GNS Network

Göz kamaştırıcı Perseid Meteor yağmuru (12-13 Ağustos 2015) bu hafta yaşanacak!


Eğer gökyüzü olaylarına ilgiliyseniz bu hafta sizin büyük bir fırsat. Bu yıl 17 Temmuz günü başlalayan ve 24 Ağustos tarihine kadar sona ermeyecek olan Perseid Meteor yağmuru 12 ve 13 Ağustos günü tarihinin zirvesine çıkacak.

12 Ağustos 2015, Çarşamba akşamı ve 13 Ağustos Perşembe akşamı yaklaşık 100 meteor gece gökyüzünde bir saat için her birkaç dakikada atmosferden geçişte yanacağından muhteşem bir görsel şölen sunacak.19. yüzyıldaki keşfinin ardından 1992 yılında yeniden gözlemlenen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı‘nın ardında kalan gök taşı parçaları çıplak gözle veya teleskoplarla izlenebilecek.


Güneş etrafındaki döngüsünü 130 yılda bir tamamlayan ve ilk kez 1862 yılında Lewis Swift – Horace Parnell Tuttle tarafından izlenen bu kuyruklu yıldızın, uzayda bıraktığı kalıntıların  yörüngesinden dünya her yıl geçiyor. Güneş’in etrafında dönüşü sırasında Dünya’nın bu kozmik toz bulutuna rastlaması sonucu gerçekleşen bu yağmurlara; Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlendiğinden dolayı Perseid Göktaşı Yağmuru adı veriliyor. Dünyanın her yıl 17 Temmuz–24 Ağustos tarihleri aralığında geçiş yaptığı bu yörüngedeki en yoğun meteor yağmuru ise 12-13 Ağustos tarihinleri arasında gerçekleşiyor.


Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı‘nın bir sonraki geçişinin 14 Ağustos 2126 yılında olacağını da hatırlattıktan sonra, gerek İstanbul’da, gerekse diğer illerimizde pek çok topluluğun bu nadir doğa olayını gözlemleyebilmek için hazırlıklar yaptığını hatırlatalım.

İdeal koşullar altında saatte ortalama 100 adet  göktaşı düşüşünü gözleyebileceğiniz bu tarihlerin gecelerinde sağlıklı bir gözlem yapabilmeniz için, bulunduğunuz kentin ışıklarından olabildiğince uzakta ve ışık kirliliğinden etkilenmeyen karanlık bir yeri seçmenizi öneririz. İyi seyirler.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle