GNS Network

Dünyanın en hızlı 64-bit web tarayıcısı Waterfox


Waterfox, Firefox'u temel alarak geliştirilen en popüler alternatiflerden bir tanesi. Web tarayıcısının ilginizi çekmeyi hemen başaran mesajı ise dünyanın en hızlı 64-bit tarayıcısı olduğunu söylemesi. Peki bu doğru mu? Waterfox ne kadar hızlı? İddialı tarayıcıyı hız testine tabi tuttuk Firefox ve Chrome'un 64 bit sürümleriyle karşılaştırdık.

Firefox'u temel alan Waterfox, yalnızca İngilizce dilinde sunuluyor. Tarayıcı, sisteminizde Firefox yüklü olduğu sürece Firefox eklentilerini de destekliyor. Ancak tarayıcıyı kullanırken açıkçası büyük bir hız farkı görmedik. Bu yüzden Waterfox'un iddiasının doğru olup olmadığını performans testleriyle görmek istedik.

Waterfox, günlük işlevleri sınayan genel bir test olan Browsermark'ta Firefox'u birkaç puan geçmeyi başardı. Aynı testte Chrome çok daha önde yer aldı. JavaScript hızını test eden JetStream'de ise Waterfox, farklar çok az olsa da, üç tarayıcı arasında sonuncu oldu.

Test adıWaterfoxChromeFirefox
Browsermark (Genel test)3.776 puan5.387 puan3.727 puan
JetStream (JavaScript)106,54 puan127,04 puan107,88 puan
BMark (GPU performansı)448 puan1.222 puan881 puan
Browserscope (Güvenilk)14 /17 puan16 / 17 puan14 / 17 puan
HTML5Test (Web standartları)498 / 555 puan526 / 555 puan478 / 555 puan

Sıra grafik hızlandırma performansını test eden BMark'a geldiğinde Waterfox'un Firefox'un yarısı kadar puan alarak sınıfta kaldığını gördük. Bu testte de Chrome, açık ara farkla birinci oldu. Güvenlik testi Browser Scope'ta Firefox ile aynı puanı alan tarayıcı, HTML5 standartları testinde Firefox'u 20 puan geçmeyi başardı ancak Chrome'un gerisinde kaldı.

Sonuç olarak testlerimiz Waterfox'un Firefox'tan pek hızlı olmadığını, hatta bazı alanlarda geride kaldığını gösterdi. Testimiz, Firefox'un Chrome'un 64-bit sürümünün karşısında geride kaldığını da bir kez daha kanıtladı. Yani en hızlı 64-bit web tarayıcısını arıyorsanız, seçiminiz Chrome'dan yana olmalı.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle