GNS Network

Hackerlar, koca hastaneyi "esir aldılar"


Hollywood'daki bir hastane, bir ransomware saldırısına maruz kaldıktan sonra kağıt ve kalem sistemine geri dönmek zorunda kaldı. Hollywood Presbyterian Memorial Medical Center'daki bilgisayarlar, bir haftayı aşkın süredir hacker saldırısı sebebiyle çalışmayı durdurmuş durumdalar.

Hastane görevlileri, hasta kayıtlarını kağıt ve kalem ile tutmak zorunda kalmanın yanı sıra, e-postalarına ve bazı hasta kayıtlarına da ulaşamıyorlar. CT taramaları, eczane işlemleri ve laboratuvar çalışmaları gibi işlemler için bilgisayarların gerekli olmalarından kaynaklı, hastalar diğer tesislere taşınmış durumda.

Hastane yetkilileri, konu üzerinde LAPD ve FBI ile çalıştıklarını ancak henüz saldırıdan kimin sorumlu olduğunun bulunmadığını söylüyor. Başkan ve CEO Allen Stefanek, saldırının rastgele olduğunu söylerken, yerel haber yayınları, saldırının ransomware (fidye yazılımları) tarzı özellikler gösterdiğini iddia ediyor. Saldırı hakkında detaylar çok az olsa da, saldırıyı gerçekleştirenlerin, tesisin sistemlerini tekrar çalışır hale getirecek anahtarı teslim etmek için 9.000 bitcoin veya 3.6 milyon doların biraz altında bir miktar istedikleri konuşuluyor...

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle