GNS Network

Fenerbahçe, Yandex'te Yapılan Her Aramadan Ne Kadar Kazanıyor?


Bildiğiniz gibi Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bu sene futbol takımı ile yaptığı Rus arama devi Yandex ile sponsorluk antlaşması ile birçok proje ortaya çıktı. Önce masaüstü platformlar için duyurulan Fenerbahçe Yandex Tarayıcı, yakın zamanda mobil platformlarda kullanılmak üzere Android için de yayımlandı. Peki Fenerbahçe bu işten nası para kazanıyor?

Türkiye’de uzun yıllardan beri hedeflediği pazarı elde edemeyen Yandex bu proje ile daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Fenerbahçe’nin Yandex ile mutabık olduğu anlaşmaya şöyle:

Fenerbahçe Yandex’in masaüstü ve Android için sunulan mobil tarayıcısından yapılan her arama kulübe 0,003 Dolar kazandırıyor. Günde ortalama 40 arama yapan bir internet kullanıcısı tüm aramalarını Fenerbahçe Yandex üzerinden yaparsa yılda Fenerbahçe takımına 36 Dolar gelir kazandırmış oluyor. Eğer 1 milyon taraftar bu çağrıya kulak asmış olursa yıl sonunda elde edilen hasılat 36 Milyon Dolar'a denk geliyor. Ki bunda da bir sınır bulunmuyor. Yani ortalama 40 değil 80 arama olsa taraftarlar yıllık 72 Dolar bir katkı sağlamış olacak, aynı şekilde gelir de 36 Milyon Dolar'dan 72 Milyon Dolar'a kadar çıkabilir. Hatta daha fazla bile oalbilir.

https://twitter.com/Fenerbahce/status/634690448364314624/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw

Yani olay sadece ve sadece taraftarlara kalıyor. Bakalım sene sonunda Yandex'te yapılan arama sayıları Fenerbahçe kulübüne ne kadar bir gelir sağlayacak?.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle