GNS Network

Facebook, bütün dünyayı internete bağlama hedefi haritası


Mark Zuckerberg; çoktandır uygulamaya başladığı "dünyayı ele geçirme planında" (ya da herkesi çevrimiçi ortama dahil etme hedefinde) yeni bir adım daha attı. Firmanın Connectivity Lab adlı birimi nüfus yoğunluğunu gösteren haritalarhazırlamak amacıyla görüntü tanımlama teknolojisinden yararlanarak daha önceki veri şemalarından çok daha keskin ve doğru (10 metrelik alanlara kadar inebilen) şemalar elde etmeyi başardı. Facebook böylece tekil kişilerin yakın çevresini de çok daha ayrıntılı bir biçimde gösterebilecek.

Sosyal devin halihazırda var olan neural network ("sinirsel ağ") teknolojisini daha da geliştiren bu hamleyle birlikte belirli yapıların uydu görüntülerinde olup olmadığını hızlıca tespit edebilecek. Dünyanın her yerini ayrıca haritalandırmak yerine sosyal ağ, sadece kendi ağını mevcut 8 bin görsel üzerinde kullandı ve bu sonucu elde etti.

Facebook'un bu sayede daha detaylı haritalara sahip olması, hangi bölgelerin daha iyi bir internet erişimine ihtiyaç duyduğunu ve buralarda en iyi hangi teknolojilerden yararlanılabileceğini (örneğin drone'lar) de bilmesini sağlayacak. Ortak bir data seti oluşturmak için Columbia Üniversitesi'yle işbirliği yapan sosyal ağ; alanında uzman kişilerin insanların nerelerde yaşadıkları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını hedefliyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle