GNS Network

SEO da Yapılan 10 Temel Hata Agency Analytics Pazarlama müdürü anlatıyor


Öncelikle AgencyAnalytics nedir?: Değerli arkadaşlar AgencyAnalyticsbir seo uyumluluk kontrolü ve raporlama aracıdır. Premium hizmet veren ya da vermeyi amaçlayan bu gibi siteler genellikle hata tespitleri konusunda sürekli çalışırlar ve çalışmak zorundalar da. Keza maximum detayı sunan SEO raporlama siteleri de doğru orantılı olarak maximum premium üyeye ulaşırlar. Bu nedenledir ki bu gibi sitelerin istatistiksel sonuçları daima önemlidir. Keza sürekli yapılan hataları bilmeniz ve bu hatalara engel olmanız ciddi bir rakip kitlenin önünde sizi bir adım kazandıracaktır daima.


Aşağıda yer verdiğim sıkça yapılan 10 hata AgencyAnalytics pazarlama müdürünün paylaştığı ve AgencyAnalytics raporlama araçlarını kullanan üyelerin sıklıkla karşılaştıkları 10 hatanın istatistiksel değerlendirilmesi ile sunulmuştur. Bazı maddeleri bilindik hatalar olsa da eminim ki ilk defa duyacağınız maddeler de olacaktır. Fazla uzatmadan maddelere geçelim.

1. Text ve Link Oranı

İlk ve en eski hatalardan biri olan sayfa başı text oranı hali hazırda yapılan hatalar sıralamasında ilk 10 da yerini korumakta. Bu veri için yapılan 1 milyon raporlama baz alınarak çoğunda hatanın yer aldığı belirlenmiş.

Yıllardan beri süregelen "Sade siteler neden çok başarılı oluyorlar?" sorusunun en bariz yanıtıdır text-link oranı. İdeal bir sitede %25 den fazla sayfa başı link bulunmaz bu demek oluyor ki menü, slider vb dinamik içerikler sayfa başı oranda maximum %25 lik bir alan tutarlar ve site ister istemez sade bir site olarak akılda kalır. Diğer yandan SEO dışında bu gibi siteler son kullanıcı içinde kısa sayfa yükleme süreleri ve aradığını kolay bulabilmek gibi avantajlar ile geridönüşüm oranlarını artırarak sitenizin yükselmesini hızlandırırlar.

Text ve Link Oranı Sorunu Nasıl Giderilir?

Sorunu gidermek yukarıda bahsettiğim %25 oranını tuturmak kadar basit bir durumdur. Sayfa başı menüler vs kullanınca bu oran dolabiliyor (özellikle az metinli kurumsal sitelerde) bunun için linkli etiketlemeler yerine hedef anahtar kelimeli metinler hazırlamayı deneyebilirsiniz. Yıllardan beri artık kullanıcılara ezberletilen 250 karakter de 2 anahtar kelimenin geçmesi durumu budur örneğin. Diğer yandan değinmeden geçmeyelim artık 250 karakter rekabetin arttığı alanlarda yetmemekte ve AgencyAnalytics istatistiklerine göre hızlı bir yükseliş ve başarı için 1800 karakter şu an için ideal gibi.

2-3. Kırık Linklemeler - Dışa Bağlantılar

Site içi ya da site dışı verilen linklerde google spiderlerinin tarama şekli gereği bu linklerde siteniz üzerinden bağlantı alarak taranmaktadır. Bu noktada linkler sitenizin güncellik kalite standartını belirlemektedir ve kırık link sayınız arttı ise siteniz için tehlike çanları çalıyor demektir. Bir ölçüde dışa bağlantı sayısı az olan sitelerin zaman içinde kırık link sorunun az olması ve başarı yüzdesinin artması bu nedenle diyebilirsiniz.

Kırık Link - Dışa Bağlantı Sorununun Çözümü

Yukarıda da biraz değindiğim gibi dışa verdiğiniz bağlantıları minimumda tutmak çözümün bir adımıdır. Diğer bir adımı da mecburen link vermeniz gerekirse kalitesi yüksek kalıcı sitelere bağlantı vermeyi seçmenizdir ve bu bağlantıları da no follow olarak kullanmanız iyi bir çözümdür.

Site içi bağlantılarda ise genellikle site şablon ve kodlama güncellemelerinde yaşanır. Bunun için ise kaliteli bir 404 sayfası kullanmanız ve bu sayfayı da 301 ile sitenizin ana sayfasına yönlendirmeniz kaybınızın %50 den biraz fazlasını kurtaracaktır.

4. H Tagları Sorunu

Bu hatda yıllardan beri süre gelen artık herkesin ezberlediği ama dikkat etmediği bir hata olarak karşımıza çıkmakta. Özellikle sayfa başı birden fazla H tagı kullanma hatası büyük bir yer kaplamakta ve bu hata genellikle kullanım alışkanlıklarından kaynaklanmakta. Hedef içerik kelimelerinizde saplara ve bir nevi hazırlanmış sayfanın boşa gitmesine neden olan bu soruna da dikkat etmek bir başarı ölçütüdür.

H Tag Kullanım Sorununun Çözümü

Bu kullanım sorununun büyük bir bölümü yanlış kullanım alışkanlıklarından kaynaklansa ve kullanım alışkanlıklarının dikkate bağlı değişimi ile çözülse de bir diğer sebebi de kafa karışıklığıdır. Kafa karışıklığı her analiz sitesinin öenri değerlerinin birbirinden farklı olmasıdır. 1 milyon sorgu için yapılan değerlendirmede sayfa başı bir H1 tagı kulllanımın yeterli olabildiği görülmüştür. Diğer H2, H3 vb tagların kullanılmasa da çok ciddi bir etki yaratmadıkları gibi bir izlenim var.

Bu arada H1 dışındaki tagların bir sınırlandırması yoktur isteğe bağlı içeriğin derinliği ve uzunluğuna göre kullanılabilinir. Benim önerim sitenizin sayfa vb içerik kısımlarında içerik başlığını H1 ile otomatik verecek şekilde bir düzenleme yapın ve içerik girişinde H1 kullanımını unutma derdinden kurtulun. Gerekli durumlarda hiyerarşiyi H2 den başlayarak düzenlemeniz yeterli olacaktır.

5. Eksik-Olmayan meta tags Sorunu

Standart CSM sistemleri de başta olmak üzere bir çok yazılımda bu özellik ya yoktur ya da eksiktir. Bu durum sitenizin googlenin çektiği rasgele 160 karakterin insafına kalmasına neden olmakta ve çok uzun aralıklarla son içerik sayfaları güncellendiği ya da hiç güncellenmediği için içerik sayfasının işe yaramaz bir hal almasına neden olabilmektedir.

Eksik-Olmayan meta tags Sorunun Çözümü

Genellikle yaygın CMS kullanıcıları bu noktayı eklentiler ile kolayca çözebilseler de özel yazılım kullanıcıları bu hatanın kurbanı olmaktalar. Bunun için özel yazılımlarınızı seçerken, yazdırırken ya da yazarken meta taglarınızı oluşturulan sayfaların ilk 160 karakterini seçecek, başlıkları ikişerli ya da birerli guruplar halinde vigülleyecek şekilde yazılımınızı güncelleyebilirsiniz. Bu sayede her içerik girişinde el ile meta girişlerinden kurtulabilirsiniz ve başlık ve makalenin ilk 160 karakterine dikkat etmeniz yeterli olur.

6.Eksik Göresel Alt Metinleri

Yayınlanan makalede alt metin olarak kısıtlansada ber biraz genişleterek genişlik ve yükseklik değerlerini de eklemek istiyorum. Keza yeni nesil siteler sıkça bu hatayı yaparak güncellenmekteler ve olumsuz sonuçlar alabilmektedirler. Bunu nedeni mobil sayfalarda % ile verilen genişlik değerinin yanında yükseklik değeri verilmeksizin görseli sayfada sorunsuz şekilde yayınlanması ve bunun da yazılımcının kolayına gelmesidir. Güncellemelerinizde ve yeni çalışmalarında genişliğin yanında yükseklik değerlerinin de var olup olmadığına dikkat edin derim.

Diğer yandan resim kullanımı sayfa içeriğinizin zengin metinler sınıfında yüksek kaliteli sayfalar olarak değerlendirilmeye alınmasıdır ve resim + video ile metninizin maximum değere ulaşabilmesidir. Ancak bu maximum değer için tamamlayıcılar resim ve videolarda kullanımına titizlik gösterdiğiniz alt etiketleri ile resim & video sitemaplarının bu kurala uygun şekilde hazırlanmasıdır.

Eksik Göresel Alt Metinleri Çözümü

Yukarıda tanımı biraz genişletirken çözüm yoluna da değinmiş oldum. Bunlara ek olarak sitenize metin girişleri için kullandığınız metin editörlerinin de bu özelliği destekler durumda olması size zamandan kazandıracaktır. Size çoğu yerde değinilmeyen bir püf noktadan yukarıda bahsettim burada tekrar altını çizmem gerekirse: sayfalarda kullanılan medyalar (resim ve videolar) alt metinleri ile sınıflandırılırlar ancak en iyi performans için bu medyalar içi ayrı ayrı site haritası oluşturulması ve bu site haritalarının da Google standartlarına uygun olarak alt metin özelliğini destekler durumda olması (yani site haritaarında da bu alt metinlerin yer alması) minimum sürede maximum verimi elde etmenizi sağlar.

7. Yinelenen İçerik Sorunu

İlk maddeye değinirken bahsettiğim 250 karakter 2 anahtar kelime ideal örneğini ele alırsak bu karakter sayısı için içeriğinizde 2 nin üzerinde eklediğiniz her aynı anahtar kelime içeriğinizi spam sınıfına biraz daha yaklaştıracaktır. Spam içerikler sınıfında sıralama alamayacağınız gibi bu gibi içerik sayfalarının artması da domaininizin banlanmasına neden olabilir.

Yinelenen İçerik Sorunun Çözümü

Bu sorun özellikle bizim yerli siteler de hali hazırda sıkça raslanan bir durumdur. SEO yapacam derken içerik sayfasını ziyan eden bir çok kişi mevcut malesef ki. Arkadaşlar yukarıdaki örneği ele alırsan 250 karakter de 2 den fazla anahtar kelime kalın da olsa renkli de olsa ya da italik de olsa spamdır bunun kaçarı yok. Bot kullanmayın, ingilizceden devşirme spinerleri kullanmayın. 10 içerik yayınlayacağınıza 1 kaliteli içerik yayınlayın daha verimli olacaktır.

8.Kopya İçerik Sorunu

Kopya içeriklerde malesef ki halen daha sıkça karşılaşılan bşr durum ve sştenizi yıkıma sürükler. İndex dalgalanmaları yaşayan bir çok sitenin bu dalgalanmalara marus kalarak zaman içinde index azaltmalarının nedeni de budur. Eşleşme arttıkça dalgalanma artar ve sonuçta siteniz kötü bir sona kararlı bir şekilde ilerler.

Kopya İçerik Sorunun Çözümü

Arkadaşlar bu sornun çözümü olduça basittir özgün içerik kullanın. Haber, literatur kalıplarına bağlı yayın yapan siteler ise malum içeriklerinin eşleşmesi biraz daha yüksektir. Bu gibi bir siteye sahip iseniz içeriğe azda olsa kendi yorumunuzu katmanız özgünlüğünüzü vurgulamada yeterli olacaktır.

Bu gibi filtrelerde açıp Google sitenizi okuyor gibi düşünmeyin bu yapılan sık hatalardan biridir. Sitenizi tarayan bir yazılımdır ve eşleşme ölçümünüde yapan bir yazılımdır yani makalenizin karakter sayısı kaç makale ile eşleşir, kullandığınız görsel sayısı ve alt metinleri ne kadar eşleşiyor ya da kullandığınız ilgili sayfadaki Htagları kaç sayfa ile eşleşiyor gibi düşünün. Bu noktada çözümünüzü üretmek kolaydır. Örneğin kopyaya girmeden tüm ülkede yayınlanan bir ajanstan gelen haber metninizi karakter sayısını artırın, varsa bir kaç fazladan görsel ya da video ekleyin, değinilmeniz bir ara başlık türetin. Bu gibi fazla vakit almayan yöntemler içeriğinizi özgünleştirmede size yardımcı olacaktır.

9.HTTPS Kullanımı

2014 yılında Google şifrelenmiş bağlatıların (HTTPS bağlantılarının) hafifte olsa bir sıralama ölçütü olduğunu açıkladı. Durum böyle iken etk maddiyat gerektiren bir uygulama olduğu için uymak size kalmış.

HTTPS Kullanımı Çözümü

Bir çok site sahibini yukarıda benim de yazdığım "kullanmak size kalmış" yorumu etkilemekteler. Bu noktada hata birazda benim gibi bu açıklamaları yaparken detaya yer vermememizden kaynaklanmakta. Keza sitelerini dünya geneli tüm domainler bir parkurda yarışmazlar. Ülke geneli, 2015 de uygulanmaya başlayan bölgesel sorgular ve tabiki site sınıfları kendi aralarında yarışırlar. Yani bir e-ticaret sitesi ile bir kişisel bilog aynı kulvarda yarışmadıkları gibi bir e-ticaret sitesi için önemli bir sıralama ölçütü olan SSL diğer bir blog sitesi için o kadar önemli bir sıralama ölçütü olmayabilir. Kişisel veri kullanan siteler (e-ticaret, arkadaşlık, tek ürün vb) siteler için bu ölçüt oladukça önemli bir faktördür.

10. Uzun Sayfa Başlıkları

Çok temel bir konu da olsa yine sıkça yapılan hatalar arasında verilen bu sorun genellikle verilen ideal değer olan 60-80 arası karakter sayısını aşan siteler de yaşanmaktadır.

Uzun Sayfa Başlıkları Sorununun Çözümü

Arkadaşlar bu sorunun çözümü oldukça net sayfa başlıklarında 60-80 arası karakterden uzun karakter sayılarından kaçınmanız gerekmekte. Bu standart Googlenin ilk yıllarından beri süregelen artık en eski mirası ve şahsen bu gibi istatistiksel çalışmalarda haen daha karşımıza çıkması şaşırtıcı.

Sonuç: Sıkılmadan makalenin tamamını okuyan arkadaşlar dışında direk sonucu okuyan arkadaşlar için bir özet gerekirse "Etkili  bir SEO çalışması ana sayfada başlayıp birmez".

Blog içeriklerinin temel paylaşım amacı o konuyu tartışmaya açmaktır. Sende fikirlerin ile konu hakkında katkıda bulun.
İfadeleri Gösterİfadeleri Gizle