GNS Network

19 Mayıs'ı Google Unuttu - xHamster Bir ilk Yaptı - Yandex ve Facebook Unutmadı


Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşuna vesile olan ve bu vatan topraklarında büyük emekleri olan başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehit askerlerimizi anma günü. Ülkemiz için Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutladığımız günü Google yine unuttu, Yandex unutmadı.

Her Şeye Doodle Yapan Google, Yine Unuttu!

Google anasayfasında gezerken mutlaka görmüşsünüzdür "x kişisinin doğum günü" doodlelarını. Ancak geçtiğimiz senelerdeki gibi 19 Mayıs'ı kutlamayı unutan Google, bu sene de hiçbir Doodle yayınlama gereği duymadı. Yandex ise saat 00:00'da görselini yayına aldı.

Geçen sene Twitter'da kullanıcılar doodle yapmayan arama motorunu eleştiri yağmuruna tutarken, bu sene de aynı olaylara sahne olacağını düşünüyoruz. Google Türkiye ekibinin neden böyle bir karar aldığını bilemediğimiz gibi, 19 Mayıs gibi bir günde doodle yayınlamamış olmalarına anlam veremiyoruz.

Biz yine de buradan belirtelim: Hiçbir ırk, dil ve din ayırmaksızın bu vatana hizmet etmiş ve etmeye devam eden baştan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi de saygı ile selamlıyor, özlemle anıyoruz.
xHamster Logo Yaptı (Sevinsek mi Üzülsek mi?)

Dünya üzerinde en çok tıklanan porno sitesi olarak tarihe geçen xhamster sitesi bu kez bambaşka bir olaya imza attı. Türk ziyaretçilerine 19 Mayıs sürprizi hazırladığını belirtenxhamster sitesi logosunu da bu yönde değiştirdi. XHamster'ın iyi ki doğdun Atatük temalı yeni logosu sabahın ilk saatlerinden itibaren sosyal medyada da gündem konusu olmayı başardı. Gün sonuna kadar aynı logoyu sitesinde tutacak olan Xhamster'ın bu yeniliğini eleştirenler olduğu kadar beğenenler de var. Özellikle Atatürk ve xhmaster sitesinin bu denli yan yana gelemsi bazı vatandaşları da derinden rahatsız etmiş durumda.

Facebook 19 Mayıs’ı Unutmadı!

Her özel gün için anasayfasında bir Doodle'a yer veren Google, geçen yıl olduğu gibi bu yılda 19 Mayıs için herhangi bir Doodle hazırlamadı.

Google'ın bu davranışının aksine, Facebook'a giren kullanıcılar 19 Mayısiçin yapılan paylaşımlarla karşılaştılar. Her özel gün için yeni bir paylaşım yapmaya başlayan Facebook, Google'ın aksine 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını unutmadı.

19 Mayıs'ın Tarihi

Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir tarih olan 19 Mayıs 1919'da Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun'a ayak basmıştır ve İtilaf Devletleri'nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatmıştır.

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935'te "Atatürk Günü" adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş'ın girişimleriyle Fernerbahçe Stadı'nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle