GNS Network

İnsanoğlu gibi ağır nesneleri sırtını dayayarak taşıyan robot! [Video]


Bir şeyi taşımak gerektiğinde onu yerden kaldırmak için yoğun çaba harcarız. Eşyada çok ağır olduğunda çoğumuz bir başka güçlü kuvvetli kişi bulma gibi stratejilere başvururuz. Yeni geliştirilen bir robot insanoğlu gibi bir başkasını bulmak yerine bu nesneleri taşımada insanı örnek alıyor.


Tokyo Üniversitesi JSK laboratuvarı araştırmacıların daha önce geliştirdikleri ve onun en son versiyonu olan HPR-2 adlı yeni robotlarını görücüye çıkardı. Geliştirilen Japon robot nesnelerin ağırlığını analiz edebiliyor ve  ağırlıklarına göre farklı yöntem ve kuvvet uygulayabiliyor. Birçok bir insan gibi alt kuvvet stratejileri deneyen robotumuz bunda başarısız olunca daha yüksek mukavemet yöntemlerinden birini deniyor. Robotumuz eğilip sırtını nesneye dayayarak ayarlarından aldığı güçle eşyaları hareket ettirebilmeyi hatta taşımayı başarıyor.


İnsanoğluna göre oldukça yavaş hareket eden robot henüz kişisel yük taşımada insanın yerini alamaz, ancak bir robotun insancıl hareketlerle nesneye sırtını vererek taşımasını görmek tebessüm etmemizi sağlıyor.Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle