GNS Network

Yandex de İlk Sıralarda Yer Almak


Dün yazımı noktalarken espiri de olsa yandex seo kavramından bahsetmiştim. Bu gün şöyle bir baktım ki biraz değinsek fena olmaz sanırım değerli arkadaşlar keza yarının ne getireceği belli olmaz her arama motorunda güçlü sitenin getirileri mutlaka vardır google yandex karşılaştırması yapılır ise 200 e 1 gibi ciddi bir fark olsa da bir değineşim istiyorum.

Kısaca Ülkemizde Yandex

Yandex Türkiye pazarına girdiğinde bu konu da ilk makale yazanlardan ve sevinenlerden biriydim. Aslına bkılırsa beklintimiz çoktu bir çok webmaster gibi ancak sonrasında sonumuz hüstan oldu o ayrı tabi :) Blogumda Yandex kelimesinden arama yaparak o dönemde dahil olmak üzere bir çok makaleye ulaşmanız mümkün olacaktır değerli arkadaşlar bu nedenle "nerdeen nereye" faslını kısa tutma niyetindeyim. Kısaca nerden nereye derseniz; bir çok umuttan google adwords e güçlü bir müşteri kazandırılmasına kadar giden hüsran dolu bir yoldan bahsetmek gerekir ki moral bozmayalım.

Yandex de Sıralamaya Girmek

Bu konuda derinlemesine araştırma yapıldığında diğer arama motorlarının yani googlenin de desteği hesaba katılarak anlatımı kolaylıkla türevlendirebilirsiniz değerli arkadaşlar. Neden google ile ne alakası var derseniz; durum şu ki yandex güçlü bir arama motoru olmasına karşın Latin karakter aramalarda ve Latin karakter aramanın bir sonraki aşaması olan Türkçe gibi sondan eklemeli dillerin aramalarında bilindik yani Google gibi güçlü arama motorlarının alt yapılarından faydalanmakta ki bunu webde kısa bir arama yaparak bir çok kaynaktan doğrulayabilirsiniz.

Sonuç 1 : Diğer arama motorları için yapılan SEO çalışmaları Yandex de sizi yükseltecektir.

Diğer yandan Yandex türkçe olarak hizmet vermeye başladığından beri benim şahsen diğer arama motorlarında bulamadığım bir özelliği var ki sıkça faydalanıyorum. Yandex webmaster tools a kayıtlı siteleri Yandex neredeyse maximum 10dk gibi kısa sürelerde tarayabilmekte ve siteniz kapalı ise e-posta ile bu uyarıyı alabilmektesiniz. Yani benim gibi birden fazla siteniz, birden fazla sunucuda çalışmakta ise sürekli sitenizi taramaktansa yandexin bu özelliğini kullanmak bir nimet gibi. Asıl can alıcı nokta şu ki online süreleri yüksek köklü siteler yandex in bu tarama özelliği ile sıralamalarda biraz olsun daha iyi yerlerde olmaktalar.

Sonuç 2: Online değeri yüksek siteler Yandex için üst sıra adayı sitelerdir ve bu özellik gibi küçük uygulamalar ile Yandex diğer arama motorlarındaki sıralama farklılıklarını yaratmakta.

Yandex Türkçe olarak hizmet vermeye başladığından bu yana dikkat çeken bir diğer nokta ise neredeyse anlık site tarayan Yandex index arşivini silinen url bazlı güncellemelerde çok yavaş kalıyor ki bu yıllara bile uzanabiliyor. Yani silinen bir sayfanın indexi aylarca dizininde saylarken yeni idexlerde alıyor ki bu da 3. sonuca bizi götürüyor.

Sonuç 3: 90 lı yıllarda Google'nin sorunlarından olan çok index (anlamlı anlamsız ayrımı olmaksızın) güçlü site demek! Bu noktada uyarmalıyım; bu taktik diğer arama motorları ile aranızı bozabilir. Ama hoş olan yanı kopya vs ayrımı olmaksızın yandex indexlerinizi alıyor, saklıyor ve türevleri içerik sayısı artışında spama değil ilk sayfaya koyabiliyor.

Sonuç 4: Bo sonuç için pek bir anlatıma gerek yok keza Yandex'in otomatik ve manuel olarak bir hit listi var, bu listelerden faydalanın değerli arkadaşlar bu noktada her arama motoru için şüpesiz faydanıza olacak bir çalışma olacaktır.

Şimdilik 4 aşamalı bir giriş çalışması yeterli olacaktır düşüncesindeyim keza google ssl, ip gibi sorunlarla ülkemizde sendelese de tek ayak üstünde olsa da ayakta durduğu sürece dağima en güçlü arama motorunda en iyi yerlerde olmak sizlere kazandıracaktır şüpesiz...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle