GNS Network

Facebooka canlı harita özelliği


Canlı Yayın vb özellikler ile twitter in uygulaması olan periscope yayıncı kitlesine Facebook göz dikmiş gibi görünüyor. Sosyal medya pazarından geçtiğimiz günlerde çelikdiğini belirten twitter daha çok haber akışı ve mini blog kategorilerinde kalırken Facebook bu kararlı adımlarını kullanıcıların beğenisini kazandırabilirse twitter için gelecek günler vahim gibi...


Dünya devi sosyal ağ platformu Facebook, geçtiğimiz sene Ağustos ayında, giderek popülerleşmeye başlayan canlı yayın furyası için ilk adımını atmıştı. ABD'de yaşanlar için Aralık ayında iPhone ve Şubat ayında da Android kullanıcıları için canlı yayın özelliğini aktif eden Facebook, ülkemizde ise Nisan ayını tercih etmişti.

Facebook bugünlerde çıtayı biraz daha yükseltti ve canlı harita özelliğini devreye soktu. Facebook ana sayfasında sol tarafta yer alan 'canlı harita' sekmesine tıkladığımızda, karşımıza bir dünya haritası geliyor. Bu haritada; o anda Facebook üzerinde canlı yapan kişileri anlık olarak görebiliyoruz.

Gördüğümüz gibi harita üzerinde mavi noktalar var ve bu noktalar anlık olarak canlı yapan Facebook kullanıcılarını gösteriyor. Facebook'un bu hizmeti boş zamanları değerlendirmek için oldukça iyi bir fırsat gibi görünüyor.

Tabii bu harita özelliğinin, Periscope tarafından hali hazırda kullanıldığını söyleyelim. Yani canlı haritayı ilk olarak Periscope ile tanıdık. Fakat Facebook'un canlı harita özelliği de hiç fena gözükmüyor.

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle