GNS Network

Google den Önce Hangi Arama Motorları Vardı?

Google internet yaşantımızın büyük bir parçası. Bazı kullanıcılar var ki, adresleri dahi Google arama çubuğuna yazıyor. Arama motorlarının şahı Google öncesinde de internet üzerinden arama yapılıyordu. Arama motoru kavramını ortaya koyan ve geliştirerek bir anlamda Google'ın yolunu açan arama motorlarına göz atıyoruz.

1. Archie - 1990


Archie, ilk arama motoru olarak tarihe geçti. Bir FTP sitesi olarak kurulan Archie, indirilebilir dosyaların listelendiği bir oluşumdu. Sınırlı saklama alanı sebebiyle sadece indirme listeleri aranabiliyordu. İçerik bazında arama yapılamıyordu.

2. Turbo Gopher / Veronica & Jughead - 1991


Turbo Gopher dizininde kayıtlı dosyaların adlarını ve içinde geçen kelimeleri arama işlemi yapılıabiliyordu.

3. VLib - 1992


Dünyaca ünlü CERN laboratuvarlarında çalışan ve HTML dilini geliştiriren Tim Berners-Lee'nin ortaya koyduğu bir proje olan VLib, sanal kütüphane olarak çalışıyordu.

4. Excite - 1993


Altı Standorf Üniversitesi mezunu tarafından kuruldu. 1999 Ocak ayında 6,5 milyar dolara satıdı. 2001'de iflas ettiğinde değeri 10 milyon dolar olarak belirlenmişti.

5. Aliweb - 1993


Indekslenmek istenen siteler kendilerini bu siteye kaydediyorlardı. Gün geçtikçe artan kayıtlar ardından kapasite sorunları yaşamıştı.

6. Primitive Web Search - 1993


Sayfaların başlıklarının arandığı bir bölümü ve URL'lerinin arandığı başka bir bölümü olan arama motoruydu.

7. Infoseek - 1994


Infoseek ile ilk defa web tasarımcıları sayfalarının içine arama çubuğu ve butonu koymaya başladılar. Bu uygulama ardından Netscape isimli tarayıcı varsayılan tarayıcı olarak Infoseek'i kullanmaya başladı.

8. Altavista - 1994


Bugün kullandığımız arama motoru görüntüsü ve işleyişi ilk defa Altavista ile geldi denebilir. 2003 yılında Yahoo tarafından satın alındı.Ülkemizde de tercih edilen ilk arama motorlarından biriydi.

9. Galaxy - 1994


Galaxy, kendi belirlediği alt konularda ilgili web sitelerini indeksleyerek, arama yapanlara kolaylık sağlayan ve etkin bir sonuç veren ilk arama motoruydu.

10. Web Crawler - 1994


Web Crawler sayfaların tüm verilerini indeksleyen ve arama sonrası gezinmeyi sağlayan arama motoru oldu. Bir süre sonra American Online tarafından satın alındığında ise popülaritesi daha çok arttı.

11. Yahoo - 1994


1994'te sevilen web sitelerini bir araya getirip, indekslemesi ile işe başladı. Bu site sayılarının artması ile birlikte, bu siteler içinde arama özelliği de geldi. Bu noktada gelir modelini belirleyen Yahoo, kişisel siteleri bedavaya, ticari siteleri ise 300 dolara indekslemeye başladı. Bu özelliği halen devam eden Yahoo, aynı zamanda ilk web tabanlı e-mail uygulamasını da kullanıcıların beğenisine sundu. 2002'ye kadar arama motoru özelliğini devreye sokmadı.

Google - 1996

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle