GNS Network

New Horizons'tan Plüton Fotoğrafları


Plüton! Gezegen olup olmadığına bile karar veremediğimiz; bir sayıp bir saymadığımız gök cismi. Sokaktan çevirdiğiniz insanların kimi 8 gezegen var, kimi 9 gezegen var der. İşte o arada gidip gelen "birdir" Plüton! O bizim kafamızda git-gel dursun; NASA'nın uzay aracı New Horizons cüce gezegene yaklaştı ve fotoğraflarını çekti...

New Horizons'un çektiği fotoğraflarda ise bırakın gezegeni, buz haline gelmiş su kütlelerini bile görmekteyiz. Üstelik o dışladığımız Plüton'da bulunan mavi gökyüzü de fotoğraflarda oldukça net gözüküyor.Fotoğrafta da gördüğünüz büyüleyici mavi gökyüzünün oluşmasını bilim insanları Plüton'da bulunan partiküllerin ışığı yayması sonucu olarak açıklıyor. Bu partiküllere de "tholin" ismini uygun gören bilim insanları, renkleri muhtemelen gri ya da kırmızı olan partiküllerin ışığı yayma biçimi nedeniyle mavi bir renge büründüklerini belirtiyorlar.

Yukarıda bulunan fotoğrafta ise çok net bir biçimde buz kütlelerini görebilirsiniz. İlginç bir nokta var ki bu buzlar sadece belli bir bölgede bulunuyor ve hiçbir şekilde açığa çıkamıyorlar. Southwest Araştırma Enstitüsü'nden Jason Cook bu durumu Plüton'da bulunan uçucu buzulların kitleler halinde bulunan buzların maskelenmesi nedeniyle suyun açığa çıkamaması şeklinde yorumluyor.Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle