GNS Network

Wordpress Yavaşlama Sorunu Çözümü


" Wordpress Sitem Yavaş Açılıyor!", " Wordpress Aşırı Yavaşlıyor!" vs. son dönemlerde gittikçe artan bir şekilde yavaşlama sorunlarından muzdarip arkadaşlar gittikçe artmakta. Genellikle yaygınlaşan her yazılıma gerek maddi kazanç ve gerekse de tanıtım amaçlı haddinden fazla tema eklenti vb geliştirici yönelir ve işler er ya da geç arap saçına döner keza joomla wordpress den önce bu durumla boğuşmuş yazılımların başında gelmekte. İlk hatası açık vermek ve 1.0 - 1.5 versiyonları arası çoğu kullanıcısının hacklenmesine yol ajan joomla açığını kapatmak için aşırı ücretsiz eklenti dağıtımına yönelince 2.0-2.5 serisi arasını tabir-i caiz ise kilitlenen sitelere mahkum bırakmıştı. Sonuç: özel joomla hostinglerin türemesi. Son dönemde wordpress de aynı yolda ilerlemekte ve çoktan wordpress hostingler türemeye başladı bile. Tabi işler yoluna girene kadar her wordpress hostinge güvenmemek gerek ki bununda altını çizmiş olalım.

WORDPRESS NEDENYAVAŞLAR?

Değerli arkadaşlar wordpress geliştiriceleri her içerik yönerim sistemi gibi bir içerik yönetimi sistemi geliştirmektense her uygulamaya + lar katarak geliştirmeye çalışan bir topluluk(temel işlevlerden bahsediyorum). Anlık içerik yedekleme (otomatik taslak sistemi), resimleri orjinal de dahil olmak üzere 4 farklı boyutta arşivleme vs. çoğaltabileceğiniz bir çok özellik mevcut. Bunlar:

Otomatik İçerik Yedekleme (Taslak Sistemi): Wordpress siz içeriklerinizi hazırlarken belli aralıklar ile içeriklerinizin taslak olarak yedeğini almaktadır. Bu demek oluyor ki siz ne kadar çok bir içerik içinde kalır ve uğraşırsanız o kadar çok yedek veritabanında tutulur. Keza bu içerikler silinmez ise maximum 6 ay - 1 yıl arası değişen sürtelerde sitenize bırakın hostingi reselleri vps bile alsanız siteniz yavaş çalışacaktır. Bunun nedeni hosting hesaplarında yer alan maximum msql dosya sınırlarına veritabnınızın yaklaşması ve paylaşımlı hosting mantığı gereği ana sunucunun veritabanınıza zaman zaman uygulayacağı kısıtlamalardır. Veri tabanı bağlantı hataları, 3-5 saniyelik sayfa görüntülenemiyor hataları, bağlantı koptu hataları genellikle bu sebepten oluşmaktadır.

Çözümü İçin:

wp-includes içersinde default-constants.php dosyasını bir metin editörü ile açın vedefine('WP_POST_REVISIONS', true);


Satırını bularak "true" değerini "false" olarak değiştirerek kaydedin. Ardından wordpress in Delete-Revision eklentisinin güncel sürümünü bularak kurun. Kurulum ardından sitenizde ayarlar kısmında Delete revision eklentisini görebilirsiniz buraya tıklayarak otomatik kayıtları taratın ve bulunan yedekleri silin. Bunu belli aralıklarla yapmanıza gerek kalmayacaktır keza wp-includes içinde yukarıda anlatılan düzenlemeleri doğru bir şekilde yaptı iseniz sorunsuz şekilde sitenizin ciddi bir şekilde hızlandığını görebilirsiniz.

Otomatik Kırpma: Bu özellik sayesinde wordpress siteniz bir çok boyutta resim yedeklerini tutarak her sayfa yüklemesinde resmin orjinali olan büyük boyutlarını sayfanız ile yüklemektense kırpılmış küçük boyutlarını yükleyerek düşük trafik ve hızlı sayfa yüklemelerini hedeflemiştir. Ancak bu büyük bir hatadır keza wordpress ya da herhangi bir içerik yönetim sistemi bir ya da daha fazla boyutta resim kırpma işlemi yapacak ise bu komutları çalıştırmak için sunucunuzda " gd library " desteği olmalıdır. Bu uygulama çoğu hostingde var olmasına karşın mümkün olduğunca az kullanılır, çünki " gd library" uygulaması ram vs bakmadan direk olarak sunucunun işlemcisine aşırı bir yük bindirmektedi. Bu nedenle paylaşımlı hosting kullanan çoğu wordpress kullanıcısı ard arda resim yüklemelerinde belli sayılar sonrasında yüklenemedi hataları ile karşılaşırlar ya da sistem (hosting paketi) kilitlenerek gd library özelliğinin devre dışı kalması ile artık resim boyutlandırmaz ve her resim yüklendiği orjinal boyutunda gösterilir ki bu da durup dururken dağılan temaların en bariz örneğidir.

Çözümü:

Bu özelliği kapatabilir resimlerinizi manuel olarak boyutlandırabilirsiniz. Ayarlar kısmından ortam ayarlarından tüm boyutlara aynı ölçüleri vererek üç farklı boyutta değilde tek boyutta kırpma sağlayarak zararı minimuma çekebilirsiniz. Yavaş sayfa yüklemelerinde korkmuyorsanız resimleri ölçeklendirerek ana resimi hiç kesmeksizin yüzdelik ile küçük de olsa asıl resimden çektirebilirsiniz.

Varsayılan Wordpress Temalarından Türetilen Temalar (Çok Değişiklik Yapılmış Temalar): Bazı temaları özene bezene sitemize kurarız ve bir de tema bedava ise tadından yenmez :) Ancak şöyle bir durum var ki görsel bakımdan iyi her tema sitenizde mükemmel olarak çalışmaz.  1. Aşırı grafik yüklü temalardan (sayfa yükleme sorunlarına yol açarlar) şiddetle kaçınmanızı öneririm. Bunun yerine stil dosyaları ile mükün olduğunca şekillendirilen temalar hem daha kullanışlıdır (görsel kaymalar az olur) hem de daha hızlı çalışacaklardır.

  2. Türetilmiş temalar (aşırı ve gereksiz kod öbekleri olan temalar) yine sitenizin hızını önemli ölçüde etkileyecektir. Ben bazen denk geliyorum 1 haber temasından 4 farklı isimde 4 farklı kişi tarafından satılan 5. kişi tarafından da dağima bedava dağıtılan bir temaya geçtiğimiz hafta denk geldim inanın functions.php orhun kitabeleri gibiydi :) Bunun yerine yapabiliyor iseniz fonksiyonlarınızı ihtiyacınız kapsamında tutun (burda kastım dreamweaver ile yapılan head a gömülen saçma salak fonksiyonlar değil keza tek sayfayı zamanla haddinden fazla şişirir yavaşlamanın alasını yaşarsınız). Örnek vermek gerekirse ana sayfanız için bir functions.php oluşturun ve ana sayfanızda çalıştıracağınız sorgularınız buradan alınsın, arşiv sayfanız için archive-functinons.php olarak başka bir fonksiyon dosyası oluşturun ve ziyaretçi bu sayfada işlem yaptığında ya da arşiv sayfaları arasında dolanırken çaşan sorgularınızı buradan çalıştırın, içerik sayfası için, tekil sayfa için ve varsa özel sayfa şablonlarınız için fonksiyonlarınızı bölmek sayfanın ilk ziyaretçinin bilgisayarının arabelleğine alındığı süreyi minimuma çekecek ve hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

  3. Seo sorgulamaları sayfalarındaki önerileri düm düz anlamayın yani her bir öneri için muhakkak bir eklenti vardır diyerek her öneriye bir eklenti kurmayın. Bu veritabanınızda aşırı yük ve siteniz de de aşırı yavaşlama anlamına gelir her ne kadar hızı vaad etselerde durum bundan biraz farklıdır. Örnek vermek gerekirse site haritaları için resim ve web haritalarını birlikte oluşturan bir eklenti kullanın. Çerez sistemi için ayrı, gzip için ayrı bir eklenti yerine bunları beraberce yapan eklentiler mevcut bunları kullanın.(özellikle isim vermiyorum eklentiler için öneri isteyen arkadaşlar yorum yazarlar ise zevkle yardımcı olurum).

Konu biraz uzadı gibi. Genellikle bu önerilerin her biri başlı başına ayrı konulardır ve detaylıca anlatıldığında öneri ve içerikleri geliştirmek mümkün olsa da konu hakkında fazla gevezelik yaparak kimseyi sıkmak istemem. Başarılar ve hızlı bloglamalar :)

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle