GNS Network

Hızla büyüyen kara delikler bilim insanlarını korkutuyor! Video


Bilim insanları evrende yaptıkları araştırmalarda yeni bulgulara ulaştılar. Uzun yıllardır kızılötesi gözlemler yapan bilim insanları takip ettikleri bazı kara deliklerin huy değiştirdiğini ve daha hızlı büyüdüğünü keşfetti.

Çoğunluğu başka galaksilerde bulunan kara delikler bir çok araştırmacıya göre normal uzay olayları olarak kabul ediliyor. Ancak bu olayların sıradışı olduğunu ve içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisini tehdit ettiğini savunuyor.

Kara delikler galaksilerde bulunan ışık yaymayan cisimler olarak tarif ediliyorlar. Kara delikler çok güçlü çekim alanlarına sahipler ve bu çekimin şiddeti, ışık demetlerini bile bu kütlenin içine bir vakum gibi çekebiliyor.Teorilere göre, kara delikler uzayın tehlikeli oluşumlarından biri. Çekim alanlarına giren her şeyi yutabiliyorlar. Buna yıldızlar, gezegenler, gök taşları da dahil. Genişleyen evrende galaksinin parçalanmadan bir arada durmasına çok büyük bir katkıları da olan kara deliklerin her galaksinin merkezinde mutlaka bulunduğu düşünülüyor. Bilim insanları bu karadeliklerin doğal oluşumlar olsalar da tavır değiştirdiğini saptamış durumda. Buna göre kara delikler her zamankinden daha hızlı büyüyerek önlerine geleni yutuyor.

Ayrıca bazı bilim insanlarının teorisine göre bu hızlı büyüme iki galaksinin birbirinin çekim alanına girerek çarpışmalarına ve olağanüstü galaksiler arası felaketlere de yol açabilir. Kara deliklerdeki bu hızlı büyümenin nasıl olduğunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle