GNS Network

Twitter'da 2015 Yılının Enleri


2015 yılını geride bırakmaya sayılı günler kaldı. Acısıyla tatlısıyla geride kalacak olan 2015 yılı için çeşitli platformlara özel olarak rakamlar ve infografikler oluşturulmaya başlandı. Bu çalışmalardan biri de Twitter için gerçekleşti. Dünyanın en büyük mikroblog sitesi olan Twitter'da 2015 yılından neler yapılmış, neler trend topic olmuş bunlarla ilgili bir rapor yayınlandı.

Twitter, 2015 yılını böyle geride bıraktı2015 yılının Twitter trendlerinden biri #thedress hastagi ile uzun süre trendtopic olmayı başaran elbise oldu.  #BlueandBlack (Mavi ve siyah)ve #WhiteandGold etiketleriyle bu elbisenin rengini tartışan Twitter kullanıcıları 26-27 Şubat tarihleri arasında 4.4 milyon paylaşım yapmış.  #thedress hastagi ile atılan Tweet'in toplamı ise 11 Milyonu geçmiş. Doğrudan renk tercihinde bile analiz yapılmış ve mavi-siyah renk daha çok tercih edilmiş. 

2015 Yılı Twitter'da Emoji Yılı Oldu

Bu yıl en çok kullanılan diğer emojiler ise kalp şeklinde gözlerle gülen yüz  , yüksek sesle ağlayan yüz  , gülen gözlerle gülen yüz  ve kırmızı kalp ️ oldu. Bu emojileri Twitter’da en iyi kullanan isimler arasında ünlüler dahi var:

En Gözde Trendler

Sonuçlar Selena Gomez’in 2015 yılında hayranlarının onu#SelenaForMMVA şeklinde Trending Topic yapması sayesinde yine 'yalnız yürümediğine” işaret ediyor. #Periscope Türkiye’de ilk tanıtıldığında birden Türkiye’nin Trending Topic’i oldu. Binlerce Türk önemli anlarını yayınlamak ve diğerlerini takip etmek için Periscope’a akın etti. Türklerin futbol aşkına gelirsek,#fener,  #Galatasaray ve#Beşiktaştaraftarları destekledikleri futbol takımlarına olan aşklarını gösterme fırsatını tabii ki kaçırmadılar.


Türkiye’nin “İnsanlar, Spor ve TV” kategorilerinde en çok konuştuğu popüler konular şöyle:

İnsanlar:
Spor:


TV:
2-#ütopya

3-#ChosenMusicAwards

4-#KirazMevsimi

5-#TeenChoiceEn çok RetweetlenenlerHer yıl, en çok Retweetlenen Tweetle yılı taçlandırıyoruz ama milyonlarca Twitter kullanıcısı tarafından yankı uyandıran bu Tweetin farklı bir hikayesi var.One Direction üyesi Harry Stylesın hayranlarına aşkını gönderdiği Tweet’i grubun diğer üyelerini de geçerek yılın en çok Retweetlenen Tweet’i oldu.İnsanlar ayrıca idollerine daha yakın olmak, Retweetleri ve beğenileriyle onları desteklemek için Twitter’a geliyor. 2015’in en popüler Tweetlerini keşfetmek için, dünyanın dört bir yanından en Retweet alan kullanıcılara da göz attık:

  • Zayn One Direction’dan ayrılacağını duyurdu fakat grubu destekleyen Tweetleri hem dünyada hem de Türk dinleyicileri arasında büyük yankı uyandırdı.


Kimler Katıldı

Önemsediğiniz ve merak ettiğiniz herkes Twitter’da, ve 2015 yılında birçok önemli insan da Twitter’a katıldı. Bunlardan ikisi aşağıdaki gibi:

  • Kendi Twitter hesabını açan@POTUS24 saat içerisinde bir milyondanfazla takipçiye ulaştı.

@MelissaMcCarthy 2015’in en popüler aktrislerinden biriydi.  Mizahi bir şekilde yazdığı “Mikrofon açık mı?” tweeti kısa sürede binden fazla kez Retweetlendi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle