GNS Network

Periscope İçin Yürütülen ‘+18 İçerik’ Davasında Karar Açıklandı


Periscope, Twitter’ın bünyesine geçtiği andan itibaren sürekli olarak eleştirilen bir uygulama olarak karşımıza çıktı. Daha önce maç yayınlarının illegal olarak yayınlandığı gerekçesiyle kapatılması gündeme gelen uygulamaya, bu sefer de +18 içerik barındırdığı gerekçesiyle kapatılması yönünde bir başvuru yapıldı.

Özgür Göğçin’in yapmış olduğu başvuruda, Periscope’un 18 yaş altındaki kişiler için zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklanması istendi. Soruşturmayı yürüten basın savcısıSıddık Çinko, uygulamanın tamamen zararlı bir niteliğe sahip olmadığını, sadece suç işleme maksadıyla kullanılmayan bir programın kapatılmasının söz konusu olamayacağını belirterek yasaklanmasının gerekli olmadığına karar verildiğini duyurdu.


İnternet dünyasındaki gelişmelerin birçok imkan yarattığını belirten Çinko, Periscope davasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bir programın veya teknolojik gelişmenin iyi veya kötü kullanılması tamamen insanların amaçlarına ve kararlarına bağlıdır. Programların kullanılması, aletlerin kullanılması şekline benzemektedir. Örneğin bir otomobilin kullanılması insanlığa hızlı ulaşımı sağlayabileceği gibi, trafik kazası yapma ve bu şekilde yaralama ve ölümlere sebep olabilmektedir. Aynı şekilde bir bıçak, kullanım şekline göre hekimin kullanmasıyla tedavi aleti, yaralamada kullanılmasıyla da suç aletine dönüşebilmektedir. Böyle bir olayda doğrudan araç kullanımının veya bıçağın yasaklanması mümkün ve doğru olmadığı gibi, bir internet programının yasaklanması da mümkün ve doğru değildir."

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle