GNS Network

Google (Kişisel Bilgiler ve Gizlilik) Hakkınızda Neleri Kaydedecek SizBelirleyin!


Uzunca bir süredir Google'nin kullanıcı verilerini aşırı derecede kayıt altında tutması konusunda ülkemiz gibi bir çok ülkede tartışmalar, baze spekulasyonlar durmayınca yakın zamanda Google Kişisel Bilgiler ve Gizlilik sayfasını devreye aldı.

Kişisel Bilgiler ve Gizlilik Sayfası Nedir? Ne işe yarar?

Öncelikle google plus hesabınız giriş yaptıktan sonra sayfaya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sayfa tamamen Türkçe desteği de sunmakta olup kısaca hakkınız kaydedilen veriler ve bu verilerin kullanımı ya da kayıt etmeye devam edilsin mi gibi seçenekleri bu ekrandan düzenleyebilirsiniz. Hesap güvenliği yanında bu güne dek kaydedilen verilerin indirilebilir olması ayrıca güzel bir uygulama keza kendi geçmişinize bir göz atmak hoş olabilir.

Sayfada;

Kişisel Bilgileriniz: Hangouts, Gmail ve Haritalar gibi Google ürünlerinde başkalarının sizi bulmasına yardımcı olmak ve sizinle iletişime geçilmesini kolaylaştırmak için bu temel bilgileri (adınız, e-posta adresiniz ve telefon numaranız) yönetin.

Etkinlik Kontrolleri: Hesabınızla birlikte kaydettiğimiz veriler, işe gidip gelme konusunda Haritalar'da daha iyi seçenekler bulmaktan Arama'da daha hızlı sonuçlar elde etmeye kadar Google hizmetlerini sizin için çok daha yararlı hale getirebilir. Bu verileri yönetme ve etkinliğinizi düzenlemeye ilişkin kontrolleri burada bulabilirsiniz.

Reklam Ayarları: Reklam göstermek, hizmetlerimizin birçoğunu ücretsiz olarak herkese sunmamıza yardımcı olur. Google'ın size gösterdiği reklamların türlerini ayarlayarak reklamları sizin için daha alakalı ve yararlı hale getirebilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi satmayız. Google'da ve web genelinde size reklamları nasıl gösterdiğimiz konusunda daha fazla bilgi edinin.

Hesap Özeti: Google Hesap Özeti, son etkinliklerinize (örneğin, kaydettiğiniz doküman ve e-postaların sayısı vb.) ilişkin hızlı bir bakış sağlar ve ürün ayarlarınızı doğrudan yönetmenize olanak verir.

İçeriğinizi Kontrol Edin: Google ürünlerini kullanmayı bıraksanız veya hesabınızı tamamen silmeye karar verseniz bile Google Hesabınızdaki içeriğin kontrolü sizdedir.

gibi alt sayfalar içinde bir çok verinizin kaydedilmesi seçeneklerini düzenleyebilir, görüntülemek istemediğiniz reklamlar gibi google hizmetlerini kapatabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar bırakın googleyi eğer internete girmişseniz ya da bağlantınız olmasa bile yapmış olduğunuz tüm işlemler pc nizde ya da web de girmiş olduğunuz sitelerde muhakkak bir dijital imza bırakacaktır. Bazen sosyal medyada karşılaştıım tartışmalara hayretle bakıyorum. Keza bu denli nefretle bu işlere yaklaşmak için PC lerinde bu arkadaşların ne tür işler yaptıklarını merak etmemek elde değil. Kişisel veriler (datalar) doğrulayıcı bilgilerinizi paylaşmadıınız sürece-dikkatli davrandığınız sürece başınızı ağrıtacak şeyler değildir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle