GNS Network

Kablosuz Ağların Hızını 2 Katına Çıkartacak Yeni Standart HaLow, ResmenDuyuruldu!


1999 yılında kurulan Wi-Fi Alliance (Wi-Fi İttifakı), kablosuz ağ bağlantıları için standart oluşturmakla görevli bir kurum. Yapılan açıklamada HaLow adındaki standardı (802.11ah) duyuran Wi-Fi Alliance, bu standardın ‘Nesnelerin İnterneti’ cihazlarının router’larla olan bağlantısını kolaylaştıracak.

HaLow ile uyumlu olan cihazları, frekans hızını 900Mhz’e düşürerek bandın daha aşağıda olmasını sağlayacak. Bu sayede 2.4GHz standardının menzili iki katına çıkacak ve bu sayede sinyaller duvarlardan daha kolay geçebilecek. Yani Wi-Fi’ın net sinyal almasını engelleyen nesneler, bu standart sayesinde artık engel olmaktan çıkacak.


HaLow’u destekleyen cihazlar, 2.4 ve 5 GHz aralığındaki bantlarda çalışabiliyor olacak. 802.11ac olan standart ise sadece 5GHz bağlantıyı destekliyordu.


Düşük enerji tüketimiyle tam bir enerji dostu olan HaLow standardının kulağınıza çok hoş geldiğinden eminim fakat bununla ilgili henüz açıklanmış bir test bulunmuyor. Bu yılın ortasına doğru resmiyet kazanması beklenen bu standardın 2018 yılından itibaren desteklendiği modemlerle birlikte satışa sunulması bekleniyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle