GNS Network

'OK Google' aramalarınızı Google sunucularında dinleyebilir, hatta silebilirsiniz!


Avantajlı mı dezavantajlı mı bilemiyoruz ancak Google, bir çok şeyde olduğu gibi "OK Google" üzerinden yaptığınız bilinen tüm sesli arama faaliyetlerimizi sunucularında saklıyor. Aslında avantaj diyebileceğimiz bu fonksiyonla Google, kendi sunucularında sesli arama sorgularını toplayarak sanal asistanı OK Google'ı bu yöntemle geliştirmeyi planlıyor. Ancak bir çok kullanıcı bu verilerin Google sunucularında saklanmasına şüpheci yaklaşır ve aramalarının gizli kalmasını istiyor.

Peki Google'ın sunucularında sakladığı bu ses kayıtlarını tekrar dinleme ve silme gibi bir çözüm yolu var mı? Bu soruya cevabımız elbette EVET olacaktır.


Google'ın şüpheci kullanıcılar için açtığı bu sayfada sadece size ait olan ses kayıtlarınızı ve etkinliklerinizi görebilir ve aynı zamanda Google'ın sunucularından bu kayıtları isteğe bağlı olarak dinleyebilir hatta silebilirsiniz. Bunun için sayfaya girdiğinizde Türkçe dil desteğini seçtikten sonra Gmail hesabınız görünmüyorsa hesabınızı ve şifrenizi yazdıktan sonra giriş tuşuna baştığınızda karşınıza "OK Google" üzerinden yaptığınız sesli aramaların bir dökümü gelecek. Dinlemek ve silmek istediğiniz ses kaydının tikini işaretlemek süretiyle daha önce yaptığınız sesli aramaları dinleyebilir veya silebilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle