GNS Network

İnsanlık adına büyük bir adım atan Philae yedi ay sonra uyandı


2 Mart 2004 tarihinde uzaya gönderilen ve o günden bu yana 6.4 milyar kilometre yol alarak 12 Kasım 2014’te "67P Churyumov–Gerasimenko" adlı kuyruklu yıldıza konan Rosetta uzay aracı aradan geçen ayın ardından nihayet uyandı.

7 saat sonunda kuyruklu yıldızın yüzeyine inebilen ve inişten itibaren 60 saat kadar çalışan Philae, pillerinin tükenmesiyle birlikte uyku moduna geçmişti.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamaya göre Philae'nin indiği kuyruklu yıldızın Güneş'e yaklaştığını, bu sayede modülün tekrar çalışmak için yeterince enerji toplayabildi. Philae için açılan Twitter hesabında da "Merhaba Dünya! Beni duyabiliyor musun?" mesajı atıldı.67P kuyruklu yıldızını yakalamak için 11 yıl önce fırlatılan Rosetta, Jüpiter'in yörüngesine en yakın uçan uzay aracı oldu. Ana enerji kaynağı olarak sadece güneş panellerini kullanan Rosetta ile fırlatıldıktan sonra enerji tasarrufu için 31 ay boyunca hiç iletişim kurulmadı.

Pillerinin tükenmesinin ardından 15 Kasım 2014'te uyku moduna geçen Philae'nin, kuyruklu yıldızın yüzeyinden organik moleküller topladığı ve Dünya'ya bilgiler göndermeyi başardığı açıklanmıştı.

Dilerseniz alt bölümde ve sonraki sayfalarda Rosetta ve Philae tarafından kuyruklu yıldıza 30-100 kilometrelik mesafelerden elde edilmiş inanılmaz fotoğraflara göz atabilirsiniz.

1. Tarihte ilk kez bir kuyruklu yıldızın yüzeyinden çekilen fotoğraf:
1 yorum:

ATİK

Teknoloji yazılarınızı çok beğeniyorum saygılar ...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle