GNS Network

Google Dökümanlarda Sesli Komut ile Yazma Dönemi Başladı


Google ilk olarak Eylül ayında ön tanıtımını yaptığı Google Dökümanlarda kullanılabilecek olan sesli komut ve yazma özelliğini bugün itibariyle yayına aldı. Bu geliştirmeyle birlikte klavyeye ihtiyaç duymadan Google Drive üzerindeki dökümanınızda değişiklikler yapabileceksiniz.

Google Dökümanlara eklenen sesli komut özelliğini en dikkat çekici yanı tüm döküman üzerinde klavyesiz bir hakimiyet kurmanızı sağlaması. Google Dökümanlar menüsünde bulunan ”Araçlar” sekmesinin altındaki ”Sesle Yazma” özelliğini aktif hale getirdikten sonra konuştuklarınız otomatik olarak dökümana aktarılıyor. Aynı zamanda ”Paragrafı Ortala”, ”Kopyala”, ”Yapıştır” gibi komutlarınız da sesli olarak algılanarak dökümana uygulanıyor.

Sesli yazma özelliğinin desteklediği diller arasında Türkçe’nin de bulunduğunu belirtelim. Eylül ayında arama motoru entegrasyonu kavuşan Google Dökümanlar sesli arama özelliğiyle çok daha pratik bir hale geldi. Google Dökümanlar -> Araçlar -> Sesle Yazma adımlarını takip ederek Google Dökümanlarda hemen sesli yazma özelliğini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle