GNS Network

Rakamlar Şunu Gösteriyor: Şifrelerimizi Hackerlara Kendi Ellerimizle Veriyoruz


Artık hayatımız şifreler üzerinden yürüyor. Sosyal ağlara girebilmek için, kredi kartını kullanabilmek için, kablosuz modeme bağlanabilmek için, kısacası internetin olduğu her alanda kendimize özel alanı korumak için şifre gerekli. Gerçi Yahoo’nun bu konuda bazı atılımları bulunuyor, ama dünya genelinde kim bilir ne zaman yaygın olacak.

Her neyse, sonuçta şifrelerin hayatımızdaki yeri bu. O yüzden bu konuda dikkatli olmak zorundayız. Fakat yine de üşengeçlik yapan, umursamayan ya da ‘amaan kim ne yapsın şifremi’ diyerek basit ve aynı şifreleri farklı farklı yerlerde kullanan kişilerin hepsi birer kurban adayı. ESET’in çeşitli araştırma kurumlarıyla yaptığı çalışmalar sonucu elde edilen verilerde, ABD’de gerçekleştirilen siber saldırıların %76’sı zayıf ve alıntı şifrelerin kırılmasıyla gerçekleşti. Aynı verilerde bilgisayar kullanıcılarının %44’ünün şifrelerini yılda yalnızca bir kez değiştirdiği, %61’inin ise aynı şifreyi farklı web siteleri ya da mail servislerinde kullandığı ortaya çıktı.

ESET’in Türkiye Genel Müdür Yardımcısı olan Alev Akkoyunlu, hackerların işlerini zorlaştırmak için dijital sistemdeki hesapların güçlü şifrelerle korunması gerektiğini, zayıf şifreleri kullanan kişilerin birer potansiyel kurban olduğunu belirtti. Buna yönelik bazı tavsiyelerde bulunan Akkoyunlu:  • Şifrenizde harfler, sayılar ve semboller kullanın.

  • Harfler küçüklü/büyüklü olsun

  • Mutlaka 8’den fazla karakter kullanın

  • Şifrenizi yılda en az bir defa değiştirin

  • Abc123, 123456 gibi basit şifrelerin yanına bile yaklaşmayın

  • Şifrelerde kendi özel isminizi ya da yaş gününüzü kullanmayın


dedi.

Akkoyunlu, özellikle kurumsal olarak çalışan yapılar için 2FA olarak bilinen çift faktörlü kimlik doğrulama uygulamasının kullanılmasını öneriyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle