GNS Network

Mars 2030 ile Kızıl Gezegeni gezin


"Mars 2030" olarak adlandırılan bir sanal gerçeklik uygulaması, Mars araçlarından alınan gerçek verileri kullanarak kullanıcılara mümkün olduğunca gerçek bir Kızıl Gezegen deneyimi sunmayı planlıyor.


Sanal gerçeklik simülasyonu NASA, Fusion Media, MIT'den Space Systems Laboratory ve Take-Two Interactive tarafından satın alınmadan önce Irrational Games için çalışan oyun geliştiricilerinin ortak bir çalışması ile geliştirilmekte. Uygulama, Unreal Engine 4 adlı oyun motorunu kullanacak ve bu oyun motoru, üç boyutlu 360 derece içerik yaratabiliyor.

NASA, oyuncuların simülasyon deneyimlerinin kendilerini kariyer olarak astronotluğu takip edeceklerini ümit ediyor. NASA kıdemli iletişim yöneticisi Erin Mahoney, daha fazla firmanın insan uzay uçuşunu işlerinin temeli haline getirmesi ile uzay uçuşlarının daha yaygın olacağını düşündüklerini söylüyor. Ayrıca Mahoney, kişisel VR deneyimlerinin, bu kavramları gerçekliğe daha fazla yaklaştıracağını düşündüğünün altını çiziyor.

"Mars 2030" sayesinde kullanıcılar direkt olarak Mars yüzeyinde yürüme, Mars araçlarından birini sürme ve gezegen üzerindeki görevleri bir astronotun bakış açısından yaşama deneyimini edinebilecekler. Ayrıca kullanıcıların, diğer kişilerle ortak bir alanda yürüme imkanları da bulunacak.

Uygulamanın 2016 yılı içerisinde yayınlanması bekleniyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle