GNS Network

Dünyayı değiştirecek 6 büyüleyici fikir


BBC'nin Science Focus dergisinin eylül ayı sayısında dünyayı değiştirebilecek 39 fikir yayınlandı. Bu fikirler arasında, hidrojen enerjili arabalar ve ses ile yangın söndürme gibi ilginç fikirler bulunuyor.Dünyayı değiştirebilecek 39 fikirden en etkileyici 6 tanesini aşağıda ve sonraki sayfalarda inceleyebilirsiniz.

1. Hidrojen ile çalışan araba ve yakıt ikmal istasyonları

Kimyasal reaksiyon ile ateşlenen hidrojen gazı ve oksijen ile çalışan Toyota Mirai, 2015’in sonlarına doğru satışa sunulacak. Ancak hidrojen gazının pahalı olması bekleniyor çünkü güvenlik nedenlerinden dolayı yüksek basınçlı tanklar ile saklanması gerekiyor.

Bu nedenle, İngiltere'nin Bilim ve Teknoloji Tesisleri (STFC) bilim adamları amonyak hidrojen gibi düşük maliyetli bir yöntem geliştiriyor. STFC araştırma grubunun başı olan Profesör Bill David’e göre, "küçük bir miktar amonyak ile karışık hidrojen, geleneksel bir araç motorunda yanmanın sağlanması için yeterlidir."

David basın açıklamasında, "Bizim süreç henüz optimize edilmemiştir, biz 2 litrelik şişe amonyak ayrıştırma reaktörü ile bir orta sınıf aile otomobilini çalıştırmak için yeterli olacak hidrojeni sağlayacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle