GNS Network

Google Adwords Sağ Bar Reklamları Ardından İlk Analizler ve Kesinleşen Değişiklikler


19 Şubat Cuma günü Google Adwords sağ bar reklamlarını kaldırıldığını ilk beytullahgunes.com takipcileri öğrendi. Bir çok il ve yeniliği blogumu takip ederek yine öğrenmeye devam edebilirsiniz diyerek hemen konumuza dönelim. Güncelleme ardından bir çok Google Adwords hesap uzmanı istatistik tutmaya başladılar ki yeni stratejiler geliştirebilsinler. Bu noktada değinmeden geçmeyecemeyeceğim bir konuda ülkemiz genelinde google dışında faaliyet gösteren hesap uzmanları (ya da olduklarını idda edenler) hali hazırda kullanıcıyı bilgilendirme adına bir tek paylaşımda bulunmuş değiller o nedenle bu makalede paylaşacağım analizler ve grafikler birden çok ülkede faaliyet gösteren hesap uzmanlarının analiz ve açıklamalarından derleme olacaktır.

Öncelikle Kesin Gözü ile Bakılan Güncelleme Özellikleri Neler?

  1. Değişiklik masaüstü kullanıcılarının yapacağı sorgular için geçerli.

  2. Şu an için (Salı günü ülkemizde yayınlanan makalelerin aksine) sağ barda reklam yayınlama şansı yok (bu spekülasyon tercume hatasından kaynaklandıını düşünüyorum keza alt maddelerde siz de anlayabilirsiniz)

  3. Üst sıra gösterimi 4 reklamdan 3 reklama indirildi

  4. Üst reklamda gösterim almak için en iyi teklif yeterli değil. Google Adwords un sınıflandırmalarında marka sorgusu sınıfına girmeli reklamlarınız ilk 3 de çıkabilmesi için.

  5. Sayfa değişikliklerinde dönüşümlü olarak verilen üst ve alt reklamlarda toplamda 11 olan reklamlar 7 olarak değişecek deniyor (bu bilgi kesin değil keza bunu test etme olanağım olmadı)

  6. Kayan ürün reklamları yine üstte gösterime devam edecekler. Sağ barın kaldırılmasından etkilenmeyecekleri (marka değeri filtresi dahilinde) öngörülüyor.

Marka Değeri Filtresi Nedir?

Yukarıdaki maddelerde yeni bir tabir olan "Marka Değeri" özelliği nedir. Bunun için patent vs gibi resmi bir işlem öngörülmüyor keza dünya genelinde bunun takibi ve uygulamasında muhakkak zorluklara bağlı bir karmaşa oluşurdu. Bunun yerine arama hacminiz sizin reklamınızın marka değerini belirleyecek denmekte. Örneğin "Mehmet Ustanın Atolyesi" ile "X Firmasının Tasarım Atolyesi" arasındaki aranma hacimleri haliyle eşit olmayacak ve çok daha fazla sorgu alan X Firması marka değeri bazında çok daha iyi bir yerde olacaktır. Bu filtre ile yanlız tekliflerin geçerli olmaması haksız rekabetin önüne geçme amaçlı olduğu belirtiliyor.

Basitçe güncellemenin gerçekleştiği günden bir kaç gün öncesinden güncelleme günüde dahil olmak üzere reklam alan tıklama oranları da aşağıdaki gibi.Süpriz kazanan pozisyon 3. sıra. Sağ bar reklamları kaldırılması ardından 3. sıra reklamlarında meydana gelen tıklama değişimleri:


Kaybeden pozisyonlar 5-11 sıra reklamlarında gözlenen ciddi tıklama düşüşleri:


Ürün bandı reklamlarında yaşanan değişim reklam verenleri mutlu edecek gibi. Değişimler:


Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle