GNS Network

Tukan kuşuna 3D yazıcıyla yeni gaga yapıldı


Tukan kuşunu muhtelemen belgesellerde görmüş olmalısınız. Yağmur ormanlarında yaşayan bu kuş ilk bakışta parlak renkli gagalarıyla dikkat çekiyor. Vücutlarına oranla bir hayli büyük olan gaga, Tukan kuşları için hayati öneme sahip. Kuşlar büyük ve renkli gagalerı sayesinde yenmesi oldukça zor olan meyveleri kolaylıkla yiyebiliyor.Brezilya’da yabani bir hayvan fuarından kurtarılan gagası kırık Tukan kuşunun imdadına neyseki 3 boyutlu yazıcı teknolojisi yetişti. Halihazırda endüstrinin birçok alanında kullanılan 3D yazıcı sayesinde tukan kuşuna plastikten gaga yapıldı.

Gagası kırılan bir Tukan kuşunun hayata tutunması pek de kolay olmasa gerek. 3D yazıcıda hazırlanan gaga kısa sürede ve düşük maliyetle hazırlandı. Tukan kuşunun yeni gagasına alışması bir süre aldı. Kuş yaklaşık üç gün sonra gagasını kullanmaya başladı.


Gaganın neden zarar gördüğü şimdilik bilinmiyor. Tukan kuşunun gagasının kendi aralarında gerçekleşen bir kavgada kırıldığı tahmin ediliyor. Kuşa bir insanın zarar vermiş olabilmesi de muhtemel.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle