GNS Network

Wordpress Onnaylanmamış Yorumlar


Arkadaşlar uzunca bir süre wordpress kullanan herkesin muhakkak başına gelmiştir. Binlerce spam yorum ve sürekli artarak devam etmesi durumu. Bu genellikle çıktığınız kelimelerde birilerinin alanına girdiğinizde başınıza gelir. Aşırı sıpam yorumlar veri tabanınızı haddinden fazla şişirir veritabanınızı yavaşlatır, kazara onaylarsanız bir dolu abuk subuk siteye link çıkışı vermiş olursunuz ki bu sitenizin real de ya da arama motorları gözünde kalitesini olumsuz etkiler. Peki neler yapmalı?

Öncelikle Mevcut Spamlardan Kurtulun:

phpMyAdmin e girerek sitenizin veri tabanına tıklayın. Ardından sorgu penceresini açın ve


DELETEFROM `wp_comments` WHERE comment_approved='0'

Kodunu yapıştırarak git butonuna tıklayın. Bu noktada sitenizde onaylanmamış tüm yorumlar temizlenecektir. Spam sayısına bağlı olarak yanı çalışacak sorgu adetine bağlı olarak süre biraz uzayabilir. Eğer sorgu çalışırken hata alıyorsanız wordpress inizi varsayılan ayarlarda kurmamışsınız demektir. "wp_" öneki farklıdır yani. Bunu nasıl çözerim? derseniz gayet kolay. wp-config.php ye girin.


$table_prefix

kodunu aratın ve karşısında (') tırnak işareti içindeki öneki kopyalayarak yukarıda verdiğim komuta ekleyin. Örneğin;

satır:


$table_prefix  = 'wp_abc';

şeklinde ise phpMyAdmin komutu:


DELETEFROM `wp_abccomments` WHERE comment_approved='0'

şeklinde değişecektir.

Spamları Azaltmak için Tedbir Alın:

İlk ve en kolay adım wp kurulumu ile gelen akismet i etkinleştirmek olmalıdır. Akismet üyelik ile e-postanıza bir onay kodu gönderir. Bu kodu aktifleştirme ardından eklenti uyarı vererek isteyecektir. Kullanıcı kodu ile eklentinizi aktifleştirin. Bu noktada sıkça yapılan bir  hatadır; eklentiyi aktifleştirip bırakmak. Eklenti aktifleştiğinde spam koruması etkinleştirmek için sizden kullanıcı onay kodu bekler vaziyette çalışır ve bu kodu girmeden etkin bir şekilde çalışmaz.

İkinci adım olarak ize bir wordpress captcha eklentisi kurun. Bir çok bedava wordpress captcha eklentisi wordpress.org üzerinde mevcut arkadaşlar dilediğinizi kurabilirsiniz. Ancak benim önerim SI CAPTCHA Anti-Spam eklentisidir ki akismet ile entegre çalışan bir eklentidir. Bir çok sitemde kullandım ve spamın sıfırlanmasına yakın güçlü sonuçlar aldım.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle