderimim yapacaksanız gmail gibi 465 kullanmalısınız bu servisler ssl kullanmaktadır neden bu.

  6. Bu kısım ise sırası ile ssl yok ise ilk seçenek, ssl var ise 2. seçenek otomatik olarak servisiniz veriyor ise tls yani 3. seçenek olarak işaretlenir. Yani standart hostinginiz ssl olmadığı için 1. seçeneği hotmail ya da gmail gibi servisler ssl kullandığı için 2. seçenek seçilir.

  7. Bu seçenek size mail sevisinizin kullanıcı adı doğrulaması isteyip istemediğini sormakta ve neredeyse özel ya da standart tüm servisler bu doğrulamayı istemekte. Yani 2. seçeneği işaretleyebilirsiniz.

  8. Bu kısımda kimlik doğrulaması esnasında istenecek kullanıcı adını girebilirsiniz. "mail@beytullahgunes.com" gibi yani.

  9. Bu kısımda kimlik doğrulamasında istenecek mail için belirlediğiniz şifreniz içindir. mailinizi açarken belirlediğiniz şifrenizi girebilirsiniz ardundan "update options" a tıklayarak ayarlarınızı kaydedin.

  10. Son olarak bu kısımda ise test için herhangi bir başka mailinizi girin ve altında yer alan "send test" butonuna tıklayın. mail belirtilen adrese ulaşmış ise ayarlarınız tamamdır ulaşmadı ise ayarlarınızı muhakkak kontrol edin bir eksiklik olmalı.

Gmail için smtp ayarları:

smtp host: smtp.gmail.com

Port: 465

Ssl kullanımı var ....

Standart hostinglerde:

smtp host: mail.domain.com ya da smtp.domain.com

port: 587

ssl kullanımı yok...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle