GNS Network

Siteleriniz Hazır mı? 24 Şubat Google Hızlandırılmış Mobil İçeriklerFiltresi Devrede


215 yılı ikinci yarısı devreye sokulan kullanıcı dostu (mobil uyumlu) site ve uygulama düzenlemesinizn ikinci aşaması olan google AMP (Hızlandırılmış Mobil İçerik) 24 Şubatta uygulamaya giriyor.AMP içeriği basitçe Kullanıcı dostu site güncellemesinde mobil uyumlu hale getirilen sitelerin içinde yer alan yükleme hataları, zaman aşımı hataları veren siteleri filtreleyerek mobil arama sonuçlarında listelenen sitelerin google kullanıcılarına daha az sorun çıkarmalarını sağlamak.


Google üzerinden önizleme ve test bağlantıları aşağıdaki gibidir. Ön uyarı da bulunmam gerekirse responsive tasarım AMP için yeterli olmayacak. Sitenizdeki AMP güncelleme mantığı basitçe mobil cihazlar için responsive sayfalar yanında artık özel AMP sayfaları oluşturarak bunu her zaman olduğu gibi HEAD tagları arasında google spiderlerinin algılamasını sağlamak. Link rel örnekleri:

ornek.html gibi bir sayfa için eğer AMP uyumlu değilse yani bir AMP oluşturmamış iseniz;


<link rel="amphtml" href="https://www.example.com/url/to/amp/ornek.html">

 ornek.html gibi bir sayfa için eğer AMP uyumlu değilse yani bir AMP oluşturmuş iseniz;


<link rel="canonical" href="https://www.example.com/url/to/full/ornek.html">

 Döküman ve incelemeleriniz için bağlantılar aşağıdaki gibidir. AMP link rel dışında sayfa oluşturma ve tanımlama konusunda ayrıca bir makale hazırlayacağım yakında. İlk duyuru konusu olduğundan bu yazımın fazla sıkıcı bir hal almasını istemiyorum.  • Mobil cihazlar için demo bağlantıya BURADAN  Konsol cihazlar için demo bağlantıya BURADAN ulaşabilirsiniz.

  • Webmaster Tools üzerinden AMP doğrulaması ve detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

  • AMP sayfa yapıları nasıl oluşturulur? BURADAN google dökümanları üzerinden bir inceleyebilirsiniz.

  • Wordpress kullanıcıları için henüz kullanılabilir tek ücretsiz eklenti mevcut AMP EKLENTİSİNE BURADAN ulaşabilirsiniz.


Güncelleme önümüzdeki hafta çarşamba günü hayata geçecek olsa da yerli kaynaklarda yorumlar ve görüşlere bakmak istediğimde ne yazık ki güncellemeden bi haber olduğumuzu gördüm. Konu hakkında ilk Türkçe döküman olması yanında benzeri değinilmeyen konulara artık blog sayfamda vaktim olduğunca yer vermeye çalışacağım. Bu konuda değerli yorumlarınız ile desteklerinizi bekliyorum. Şimdiden projelerinizde başarılar ...

2 yorum

Ali sancı

Elinize sağlık,wp yi hallettik eklenti ile ama joomla için eklenti bulmakta zorlanıyoruz.Joomla için de bir yazı ele alabilirseniz çok iyi olacak.Hiç bir yerde türkçe içerik göremedim bu konuda.

beytullahgunes

wp dışındaki siteler için uygulama metodlarını http://www.beytullahgunes.com/seo-1/google/hizlandirilmis-mobil-icerik-amp-nedir-web-siteniz-nasil-uyumlu-hale-getirilir.html bağlantıdaki yazımdan inceleyebilirsiniz. ayrıca bir eklenti ile bir geliştirici destek vermeye başladımı joomla için pek bilemiyorum ama ayrıca joomla için bir anlatım da eklerim tabi.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle